Bob Ross: Šťastné náhody, zrada a chamtivost

Joshua Rofé

Kamera:

Ronan Killeen

Bob Ross (a.z.)

Bob Ross byl nejslavnější učitel umění na světě a rozdával radost milionům lidí. Nádheru stromů, které tak rád maloval, ale zastínila bitva o jeho obchodní impérium. (Netflix)

DJ Obelix

Spolu s Fredem Rogersem byl Bob Ross zřejmě nejznámější tváří stanice PBS. Alespoň z pohledu Evropana, ke kterému se tyto kulturní ikony dostávají se značným zpožděním až díky všemocnému internetu. Na "Mr. Rogersovi" by se hledala špína jen horko těžko, Bob Ross byl obyčejný člověk se svými chybami, ale neutuchající láskou k malování, kterou chtěl předávat dál. O to smutnější je status quo, kdy jeho jméno a veškerý odkaz mají v rukou chamtiví bývalí partneři. Samotný dokument je čiročirý průměr a bohužel se nevěnuje té zradě do hloubky (což vzhledem k zámožné protistraně s armádou právníků lze asi pochopit), ale i tak ho musím doporučit. Už jen z toho důvodu, že představuje zajímavou osobnost Čechům prakticky neznámou. ()

RigorMortis

Bob Ross s jeho upokojujúcim hlasom, optimizmom a výtvarným talentom bol obrovský dar ľudstvu. Je až nechutne zarážajúce, ako sa jeho "obchodní partneri" snažili vyťažiť z jeho mena aj posledný cent, hádzať po ostatných jednu žalobu za druhou a ešte verejne a otvorene klamať. Nezabránila im v tom ani Bobova choroba, ktorá ho nakoniec pripravila o život. ()

Slasher

První polovina chvalozpěv na nejdobráčtější ikonu radosti a hřejivé nálady nad krajinkou s paletou a štětci, následně ta druhá celkem drsný příběh rakoviny, chamtivosti a nekalýho podrazáctví - jak to v životě bývá. Kdo sem snad i přes název razí s vidinou pozitivní hodinky a úmyslem dojímat se nad Boba trvalou, vršky a obláčky, tak jen bacha, tohle je mix s Dirty Money pro malinko otrlejší díváky. ()

Equilita

Bob Ross okrem toho, že bol úžasný maliar, bol hlavne človek s veľkým srdcom a neskutočnou charizmou. Jeho talent z neho spravil jedného z najznámejších učiteľov maľovania. No bohužiaľ ako to už býva v každom biznise, kde sa točia veľké prachy, aj tu sa objavili ľudské hyeny, ktoré sa na Boba prisali ako pijavice. Bola som šokovaná, že to všetko takto dopadlo a je mi ľúto, že si taký dobrák, ako bol Bob musel na sklonku života, kedy bojoval s rakovinou prejsť bojom o svoje vlastné meno. Bolo obdobie, kedy som každý večer pred spaním sledovala epizódy The Joy of Painting a zaspávala pri jeho ukľudňujúcom hlase. Vždy sa k tomu rada vrátim a po dlhšom čase by bolo fajn, znova si skúsiť namaľovať obraz podľa jeho cenných rád. ()

theSaint

Bob Ross je legenda. Jeho, dnes už kultovní, malířský pořad je až meditativní záležitostí. Během let si pouštím 'The Joy of Painting' i před spaním, uklidňující hlas a zvuky při malbě (tahy štetcem po plátně, poklepání na paletu, polknutí či výdech Rosse) dokonale fungují jako ASMR. Bob si rozhodně svůj dokument zaslouží. Syna je mi upřímně líto, odpornost některých lidí nezná mezí. Netflix má dokumentární stránku pokrytou a provedenou opravdu skvěle. To se musí nechat. Dříve nebo později pár obrazů s Bobem namaluji. ()