Luganská oblasť, máj 2014. Novožilovská rodina sa celkom náhodou ocitla v centre vojnových udalostí. Vlad Novožilov (Aleksandr Bucharov) je vyslúžilý vojak z Afganistanu, ktorý na vlastnej koži spoznal, čo je to vojna. Keďže za svoj život už videl dosť hrôz, v situácii vidí len jedno východisko - opustiť krajinu. Pred vojnou sa však utiecť nedá, hranice sú uzavreté. Ak chce zachrániť rodinu, čaká ho veľmi ťažká morálna dilema. (Arsenal83)

Radko

Propaganda jag Brno a nie, že nie. Jasne, čo tu ševelia kolegovia, že pozor!: všetko na základe skutočných udalostí, je fakt. Ale rovnako dôležité je ako sa s takýmito faktami narába, a čo sa pri tom vynecháva. Jasne, ak zo spektra farieb udalostí sa vyberie jedna, hoci aj pravdivá, tak takouto farbou je potom natreté úplne všetko. Na základe existujúcich a zdokumentovaných zločinov čojaviem partizánov počas SNP (ktorých prvotná motivácia - poraziť kléronáckov - bola  a je ušľachtilá), by sa aj o tejto protináckovskej rebélii dal nakrútiť film. SNP by v ňom vyzeralo jak poľutovaniahodné boľševické sprisahanie proti legitímnej slovenskej vláde. A dnešní náckovia v slovenskom parlamente by si pri takomto filme úľavne zaonanovali, aby v závere svojho propaganda balastu obšľahli mohutnými výstrekmi tváre svojich hrdinov, uznávajúcich ten pravý a jediný Slovenský štát, pod vedením tučibombového farára, hajlujúceho v Banskej Bystrici pri vítaní nemeckých vojsk, čo prišli potlačiť bandu komunisticko-židovských grázlov.  Nuž a podobne Solncepjok. Ukazuje krutosť ukrajinskej domobrany, ktorá sa neštíti ničoho. Ale film je zameraný skôr na iné, než na ukázanie hrdlorezov made in Ukrajina, hoci i to je podstatné. No hlavné je ukázať iné: ono tí Ukrajinci sú podľa naratívu filmu takí vlastne mentálne nedovyvinutí Rusi, ktorí tancujú len tak, ako im prikáže vláda, dosadená po podozrivých násilnostiach na Majdane nie voľbami, ale "oranžovou  revolúciou". Jasné, že pri nej asistoval Západ a jej žoldnieri. Táto mafiánsko-liberálna grupa podľa filmu nahuckala mladých revolucionárov z námestí do Luhanska a Donecka, aby tam pod pláštikom dodržiavania poriadku rozbehla neľútostnú násilnú akciu voči civilistom. Nuž a ako to riešiť? jedine poslať z Ruska očapicovaných mužov jasného myslenia a velenia a vychovať tých nespratných pubertiakov, tak, aby sa v konečnom dôsledku zaradili bok po boku veľkého staršieho brata k jednotnému ruskému priestoru! ()

verbal

Pomsta Putinwůdu za Donbas a Ramba 3. No, Putinwůdu… Báťuška by to asi nenechal na úrovni amatérského porna, takže patrně jen se souhlasným zavrčením „Nu, da…“. Úkáčka jsou sice vesměs vymatlaná animální verbež, ovšem se sovětskými soudruhy si tak nějak mohou potřást pirohama. A toto není nic jiného než Věčný Ukrajinec, brutálně přepelmeněná demagogie pro slaboduché komsomolce, která s přitroublým patosem, jasně vykreslenou a řádně černobílou pseodoosou zla a nejosvědčenějšími manipulativními stranickými postupy opět ospravedlňuje další hrdinnou „pomocnou“ anexi hřejivé náruče Matičky Rusi na území suverénního státu. Demagogie, jakou by až takto komediálně nezmákli snad ani kluci z 20th Century Mao Ce-tung. Prostě bilingválně parafrázováno – „Balšie zashitniki!“ ()

EvilPhoEniX

Zajímavý pohled na Modern War Conflict Rusko vs Ukrajina z roku 2014 v oblasti Lugansk. V zahraničí hodně hejtované ( hádám Ukrajincům se film nelíbí) u nás vřele přijaté. Je to docela zvláštní film. Samotná tématika mne až tak moc nezajímá, postavy mi k srdci nepřirostly, samotný děj je trochu bez tempa ( 2 hodiny 15 je zkrátka moc) a hluchým místům se film nevyhne, ale když došlo na Akci, tak je to překvapivě slušně drsná a syrová podívaná. Už samotný úvod vypadá jak z drsného Exploitationu, Ukrajinci se tu chovají jak banda nevychovaných prasat a prvních deset minut připomene mé oblíbené I spit on your Grave, za což palec hore. Film se neštití opravdu ničeho a to včetně znásilnění, vystřelení brokovnicí do břicha těhotné ženy ?? ! WTF, umlácení batolete a bombardování dětí ve škole ? Tak to je docela síla. Mít to kratší stopáž a o něco záživnější průběh, tak bych byl i spokojen. Příběh 3/5, Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 4/5, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5, Emoce 1/5, Herci 2/5. 6/10. ()

Karlos80

Nechápete co se to děje a proč se to děje. Tak doporučuji film Solncepjok 202 genocida na Donbasu – natočeno podle skutečných událostí. Silný a bohužel i pravdivý film, nic pro slabší povahy. Dobrá je i "Ukrajina v ohni" od Olivera Stonea. Nic z toho vám na sračkometu neukažou.. ()

Dadel odpad!

Uvědomil jsem si, že dávám málo odpadů a rozhodl jsem se to napravit. Tenhle válečný zločin v podobě filmu byl ideálním kandidátem. Ukrajinci jsou zde líčeni jako zvěř, co vraždí, znásilňuje, mučí zajatce a bombarduje školy, tedy přesně to, co pak dělali Rusáci během invaze na Ukrajinu, kterou tento film pomohl mezi běžnými vymytými Rusáky (a spodinou mezi uživateli CSFD) legitimizovat. Bohužel mezi ně zřejmě patří i slavný Alexej Kravčenko. To nejhlubší dno navazující na klasiku "Věčný Žid". ()

flanker.27

První čtyři pětiny filmu by byly skoro za pět. Film je místy opravdu brutální, ale přitom dost lidský a co do charakterů postav nečernobílý. I ukrajinští dobrovolníci jsou tu vesměs lidé se svou minulostí a představami o budoucnosti. Největší magor mezi nimi je nakonec agresivní Rus, který si dokazuje bůhví co. Sami Ukrajinci zničí bandu magorů, která v chaosu jen bezuzdně vraždí a loupí. Tahle část nakonec směřuje k tomu, aby dva bývalí vojáci z opačných stran našli něco jako vykoupení vlastní minulosti v tom, že budou jen zachraňovat životy. V téhle části je de facto úplně jedno, že se film odehrává právě v Luhansku v roce 2014, dal by se zasadit skoro do jakékoli války, protože je prakticky výhradně o obětech. Navíc je tu Alexej Kravčenko. Pak ale přijde posledních dvacet minut, které předchozí skoro dvě hodiny dost postaví na hlavu. V jiném a jinak pojatém filmu by tahle část třeba sama o sobě fungovala, ale tady prostě nepasuje k tomu, co tomu předcházelo. No, úplně to konec nezkazil, ale opravdu, skončit to o dvacet minut dřív, byl by to mnohem lepší film. ()

Big Bear odpad!

Nejsem tu na ČSFD kvůli bodům. Beru je jako jakousi zpětnou vazbu a samozřejmě mne těší každá návštěva mého profilu, přečtení mého komentáře a nebo když si mne někdo přidá do oblíbených. Ještě větší mám radost z reakce typu, viděl jsem a vidíme to stejně! nebo - moc hezký komentář, případně díky, to jsem o tom a tom konfliktu nevěděl a osvětlilo mi to film... Samozřejmě to zahřeje, protože těch skoro 4000 komentů nepíšu jen pro sebe. Proto mne vždy zaujme když si mne někdo (a je to jeho právo) z oblíbených zase po čase odejme. Většinou se ptám - čímpak jsem se znelíbil ? U posledního propagandistického ruského filmu Nebe, ke kterému jsem napsal i obsah si mne takto odebral uživatel Daddko. A odpověděl mi, že je to kvůli poslední větě mého komentu k filmu Небо, kde jsem Rusy nazval primitivním národem nepatřícím do civilizované Evropy. Mám se prý podívat na tento film doporučil... Tam je pravda!!! :-). V poslední době vidíme jaká zvěrstva Rusové pod debilní záminkou denacifikace (ač prezident Ukrajiny je Žid!!!!) provádí v rámci mírové operace (tvl. že je huba nepálí !!!)  jen pár set kilometrů od naší hranice a po hříchu ještě blíže od hranice Slováka Daddka. Jsem celým srdcem s hrdině se bránící Ukrajinou. Když má Daddko pocit, že mít Rusa na hranici je výhra, já naopak vím, že se v Kijevě bojuje i za Prahu a další východoevropská města! Jsem rád, že si mne odebral. Nechci aby mně v oblíbených měli lidé jako Daddko. Svět se měl Rusům postavit už v roce 2014. Tenhle film je jen další prachsprostou odpornou na emoce tlačící (zejména těch jednodušších z nás co si neověřují zdroje a stačí jim v úvodu číst - natočeno podle skutečné události!) ruskou propagandou plně zapadající do celého komplexu ruských předem připravených lží (ano okupace Ukrajiny byla připravována měsíce dopředu) , balamutění a vytáček. Ve filmu se vraždí novorozenci, těhotně ženy, okrádají se mrtví, rabuje se... Nepopírám, že mohlo v tzv. separatistických republikách dojít k násilí. Byl to Rus kdo v neoznačených tancích přijel ,,na dovolenou'' do suverérnního státu. Přestřelky přes hranice byly na obou stranách. To, že války odnáší nejvíce civilisté asi nemusím rozepisovat. Válku tam ale zavlekl Rus.  Známe to také. I k nám přijeli s tanky potlačit kontrarevoluci !  Tehdy v roce 1968 to nebyla mírová mise, ale bratrská pomoc! A Maďaři by k tomu jistě dodali také své... Mimochodem, kdo by film nechtěl vidět z čistě studijních důvodů, ale chtěl se přesvědčit bez újmy co je to za sračku - stačí si pustit jen úvodní animaci, kterak ruský medvěd griluje s jakýmsi mužikem na ohni hlavu galského kohouta, německého orla a amerického orla (Brity vynechali páč nemají zvíře jako národní symbol), ale ruské stíhačky vlajku srazí z kolony spojeneckých tanků (NATO) i Británii...  Dávám tedy tomuto filmu po zásluze - ODPAD i všem těm co podporují jakkoliv Rusy v jejich barbarství a privitivismu! A můj milý Daddko, Rusové do civilizované Evropy opravdu nepatří! - ODPAD ()

Chrustyn

Zbytečně dlouhý, herecky nezajímavý, ale jinak dost nepříjemný a drsný akčňák ruské produkce, kde se zabíjejí batolata a znásilňují mladé matky. Kdyby takhle vypadala série Očista, mohl z toho být kult. ()

Arsenal83

Hodnotím filmovo, nie politicky. Jasné, že je to natočené Rusmi, takže z pohľadu Rusov. Zlí Ukrajinci, dobrí Rusi. Ale filmovo je to natočené špičkovo, má to drámu, má to dobrý dej, charaktery, ktoré sa musia rozhodnúť v istej etape života ako ďalej (samozrejme tu máme vlastenectvo, ale ktorý americký film to tiež nemá?). Ja vojnové filmy veľmi nemusím, ale tento bol celkom seriózne a zaujímavo natočený. Ak si odmyslíme tú nezmyselnosť, že proti sebe bojujú dva národy, ktoré by si mali byť tak blízke... ()

Ivoshek

Úplně každá strana jakéhokoli konfliktu se snaží svůj pohled představit jako spravedlivou válku. Rusové v tom nejsou výjimka, a tak je potřeba tenhle film brát - v principu má dát ospravedlnění ruskému vojenskému angažmá na ochranu civilů na východě Ukrajiny (psáno únor 22). Jako akčně-válečný film to funguje dobře. Násilí i jeho důsledky jsou tu zobrazeny opravdu naturalisticky. Pokud už jste tedy nějaký film o válčících Ukrajincích viděli (třeba Volyň), nebudete ani zde ochuzeni o mučení, okrádání a vraždění civilistů či válečných zajatců. Ukrajinští dobrovolci jsou tu vykresleni jako tlupa banditů, sestřelené letadlo je plné amerických, polských a dalších hrdlořezů, povstalci jako dobří a srdeční lidé, ruští speciálové "na dovolené" jako záchrana z nebes. Zajímavé je, že to tu není úplně černobílé a na obou stranách konfliktu film ukazuje velké nadšení k boji hlavně u zelenáčů a naopak odpor k válce u lidí, kteří už si prošli Afghánistánem. Celkově to hodnotím vysoko, tyhle východní filmy mají prostě něco do sebe, co Američani neumí a nebo se to bojí ukázat. Technická poznámka: Solncepjok, tedy sluneční zář, je název pro mobilní raketovou baterii. ()

JASON_X

Potěš prso, co mám teď k tomuhle...  No i když ideologicky samozřejmě stojím na stejné straně pomyslné barikády, jako tvůrci téhle retardované ohavnosti, musím objektivně prohlásit, že se jedná o primitivně tendenční paskvil, který je nejenom mizerně natočený a zahraný, ale svým obsahem i nekonečně blbý. Ona se holt propaganda musí umět, protože když se neumí, působí v lepším případě komicky a v horším případě je její účinek úplně jiný, než její strůjci zamýšleli. Takže druhá opravdu jen za tu stejnou stranu barikády, pak myší přetáhnout směr koš a rychle zapomenout. ()

NinonL

Film o lidské a materiální tragédii, které způsobila kyjevská fašistická junta s pomocí západních teroristů na území Donbaské a Luhanské republiky. Je to sice poměrně dlouhé, ale dívat se na to dá od extrémně krvavého začátku až po lehce optimistický konec. Za mě nadprůměr. ()

Martin741

Hodne neprijemne a drsne a prilis vidno rusku mentalitu - Rusi vojnove filmy miluju, no ale ...... svet Rusom nepatri a to je len dobre   : 30 % ()

Daddko

Najprv som mal v úmysle rozpucovať Benderovcov, aj na Slovensku sme mali s nimi zlé skúsenosti po vojne. Ale skôr tento film vo mne vyvoláva ľútosť nad tým, ako sa dva Slovanské národy vraždia. Veď majú spoločné dejiny, náboženstvo, kultúru, temer rovnaký jazyk.... a Ukrajinci sa nechajú naštartovať US a Bruselskými idiotami za drukovania SK/CZ Rusofóbov. Osobne tento film pokladám za protivojnový a je mementom ktoré dúfam raz skončí mierom. ()

kenkaku

Film se s ničím nemaže (neštítí se prakticky ničeho). Bohužel také nijak zvlášť nepomáhá divákovi se moc orientovat a celkem úmyslně se nepouští do řešení “proč”. Prostě předkládá jednu scénu za druhou. Začínáme pleněním vesnice (kdo, koho, proč lze jen odhadovat). “Banditi” (asi Ukrajinci) masakrují usedlíky (asi Rusové žijící na Ukrajině). Tím se seznámíme s hlavní postavou - chlap s jizvou (veterán z Afghánistánu), který se vývojem situace dostává mezi “Domobranu” (pro laika Rusové), kde jezdí se sanitkou. Pak sledujeme skupinku lidí z Kyjeva (takže Ukrajinci) co se rozhodnou dát k “dobrovolníkům”. Pak tam jezdí skupina s dodávkou a minometem (mají na uniformách logo Komerční banky). Později jsem zjistil, že to není radikální vymáhání nespláceného úvěru, ale Ukrajinská povstalecká armáda a ty jsou vlastně to samé jako “dobrovolníci” z Kyjeva. Pak se tam občas mihne ZIL s kaťušema (ten má ukrajinskou vlajku, takže jasný) a tím máme strany definované. Chvilku sledujeme jednu stranu (domobrana), chvilku druhou (dobrovolníci) kvůli představení klíčových postav a prokládáno to je situacemi, které si můžete najít na Wikipedii. Tedy třeba nálet SU-25, nebo sestřelení Iljušina Il-76. Jako celek to působí logicky a uspořádaně (Ukrajinci křičí “Rusové jděte si do Ruska” a Rusové-Ukrajinci odpovídají “nelezte nám sem”) a očekavatelně u filmu z RU produkce, z toho vychází “domobrana” lépe (řekněme jako menší svině - je to přece jen RU produkce). Jak moc to reflektuje skutečnost, je v případě hodnocení filmu irelevantní (reálně bych viděl, že pravdivější je spíš Donbas). Nicméně filmově bylo zpracování zcela v pořádku a přišlo mi (možná tím, že už jsem byl ve stranách zorientován), že druhá polovina je výrazně lepší než první. Ať už po dějové, tak i akční stránce. ()

vox_populi

všetkých hejterov by som poslal na mesačný nútený pobyt do luganskej alebo doneckej oblasti, aby si na vlastnej koži skúsili, čo je to za slasť, byť permanentne na muške ukrajinských vrahov, ktorí v zásade nerozlišujú medzi ozbrojenými vzbúrencami a neozbrojenými civilistami - a nech sa dostanú napríklad do hľadáčika ukrajinskej vrahyne Oleny Bilozerskej, ktorú za jej vraždy glorifikuje USA, prípadne nech si skúsia priamy zásah ukrajinským mínometom alebo delostreleckým granátom. Nevravím, že film má vysokú umeleckú hodnotu, zato výpovednú hodnotu má mimoriadne vysokú ()

Solverino

Docela dobré, akce je velmi vydařená, ale zbytečně dlouhé a ten patos na konci si taky mohli odpustit (typicky americké). Jinak velmi zajímavý pohled na bandy kriminálníků terorizující mírumilovný venkov ("...co tady děláš? měl jsi ještě 3 roky sedět...") Smutný pohled na de-facto občanskou válku kdy se mydlí lidi co donedávna bydleli ve stejném státě a mluvili stejnou řečí... "slava gerojam Ukrajiny" jdu se vyzvracet :( ()

DJ Kritik

Krutos filmu je podobná ako u filmu Volyn , kde boli popísané vzťahy medzi Ukrajincami a Poliakmi. Tu je to o to horšie je tu popísaný začiatok občianskej " vojny", alebo ako to nazvať jednoducho niečo, čo nemá mať miesto  na tomto svete. Je jedno, na ktorej strane sa človek ocitne, či je pro taký a taký. Zverstvá robí jedna aj druhá strana, pretože na oboch stranách sa vždy nájdu ľudia, ktorí nevedia žiť bez násilia. Film je situovaný na začiatok roku 2014, kde si treba uvedomiť že v Kyjeve skončil Majdan, počas zimnej olympiády v Soči, ktorá skončila vo februári 2014 priplávala americká vojnová loď do Čierneho mora, aby ochraňovala svojich športovcov a začalo sa hovoriť o Ukrajine ako o krajine, ktorá bude súčasťou NATO. V tomto marazme sa odohráva násilie, ktoré tu páchajú jednotlivé skupiny násilníkov, pretože zákon stráca moc a na rad prichádzajú samosudcovia. V tomto filme sú Ukrajinci proti Ukrajincom a neskôr to prerástlo až to dnešného konfliktu. Na konci filmu vstupujú do deja aj Wágnerovci. V jednej z úloh sa predstavíli aj Andrej Těrentěv a Alexej Kravčenko, ktorých môžeme poznať z filmov My iz buduščego I a II ()