Ókami to kóšinrjó

• Japonsko Ōkami to Kōshinryō (viac)

FritoleXx

Jsem poměrně překvapen, jak moc mě dokázalo zabavit anime o obchodování. Jasně, celé je to doplněno o sbližování ústřední dvojice, kterými jsou obchodník a vlčí bohyně, nicméně většinu času člověk sleduje (ne)vydařené obchody a cesty mezi městy jednoho ponurého středověkého světa. Schválně nepíšu fantasy, neboť jediný fantasy prvek je zde ona vlčice Holo, tudíž seriál je v rámci možností tak civilní, jak jen to jde a atmosféra světa je utvářena ne příliš romantickým pojetím středověku, ze kterého v určitých scénách přímo dýchá melancholie a místy deprese. Pátou hvězdu srážím především kvůli už lehce utahané druhé sérii a také absenci nějakých výrazných emocí. Myslím, že to mohlo vyždímat víc, nicméně i tak jde na anime poměry o hodně neobvyklý počin s neokoukaným námětem a hlavně úžasným openingem. ()

Scalpelexis

[1. série] Se vši upřímností, takovýhle úder do srdce jsem nečekal, že někdy v anime zažiju, ale o to jsem raději. Svým netypickým pojetím je Spice and Wolf nevybroušený klenot v poli japonských kreslených snímků, protože dostáváme vskutku nádherně barevný hlavní duo, který svými komplexními charaktery velmi těžko najdeme. Hlavně mlsná, přidrzlá, mírně alkoholická Horo táhne seriál na svých bedrech s ledovou jistotou a i když je pro mě neuvěřitelné, že to říkám, tak její vlastnosti a chování jsou krásně lidské. Její vztah s Lawrencem je nekonečným pošťuchováním roztomilý, bohužel samotná postava Lawrence je malinko dutější, než by se hodilo, což zamrzí, protože takovýmu potenciálu by jiný pár těžko konkuroval. Jak jsem zmínil na začátku onu atypičnost seriálu, tak ta činí ve "flow" a hlavním tématem. Jistě, vztah hlavních protagonistů je motorem děje, ale onu fasádu tvoří obchodování a ekonomie, jež svým velmi líným a pomalým tempem děje může divákům toto anime nudou dosti znepříjemnit. Objeví se sem tam napínavější chvilka, ale jinak pomalejší, příběhem trochu lehčí tok děje mi sednul jak prdel na hrnec. Opouštěl jsem první sérii s opravdu příjemným pocitem. ()

Agraynel

Již od prvních dílů mě anime dostalo do téměř stejnýho vibu jako Frieren a to z jednoduchýho důvodu - prakticky nic se v tom neděje :D. Nebo tedy spíš děje, ale je to takovým odpočinkovým, na volno puštěným a poklidným tempem. Hlavní dívčí postava je navíc vlčí bohyně v těle člověka, s vlčíma ušima a ocasem... co víc potřebuje anime fanoušek. Bylo příjemný sledovat vývin toho romantickýho vztahu/nevztahu mezi hlavními postavami, ještě k tomu postavený okolo takový banality, jako je obchod se surovinami, což je tu na druhou stranu teda dost suprově zpracovaný. Jediný, co bych tomu vytkl je krátká délka (manga má tuším mnohem víc částí) a zpracování druhé série. V první sérii se krásně rozvine vývin vztahu a divák očekává nějaké větší vyvrcholení ve druhé sérii. Druhá série se ale odehrává na severu země, v zimě, a podle toho je to taky tak zpracovaný. Většinově ponurá atmosféra a zima, která z toho byla cítit mě od toho pak ke konci už trochu odrazovala. Poslední díl byl ale pořád docela... juicy :) 75 %. ()

biasim1

(Původní komentář z 14. 4. 2021) Pokud o Ókami to kóšinrjó řeknete, že vám to připadá nudné a pomalé, bude to snad jediný případ mého oblíbeného anime, u kterého vám odpovím snad jenom "ok, naprosto chápu". Hned po velkém důrazu na vývoj dvou hlavních postav se tu totiž série soustředí na téma středověkého obchodování a když vás tohle téma nezajímá, jednoduše vás to nejspíše moc bavit nebude a vše vám bude připadat jen velice zdlouhavé. Středověké obchodování tu totiž není vybráno pouze jako prostředek, jak dostat postavu z příběhového bodu A do bodu B, kdy si vlastně později nevzpomenete, že jste se tam dostali kvůli nějakému obchodu protože se už tak nějak řeší něco úplně odlišného. Ne. Tady se opravdu většina zápletek točí právě ohledně toho, kde koupit zlato, jak ho prodat, jak se přemístit přes nebezpečnou cestu a jaký velký význam může mít pastýřka. Vše se odehrává v krásném a zajímavém světě, který je propracovaný natolik, abych si ho mohl opravdu oblíbit a hledat v něm různé menší detaily. To všechno je doplněno párem dvou hlavních postav, jejichž skvělý vývoj vztahu je ta druhá velká věc, která sérii žene kupředu. Za obě série 9,5/10. ()

• Seriál byl natočen na námět stejnojmenné knižní série od japonské autorky Isuny Hasekury. Knihy mají 17 dílů, z nichž děj seriálu pokrývá první, druhou, třetí a pátou knihu. (Phlame)