Réžia:
Robert KirchhoffScenár:
Robert KirchhoffKamera:
Juraj ChlpíkHudba:
Miroslav TóthObsahy(1)
Líder Pražskej jari nastolil v období slobodných šesťdesiatych rokov ideu socializmu s ľudskou tvárou, ktorú umlčali sovietske tanky. Tvár Alexandra Dubčeka sa aj napriek totalitnej temnote stala symbolom. Vo filme Všetci ľudia budú bratia sa k tomuto stále živému symbolu vracia slovenský režisér Robert Kirchhoff a skladá príbeh “tváre Dubček”. Tváre vizionára a tajomníka, ideálu a reality, absolútneho a relatívneho, elitného a ľudového, globálneho a lokálneho, moci a bezmocnosti, víťazstva a prehry. Svedkov Dubčekovho života sledujeme vo výjavoch od utopickej komúny v Kirgizsku, kde vyrastal, cez éru popovej politickej hviezdy, éru disidentu — väzenia na slobode až po Nežnú revolúciu v roku 1989, Dubčekov návrat do veľkej politiky a jeho tragickú smrť. (Film Expanded)
(viac)Videá (1)
Recenzie (4)
Dokument o Dubčekovi který rozhodně nemá za cíl ho oslavovat. Tady je snahou ukázat jeho skutečné já a z mého pohledu hlavně jaký přesah má i do dnešní slovenské reality. A právě části o současném Slovensku, asi poslední třetina snímku jsou na dokumentu to nejzajímavější, nejvtipnější a zároveň nejděsivější. Když na scénu setkání tajného agenta STB s jeho kamarádem a sledovaným v jedné osobě u vína navazují výjevy z demonstrací s až násilným uctěním Alexandra Dubčeka, docházím bohužel po nedlouhé době znovu k závěru, že Slovensko pomalu ale jistě směřuje k autoritářskému, mafiánskému a znovu silně nacionalistickému státu. Což je věc která mě vůbec nepřekvapuje, ale i tak celkem mrzí. ()
57. KVIFF 2023 ()
Dejiny sa snažia svoje osobnosti zarámovať a (obrazne povedané) balzamovať ich odkaz. Kirchhoff sa tento proces snaží nabúravať a relativizovať.... a je z toho premýšľavý, v československom kontexte veľmi moderný dokument, kde cesta je cieľom. Všetci ľudia budú bratia sa javí ticho a nenápadne, ale skrýva veľa vrstiev a majstrovské zachytenie procesu premýšľania v obrazovej skladbe. Nevyhýba sa slepým uličkám, nezodpovedaným otázkam, produktívnej extenzívnosti v premýšľaní nad svojou témou (témami) a... v konečnom dôsledku ukazuje, aký nadľudský výkon je spätne rekonštruovať ľudskú tvár niekoho, kto sa stal moderným mýtom. Pokorné majstrovstvo. ()
Spočiatku pomerne vtipný, ale neskôr nečakane desivý film, ktorý okrem života Dubčeka veľa hovorí aj o dnešnej slovenskej realite. ()
Galéria (5)
Fotka © endorfilm

Zaujímavosti (1)
- Počas natáčania sa zhruba stovka ľudí, ktorá prišla demonštrovať do centra hlavného mesta, vyprovokovala, keď chcel režisér filmu Robert Kirchhoff neďaleko pamätníka SNP vylepšiť záber, aby evokoval atmosféru mítingov z čias Nežnej revolúcie a rekvizitárskym zadymovačom spravil za Gálom a Zajacom dym. „Chcel som, aby pri rozprávaní vystupovali z hmly. V tom nás obkolesili protestujúci, že ich chceme otráviť plynom, darmo som im vysvetľoval, že je to filmový dym, je to len voda, para,“ opisuje Kirchhoff. (Fediak22)
Reklama