Dvojka na zabitie

• Česko Dvojka na zabití
Česko, 2021, 7 h 43 min (Minutáž: 55–61 min)

Réžia:

Libor Kodad

Scenár:

Tomáš Chvála

Kamera:

Jakub Ševčík

Hudba:

Norbi Kovács

Jakub Prachař, Sara Sandeva, Miroslav Vladyka, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý, Milan Šteindler, Petr Vaněk, Taťjana Medvecká, Erika Stárková, Bohumil Klepl (viac)

Na policajnom oddelení sa stretne nesúrodá dvojica budúcich kolegov. Vnútorne rozorvaný, depresívny a ironický detektív Martin Rykl (Jakub Prachař) a slušná, disciplinovaná a ambiciózna vyšetrovateľka Karolína Svetlá (Sara Sandeva), ktorá má svoj profesionálny aj súkromný život dobre zorganizovaný a pod kontrolou. Ako môžu takí rozdielni ľudia spolupracovať? A čo z toho vzíde? Spočiatku sa zdá, že na jednom pracovisku dlho spolu nevydržia... Rykl bol šťastný a spokojný chlap, čo sa zmenilo vo chvíli, keď jeho manželku na ceste domov niekto prepadol a na smrť dobodal. Páchateľa nikdy nechytili a Martin po ňom dodnes neprestáva pátrať. Kvôli tomu dokonca začal zanedbávať svoje pracovné povinnosti.  A v tej chvíli na policajné oddelenie prichádza nová posila – Karolína. (TV JOJ)

ostravak30

Po první epizodě jsem měl za to, že sledujeme parodii na klasické kriminálky, což bych v záplavě ostatních kriminálních seriálů velmi ocenil. U prvního dílu jsem se ještě nasmál. Smích mi zamrzl u dalších epizod. Tam již bylo jasné, že o parodii nejde a tudíž, že to tvůrci bohužel myslí vážně. Že je na tom česká policie asi opravdu špatně by se dalo usoudit už z toho, že zaměstnává svévolného alkoholika. Ale pokud ani poté tohle divákovi nedojde, pak tu máme dvojici Norbert Lichý - Milan Šteindler, který vyjma té parodie, ale i na ni by už asi byli moc, se snad nemohou zařazovat reálně do policejního sboru. Pak tu máme ústřední dvojici, která na zabití byla ve skutečnosti první, možná ještě druhý díl. Že se do sebe zamilují a budou tvořit milostný páreček bylo více než jasné. Jednotlivé způsoby vyšetřování chvílemi působí, že to kriminalisty ani moc nebaví, tak proč by to vlastně mělo bavit diváky, že? Čím vlastně Dvojka na zabití je, čím být chce, nebo jak ji berou diváci lze asi jen těžko posuzovat. Není totiž ani seriózním kriminálním seriálem, a jestli má tuhle ambici, tak bych snad doporučil režisérovi, aby vykonal společnosti službu a už raději nerežíroval. Není ani komediálním seriálem, na což možná aspirovala zpočátku, ale věčně mastná huba Lichého nebo Šteindlera, či jejich nacpávání se nezdravými saláty a klobásami, požírání důkazů, živočišné až nechutné vtipy, nelze považovat za humor. Tak že by snad romantické nacházení věčně ožralého policisty nové lásky, která ho zachrání před uchlastáním a ještě mu pomůže odhalit skutečného pachatele jeho ženy? Těžko říct. Dvojka na zabití je každopádně seriálem, který v záplavě kriminálních seriálů těžce prohrává už jen proto, že ty ostatní se alespoň snaží tváři seriózně a profesionálně. Tady to na mě působí, že se parta amatérů sešla, aby vytvořila rádoby kriminální seriál, který snad má někoho pobavit, ale vůbec netuším koho, a vytvořila tento ultra humus. Znovu už opravdu ne. A co jsem pochopil, tvůrci nemají dost soudnosti a chystají se na pokračování... ()

Arsenal83

O seriáli sa píše, že komédia/krimi, ale tá krimi stránka, tie prípady sú úplne zatlačené do úzadia a hlavná je tá komediálna stránka Prachařa, ktorá samozrejme nie vždy funguje. Sandeva tu je len na parádu, lebo fakt sa na ňu pozerá dobre, ale jej feministické výpady sú nezaujímavé. Takže kriminálka to nie je, komédia taká polovičatá, celkový prínos z tohto seriálu má teda len Prachař, ktorý si tam narazil Sandevu. ()

pakobylka

Klady: 1) Předem jasně daný počet epizod, takže v pohodě dohlédnete na konec seriálu; 2) Vcelku zvládnutý vývoj ústřední dvojice, tudíž si můžete odškrtnout romantickou linku (pokud patříte k těm, kdož si v romantice libují - v opačném případě si můžete tenhle bod přiřadit k záporům); 3) Poměrně neokoukaný, ale o to přitažlivější mix komedie a dramatu ... tedy alespoň v našich luzích a hájích, které se snaživě hlásí k "západní" televizní a filmové tvorbě; 4) Nadmíru přímočarý tah na branku - ať už jde o dějovou linku nebo o dialogy; 5) Drzý a NEKOREKTNÍ (!!!) humor, který ovšem nemá ve zvyku chodit kanály, a proto neztrácí glanc. Zápory: 1) Určitá neobratnost - možná i scénáristická, ale zcela určitě režisérská - která se dosti diletantsky snaží znevěrohodnit šmahem všechny epizody i všechny jejich aktéry ... naštěstí ji s přehledem přebíjí pět výše uvedených kladů, takže nemá mnoho šancí na úspěch, nicméně daří se jí příběh částečně rozkolísat; 2) Poměrně profláknutá zápletka, která zdánlivě nepřináší nic převratného - ale zároveň musím podotknout, že originalita tady nespočívá v obsahu, nýbrž ve zvolené formě, takže je na vás, zdali jde primárně o zápor; 3) Nesporná naivita vyprávění, která vás může iritovat - co se mě dotýká, beru ji na vědomí jako součást výše uvedené formy seriálu, který se právě díky ní do určité míry vymyká zavedeným škatulkám "krimi", "komedie" či "drama", do nichž se obyčejně pokoušíme vecpat rozličně filmové či televizní výtvory. Cením si jeho upřímnosti a svéráznosti, je pro mě svěžím závanem větru, který mohl být - při větší zručnosti - bezkonkurenčním monzunem. V souhrnu mi vycházejí objektivní 3*, ale z čistě subjektinního pohledu zvedám pro tentokrát na 4* ... vem to čert. ()

otík

Ze začátku to vypadalo na šílenost a originální seriál, asi od půlky se to změnilo v romantiku s trochou krimi. Ale mě to nevadí. Oba hlavní hrdinové jsou příjemní, kupa vedlejších postav jakbysmet. Všechny díly jsem si užíval s úsměvem na rtech a to už něco znamená. Ano, na podzimní podvečery jako stvořené. PS: castingu děkuji za obsazení Zdeňka Trčálka, herce Slováckého divadla z Uherského Hradiště ()

Pipikuka

Absolutně nesleduju českou televizní tvorbu, ale na tenhle seriál mě nalákal (velmi trapně) fakt, že Sara a Jakub tvoří pár i v reálném životě. Tato skutečnost zajistila fungující chemii mezi Martinem a Kájou a je to hlavní důvod, proč dávám dvě hvězdy (bez toho by to byla stěží jedna). Sledovat, jak se do sebe postupně zakoukávají, mě bavilo a vrátilo mě to o 6 let zpátky, kdy jsem pro takovéto romantické nesmysly s patřičnou dávkou dramatu žila. Případy mě nijak zvlášť nenadchly, originalita Martinového příběhu byla na nule, poslední díl byl značně nepřekvapivý a i u některých dílů předtím jsem vraha znala téměř hned. Většina herců trapně přehrává, kvůli Vladykovi jsem to několikrát málem vzdala a opilost teda neumí hrát ani Jakub ani Sara. O zbytku policejního sboru ani mluvit nebudu, to byl vrchol odpornosti a trapnosti. Chválím tedy chemii ústředního páru, paní Medveckou v roli psycholožky, únosný počet dílů a mladší sestru Karolíny, protože ta mě fakt pobavila pokaždé, když se objevila na scéně. ()

• Šestá epizoda se stala nejsledovanějším pořadem sobotního večera po 20:00 a zároveň i celého dne, premiéru zhlédlo milion diváků 15+. (rublik05)
  • Premiérové uvedení epizody sledovalo 1,02 mil. diváků starších 15 let, což byl nejlepší výsledek večera i celého sobotního dne. (rublik05)