Jazzová léta

Réžia:

Hasse Ekman

Kamera:

Martin Bodin

Maj-Britt Nilsson, Hasse Ekman, Elof Ahrle, Bengt Ekerot, Georg Funkquist, Per Lindqvist, Meg Westergren, Torsten Lilliecrona, Curt Masreliez, Einar Fagstad (viac)

Mladý magnát v zábavním průmyslu vybuduje úžasné jazzové království. Když ale uvede představení, ve kterém hraje jeho nová milenka, štěstí se od něho začne odvracet. (Netflix)

Willy Kufalt

Švédská filmová muzikálová klasika? Vůbec jsem netušil, co můžu očekávat a Jazzová léta mě překvapila svým pestrým rozsahem. Jednou lehce koketují s kýčem, chvílemi vypadají jako řadový hudební film 50. let s cílem přenést revue na barevné plátno. Ale zároveň v záplavě odkazů s obrovskou láskou vzdávají hold hudebnímu, divadelnímu i filmovému umění, vyprávějí malá dramata na pozadí dějin a s filmařsky nápaditým vyprávěním proplouvají větším časovým úsekem. Asi poprvé se mi stalo, že jdu na švédském filmu chválit hudbu, ale ano – tady mě většina hudebních čísel k mému překvapení bavila. Akorát v oblasti švédské meziválečné kultury jsem totální neznalec a nemůžu tak patřičně odchytat řadu evidentních odkazů a mrzí mě, že si asi momentálně nedokážu dohledat zajímavé informace ze zákulisí tvorby: Třeba je zde scéna, kdy Švédové kdysi na sklonku 20. let točí v doprovodu živého orchestru muzikál, s písní milenců na lodi, a později visí plakát se stejnou scénou v kanceláři producenta, a docela by mě zajímalo, zda se jedná o reálný nebo fiktivní snímek... Hodně jsem zbystřil i během promítání filmového týdeníku (kde se navíc mj. objevil i samotný režisér a hlavní herec tohoto filmu Hasse Ekman na archivním záběru ještě jako kluk, vedle svého rovněž slavného tatínka Gösty Ekmana staršího), jehož zařazení uprostřed filmu právě pro případné neznalce jako já k doplnění vybraných informací kvituji. :-) Vlastně čím déle ten film trval, tím mě dokázal stále více překvapit, co všechno a jak různě (někdy dost nápaditě) dokázal obsáhnout, včetně válečného dění nebo krásné nostalgické tečce v závěru, ke všemu nás tu provází po celý čas výborná dobová atmosféra. Jazzová léta mě hodně bavila a velmi rád jsem je viděl... žebych jim přidal někdy v budoucnu i zamýšlenou pátou hvězdičku? Uvidíme. [85%] ()