Univerzitní student Charles Whitman (Kurt Russell) trpí velkými bolestmi hlavy, během nichž se u něj projevují násilnické sklony. Jednoho dne zabije svou ženu i matku, nakoupí zbraně a zabarikáduje se nahoře ve věži jedné z univerzitních budov. Odtud střílí na všechno, co se hýbe.

Snímek vznikl na základě skutečné události z roku 1966. Charles Whitman nejprve zabil své blízké a následně se zabarikáduje na vrcholu výškové budovy poblíž univerzity a střílí na všechny a na všechno. Než stihne policie jakkoli zareagovat, postřelených a mrtvých jsou už desítky. Ve skutečnosti údajně Charles zastřelil 16 lidí a dalších 32 během svého běsnění postřelil. Tento incident byl údajně také impulzem, který podnítil vznik speciálních policejních jednotek i diskuze o volném prodeji zbraní v Americe. (oficiálny text distribútora)

jonyyy

Pecka! Pecka! Pecka! 24letý Kurt Russell se zabarikáduje na vrcholu mrakodrapu a postřílí půlku města. Výborně natočeno na TV film. Dokonce se objeví i akční scény jako pokus sestřelit snipera z letadla. Navíc jestli jsem dobře pochopil to, co jsem četl jedná se o skutečnou údálost, která snad měla vést k zavedení speciálních policejních jednotek na tyto případy. Ten konec jsem skoro nedýchal! A to aby se někde objevil snajper a během deseti minut na něj střílelo 30 civilistů vlastníma puškama, brokovnicema a snajperkama je možné fakt jen v Americe! :D Veliké překvapení. Časem možná snížím na 4*, ale aktuální zážitek a dojem je silný. 90% Pro zájemce pár screenů: http://filmecek.blogspot.com/2011/04/neznamy-klenot-deadly-tower-1975.html ()

Madsbender

Znova sa dostávame k téme Amerika a zbrane. A znova to neznačí nič dobré. Je treba povedať, že pri vykresľovaní "incidentu" sa tvorcom skutočne podarilo čo najviac priblížiť k realite 1.8.1966. Atmosféra neorganizovaného chaosu medzi občanmi i príslušníkmi poriadkových jednotiek, ulice pokryté niekoľkými desiatkami tiel mŕtvych alebo zranených, občania pobehujúci so zbraňami a robiaci si z miesta činu strelnicu, toto je jednou z hlavných devíz pôsobivého televízneho spracovania šialeného vyčíňania Charlesa Whitmana. Škoda, že sa dnes už Jerry Jamesom svojej niekďajšej tvorbe natoľko vzdialil. 80% ()

Aluska88

Charles Whitman byl pravděpodobně jedním z nejznámějších masových vrahů USA. Takže, když jsem jednou v programu zahlédla, že na MGM budou vysílat film s poněkud obehraně znějícím názvem "Smrtící věž", vybavilo se mi, že zrovna nedávno jsem tento plakát viděla v jednom žebříčku filmů na IMDb. A jelikož se jednalo právě o tohoto vraha, jehož měl ještě ke všemu ztvárnit mladý Kurt Russell, nemohla jsem si tento kousek nechat ujít. Film je, nejspíš záměrně odproštěn od jakékoliv psychologie ústředního "killera", stejně jako ostatních postav, včetně té hlavní kladné postavy, policisty, jehož ztvárnil Richard Yniguez. Dalo by se říci, že děj je zaměřen především na technickou stránku celého problému. A to sice, jak ochránit obyvatelstvo před útoky "vraždícího maniaka" a také, jak se k němu dostat a zabránit mu v dalším běsnění. Kurt odvádí dobrý výkon, ale že bych jím byla nějak konsternována, se říci nedá. Ale o jeho výkon zde vlastně ani tolik nejde. Jednalo se spíše o to, zpracovat okolní dění, paniku a následky, které jeho činy vyvolaly. Snímek, ač pro mě zase tolik napínavý nebyl, vůbec nenudí a vzhledem k době vzniku se jedná o kvalitně zpracované téma. ()

Gilmour93

V šedesátých letech bylo v Texasu střílení do lidí z vyvýšených míst oblíbenou kratochvílí a tak není divu, že se tady odehrála i historicky první masová střelba na školním kampusu. Jamesonovo docudrama nabídne pár desítek sekund napětí před likvidací střelce i hořce úsměvný pohled na dostupnost prostředků k realizaci vražedných plánů, ale o postavy se zajímá buď špatně, nebo vůbec. Producentské tlačení na pilu ve věci pozitivního zobrazení mexických Američanů bylo spíše kontraproduktivní, stejně jako u Luthorova sidekicka ze Supermana. A do toho pár do očí bijících absurdit. Úplně vidím, jak se na vrchol věže dostane Grissomův CSI tým a při natahování provázků suplujících trajektorii kulek ze zbraní civilistů opětujících palbu (holt, jsme v Texasu) jen nevěřícně kroutí hlavami.. ()

Okara

Tak už konečně vím, kde se Tarantino inspiroval. Velice zajímavý, i když paradoxně obyčejný námět o psychopatickém střelci, co se rozhodne vystřílet široké okolí. Na technické stránce se tedy v celku nedalo co pokazit. Střídají se jednoduše záběry na střílejícího Charlese a postupně se přibližující policisty. Všem zúčastněným bych ale každopádně dal metál, horko bylo evidentně tak nelidský, že za sebou nechávali stopu z potu. Více než samotný film se mi ale líbila samotná myšlenka ohledně ošemetné problematiky držení zbraní v USA. Tento problém přetrvává i po téměř 50 (!!!) letech a nejde mi prostě na mozek, proč s tím ještě něco neudělali. Kolik se ještě musí stát masakrů, aby to ty namyšlený elegáni pochopili. Asi víc takovýchto snímků, jako "oddechovka" plní účel na výbornou. 70% ()

• Pri výstupe na vež má hlavný hrdina mokrý chrbát od potu. Po vyčerpávajúcej ceste schodmi, keď nesie debnu s arzenálom, je v zábere zozadu však jeho chrbát suchý. (Thaarm)