Neslýchané: Bod zlomu

• USA Untold: Breaking Point

Americký tenista Mardy Fish měl být nový šampion. Pod silným tlakem ale začal mít vážné psychické problémy, které poznamenaly jeho sportovní i osobní život. (Netflix)

tomino28

Sérii netflixoských dokumentů Untold jsem začal příběhem tenisty Mardyho Fishe. A musím říct, že si ho pamatuju, ale jeho příběh včetně informací ze zákulisí jsem samozřejmě neznal. Je pro mě důkazem, že pokud má člověk alespoň minimální předpoklady k úspěchu v daném odvětví, tak zbytek je potom v hlavě. Tady je to vidět dokonale - jednu sezónu začal makat jako blázen a najednou začal porážet elitní tenisty a dostal se na Turnaj mistrů, což bylo jeho cílem. Tato mince má ovšem i svou temnou stránku, o které je potom druhá část dokumentu. Ale celkově jde o kvalitní počin a pokud máte vztah ke sportu, tak myslím, že vás zaujme. Buď tento, anebo jiný díl z téhle série. ()

Trevor

Bez toho aby somi si o tejto epizóde série niečo prečítal bolo mi jasné že to bude čiastočne obsahovať aj americký traumu z toho ako v tenise (najmä mužskom) v posledných rokoch dopadli. Tréningové centrá, výsledky musia prísť čo najskôr, proste vo všetkom musia byť štáty nacistické najlepšie. Príliš sa to nedarilo ale podstatnou je pointa príbehu. Hovoriť otvorene o svojich problémoch, aj o tých psychických je ešte stále tabu. Našťastie to nie je nič čo by sa ma dotýkalo bytostne, ale aj vo svojom okolí poznám ľudí, ktorí sú bez liekov na psychiku vybavený. Rozhodne je to spoločenský problém, rovnako tak ako čoraz vyššie nároky na spoločnosť a čoraz nižšia psychická odolonosť predovšetkým mladšej generácie voči nim. Mardy Fish a Andy Roddick predviedli solíny príbeh, nielen v tomto dokumente ale aj vo svojich životoch. Jednoznačne najlepší diel série aj o prehnaných očakávaniach rodičov či trénerov a aj o psychickom tlaku, ktorý je často nad ich sily. ()

TheSpearCZ

Tohle je za mě rozhodně nejlepší díl celé Untold série příběhů. Pravda, není to na první pohled tak spektakulární jako Malice at the Palace ani přehnané jako Crimes and Penalties, ale zase naopak je to konečně příběh ze života, který na konci správně chytne diváka za srdce. Navíc, kdo si pamatuje Mardyho Fishe, což pořád není tak dlouhá doba, tak se dozví informace, o kterých neměl ani páru. Naprostá pravda, že Fish žil ve stínu Andyho Roddicka, kterého znají snad i lidé, kteří tenis nemají v oblibě. Duševní problémy jsou pro sportovce častokrát daleko horší než fyzická zranění, takže jsem s Mardym tady soucítil. Čisté 4* ()

Morholt

Tohle mi tak úplně nesedlo. Stresová porucha mi zase nepřijde jako něco neslýchaného. Tím nechci nijak snižovat to, co Mardy Fish zažil a místy bylo zajímavé sledovat, jak si psychicky nalomená mysl (ne)dokáže poradit s tlakem, který k vrcholovému tempu patří, ale celkově mě to nedokázalo zcela zaujmout. Pro mě zatím nejslabší díl. 60% ()

luka4615

Intimní sonda do života a mysli vrcholového tenisty, který jako první prolomil tabu, že o psychických problémech se nemá mluvit na veřejnosti. Životní příběh Mardyho Fishe se tedy právem řadí k ostatním povedeným počinům v této mnohdy šokující, nicméně i přesto neuvěřitelně vtahující sérii. (Netflix) ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD