Agent KGB major Valerij Petrovskij (Pierce Brosnan) je odeslán do Anglie, aby vybudoval sídlo v blízkosti americké vojenské základny a přebíral zásilky pro kurýry ze SSSR. John Preston (Michael Caine) je prvotřídní britský lovec špiónů. Jeden z kurýrů, které Petrovskij očekával má střet s celníkem a přijde při něm o život. Preston provádí vlastní šetření případu a zjistí, že mrtvý kurýr u sebe měl součást atomové bomby. Podaří se anglickému agentovi zabránit v provedení atomového útoku v Anglii? (Urania)

smatana.sk

Forsyth ako jeden zo zakladateľov žánru technothrilleru sa vyžíval v technických detailoch - v prípade knihy Štvrtý protokol to boli napríklad podrobne popísané sledovacie a protisledovacie postupy. Toto sa do filmu samozrejme preniesť nemohlo podariť. Ale - pozerateľné, už len kvôli mladému Brosnanovi. Kniha je nadčasová. Čítať v roku 2023, ako už 80-tych rokoch Rusi financujú a podporujú západoeurópske "mierové hnutie", alebo ako sa snažia "aktívnymi opatreniami" zvrátiť výsledok britských volieb... Film, napriek slušnému obsadeniu, knihu prakticky pokazil. Kvôli filmárskej skratke napríklad odstránili lupiča šperkov, ktorý náhodou objavil tajné dokumenty a hoci bol zločinec, poslal ich polícii. A nahradili ho policajtom, ktorý proti rozkazu svojich šéfov vyhadzuje trezory do luftu! Forsyth musel zúriť. Dúfam, že Briti niekedy natočia podľa Štvrtého protokolu kvalitnú minisériu. ()

StarsFan

Musím souhlasit s Damielem, co se týče jeho názoru na DVD. Skutečně jsem ještě nezažila, aby se u nás film prodával s příšerným polským dabingem... nicméně, zpátky k filmu. Ten je podle mě spíš určený zastáncům žánru Fredericka Forsytha; těm ostatním by se možná mohl zdát lehce zdlouhavý. Co se Brosnana týče, nenazvala bych to nejlepším hereckým výkonem jeho kariéry: ne proto, že by hrál špatně, spíš bych si jen hlavní postavu představovala trochu jinak. Stejně jako v Remingtonu Steelovi i tady mám Brosnan ještě ten nevinný klučičí ksichtík a prostě se k němu role drsňáka na druhé straně barikády moc nehodí. Promiň, Pierci... (ale víš, že tě jinak zbožňuju :-)) ()

lennyd

Britský agent John Preston (Michael Caine) odhalí spiknutí ruské KGB, která vyšle svého agenta Petrovskije (Pierce Brosnan), aby blízko americké vojenské základny ve Velké Británii odpálil atomovou bombu. Když Preston oznámí vše svému nadřízenému, je vše díky osobní nesnášenlivosti zameteno pod koberec. A tak musí Preston začít jednat na vlastní pěst... O kvalitách českého DVD od firmy ZEMS toho tady bylo napsáno již dost, ale nelze jinak, než se pod všechno podepsat. Kvalita příšerná, dabing nepadnoucí, titulky žádné - ještě že jsem ho měl zalevno, jinak bych byl fakt nepříčetný. Musím říct, že mi to docela pokazilo zážitek z filmu - který by sám o sobě nemusel být tak hrozný, ale fakt ten dabing k hercům vůbec nepadl. Navíc mi tak nějak neseděl Michael Caine do role britského agenta, přece jen spíš v této roli mám zafixovaného Pierce Brosnana - možná kdyby si ty role prohodili, bylo by to o chloupek zajímavější. Možná si radši seženu Forsythovu předlohu a přečtu si ji, než bych znovu absolvoval tento film.. ()

Damiel

Tentokrát se hodlám spíš než poměrně dobře natočenému filmu věnovat DVD, na němž u nás vyšel... DVD, které vyprodukovala firma ZEMS, je doslova výsměchem tomuto videoformátu. Disk neobsahuje české titulky (zato polské ano), takže pro drtivou většinu českých diváků je originální zvuk v DD 5.1 k ničemu a musejí vzít zavděk úděsným stereo dabingem. Obraz vypadá jak okopírovaný z videokazety (zelené odstíny v tmavých pasážích, zrnitost, mechanická poškození, bílé tečky), navíc po prvních 5 minutách v původním širokoúhlém formátu 2,35:1 zničehonic přejde do ořezu 1,33:1. Vrcholem pak je to, že obal jako „Special features“ hrdě označuje Interaktivní menu a Výběr kapitol – žádné opravdové bonusy ale na disku nejsou. To je HUMUS! ()

Gilmour93

Kam Bodie a Doyle nemůžou, nastrčí Prestona, aneb sveřepí šakali forsythovsky vyli na britský měsíc. Motiv porušení čtvrtého protokolu (zákaz nekonvenčního doručení nukleární zbraně k cíli) a špionážní pletichy přinesou zajímavou zápletku, tempo je solidní i přes konformní délky záběrů a akce lehce zraněná zubem času nestačí překážet. Vzboltat', no ne smeshivat' Brosnan i Caine, který má problémy s autoritami, politikařením i rasisty v metru, to podrží až k finále, kdy se vyjasní, jestli studená válka půjde na sporák a kdo má pořád šanci umřít ve vlastní posteli.. ()

• Syn Johna Prestona (Michael Caine) má v pokoji na stěne nalepený plakát seriálu Muppet Show (od r. 1976). Michael Cain jedné z postav této show propůjčil hlas. (StarPlate)