Inu-Ou

• Japonsko Inu ó (viac)

Poté, co se mladík jménem Tomona ponořil pro prastarý meč ve vodách, kde se odehrála bitva o Dan-no-ura a kde padl klan Heike, ztratil zrak i svého otce. Zbyla mu tak jen jediná možnost, jak se uživit – stal se slepým hráčem na biwu a připojil se ke skupině potulných mnichů a vypravěčů prastarých legend, od kterých dostal nové jméno Tomoiči.
Brzy poté se Tomoiči setkal s podivným znetvořeným člověkem, který s potěšením terorizuje ostatní svým vzhledem. Ten byl překvapen, když s ním nevidomý vypravěč zacházel jako se sobě rovným. Dvojice se rychle spřátelí a když se ukáže, že znetvořený mladík má neskutečný talent pro tanec, tak začnou společně vystupovat. Tomoičiho nový kamarád, který si začal říkat Inu-Ó navíc zjišťuje, že jsou schopni slyšet duchy vyprávějící zapomenuté příběhy o klanu Heike.
Oběma mladíkům se tak brzy dostává obrovské popularity. Nicméně drzý a nekonvenční styl, který rozvíjejí, zpochybňuje tradice, kterých si šógunát hluboce cení, navíc si vládce nepřeje, aby někdo na klan Heike vzpomínal jinak, než jak je napsáno v knihách… (Jeoffrey)

Jeoffrey

Inu Ó je unikátní film, který rozhodně udělá na diváka dojem. Je to jak velké umělecké představení, které je místy svojí formou tak zvláštní a impozantní, že mě rozhodně nenechal v klidu. Ono obecně většina produkce animačního studia Sience Saru má výrazný charakter a často používá velmi originální animaci a výrazové prostředky. Tady jsem byl chycen a vtažen už během několika minut a film udržel svou originalitou mou pozornost po většinu své stopáže. Navíc má Inu Ó i hodně silnou estetickou stránku, umí pracovat s barvami a vyvolávat náležité emoce a atmosféru. Je tu dokonce pasáž, během které jsem si doslova připadal jak na velkolepém rockovém koncertě a užíval si show, kterou si pro mě tvůrci připravili. Největším problémem Inu Ó je ale to, že zde jasně vítězí forma nad obsahem, a tak je příběh asi hlavní slabinou celého filmu. Zaprvé není to příběh pro každého, protože se dotýká mnoha japonských reálií, jejichž znalost je obrovskou výhodou a neznalost může klidně způsobit, že vás příběh vlastně skoro vůbec nezaujme a ledacos vám uteče. Na druhou stranu je vše relativně slušně vysvětlené, a i když zde hraje částečně roli i tradiční japonská mystika, tak základní kostra se dá bez problému pochopit, i když třeba nic moc nevíte o příběhu klanu Heike. Navíc tam toho příběhu zase tolik není, přeci jen tu není tím hlavním, jak jsem psal, film má diváka hlavně chytit svojí formou, což se mu u mě opravdu povedlo. Také je to hodně zvláštní kombinace historického prostředí a muzikálu, který používá i některé moderní prvky, což se může u některých diváku i trošku tlouct a také nemusí každému sednout zdejší hudba obecně. Takže podtrženo sečteno – Inu Ó je unikátní film s výrazným charakterem, který sice nemusí každému úplně sednout, ale já si ho solidně užil. 8/10 ()