Čtyři lidé, kteří spolu nemají nic společného. Žena úspěšného muže, které chybí ke štěstí jediné – dítě. Pro jeho získání je schopna udělat téměř cokoliv. Sportovní trenér zasvětil svůj život atletice, nyní je za zenitem a má čas zjistit, co všechno promeškal. Stará žena, žije sama ve velkém prázdném domě, bez lidského kontaktu, který hledá ve vyšších sférách. A konečně mladá matka se dvěma dětmi. Malý plat a drsný život jí nehrají příliš do karet. Bojuje a zápasí, ale možná musí přijít moment, kdy všechno vzdá.

Vizuálně podmanivý film Proměny sleduje čtyři různé postavy, jejichž život se prolíná jen pozvolna a nahodile. Jednotlivé osudy i děj gradují a odvážný koncept filmu směřuje neodvratně až k závěrečnému střetu. Co všechno se musí stát, aby život nebyl takový, jako dřív? (oficiálny text distribútora)

Rejže

Tento film jsem odkládala tak dlouho, až jsem si na něj udělala čas. A možná je chyba, že se na něj dívám v tom největším vedru, protože bych jej možná ocenila lépe. A teď tu chválu :) Na debut vyzrálé téma scénáře, ač a leč pointy psané mládím, děj udržují v šachu, přičemže volená kompozice střihu poodkrývá pár tajemství a celé to zachraňuje. Kamera je ryze experimentální. Vsadím se, že tvůrci použili jak profi kamery, tak staré analogové. V některých scénách je to znát a je to jistě záměr. Mne to tam ale trošku rušilo, protože se z toho střídání rozstřesených detailů rozbolí hlava. I když se nejedná zásadně o nic pokrokového, líbí se mi práce s herci. A možná výběr neokoukaných tváří, které prožívají emoce a vtiskávají je do diváka. UF. P(a)RNO. Na debut skvělá práce. Možná nejen na debut! Konečně někdo chápe, že se nehraje pouze ústy a slovy, ale také očima. A skutečně i jako amatér vysvětlete to nehercům?! Prostě - "MRKEJ" "CO?" "Prostě - MRKEJ" :-D ()

insurgentes

Řehořek bez skrupulí vykradl Amores Perros: několik příběhů propojených autonehodou, snaha o navození stejně syrové atmosféry, stejná hudbička na stejném závěru, dokonce zrecykloval doslova některé situace a repliky (- No, Octavio, así no! - Entonces cómo?). Jenže se mu to moc nepovedlo, protože věci, které se řeší tady, nejsou tak uvěřitelné, přestože jsou obyčejnější a zdaleka ne tak absurdní, jako v původní předloze. Za to plagiátorství musím s hodnocením škrtit, i když bych jinak svému oblíbenému režisérovi rád nadsadil. ()

bourec

Co to jako bylo za nudu.Tvůrci někde sledovali všechny ty přiblblý filmy,kde se několik příběhů na určitym bodě potká,a všichni jsou z toho paf.Já ale ne.Nevim proč by mě mělo bavit sledování příběhu lidí v totálních sračkách,když to na ulicích vidim všude kolem sebe.Zlatej Zdeněk Troška a jeho pohádky.A zpomalenej východ slunce jsme viděli nejmíň stokrát,Opravdu adrenalin jak prase.Za neokoukaný tváře a stopáž jedna hvězda.20%. ()

Valdorffun

Nejdříve jsem to vypnul po 15ti minutách a když jsem to dokoukával, tak jsem si přál, aby byl film delší. Skrze spoustu otravných scén vyplouvá na povrch hodně zajímavých záběrů a několik dobrých nápadů a motivů, schází tomu však nějaké vyústění, což vrcholí otevřeným koncem. Bylo by super, kdyby Tomáš Řehořek potkal nějakého talentovaného scénáristu, který by ho trošku zpomalil a dal jeho nápadům logické místo ve vyprávění. Ale debut par excelence, jen doufám, že autorův talent nezapadne mezi ostatní české průměráky. ()

honzii

Naprostý úžas a velikánský obdiv Tomášovi Řehořkovi. Dovedu si představit, kolik práce ho to stálo, musel ukočírovat příběh, režii a zároveň formální stránku filmu (kamera a střih). Jeho Proměny jako celek přitom podle mě nevyznívají trapně, autor se dokázal do velmi závažných témat opřít s odvahou, jako by byl o deset let starší, a vést své herce mnohdy k velice dobrým výkonům. Propojení všech postav dohromady zde sice nemá význam, je to bonbónek, který autor ve svém filmu prostě "chtěl", ale já to beru. Chybek a nedokonalostí se najde hodně, tomu se nedalo vyhnout, avšak pozitiva je překřičí a já mám z výsledku skvělý pocit. Proměny ve mně dokázaly vyvolat emoce a jeho témata a postavy mě zaujaly (nejvíc asi trenér). Jsem zvedavý na další kroky tohoto mladého talentu. ()

• Tomáš Řehořek napsal scénář, stál za režií, kamerou a dokonce film sestříhal. Když se začal natáčet tento projekt, nikdo z účinkujících nevěděl, že se jedná o celovečerní film. To byla pouze představa režiséra, která se mu nakonec vyplnila. (Yardak)
  • Hudbu k filmu složil Dejan Pejovic nominovaný Evropskou filmovou akademii v kategorii Evropský hudební skladatel 2007 za hudbu k filmu Gucha! „Dejanovi jsme spolu s čistým střihem filmu poslali několik hudebních námětů, které vznikly vlastně náhodou v malém krámku s hudebninami v Římě. Za pár týdnů jsme si jeli do Bělehradu pro úžasnou hudbu k Proměnám“, říká producentka Nelly Jenčíková. [Zdroj: HCE] (POMO)
  • Snímek byl vybrán jako zahajovací film plzeňského festivalu Finále - přehlídka českých filmů Finále byla zařazena Ministerstvem kultury ČR na oficiální seznam doprovodných kulturních akcí k českému předsednictví v Radě EU. (hippyman)