Predátor: Korisť

Rok 1719. Komančovia lovia, aby prežili. Či už ide o muža alebo ženu, všetci sú dôležitými členmi komunity lovcov. Takou je aj Naru (Amber Midthunderová), mladá bojovníčka, ktorá sa učila od najlepších lovcov svojho kmeňa. Keď sa však z ničoho nič objaví zdanlivo neviditeľná entita, ktorá chce loviť jej ľud, musí sa povzniesť nad seba samú, aby ho ochránila. Jej protivník je vyspelý dravec z vesmíru a loví pre samotnú radosť zo svojej podstaty. Vďaka v tej dobe nepredstaviteľne vyspelej technológii má nad Indiánmi vždy rozhodujúcu prevahu. Je to Predátor! (TV JOJ)

lamps

Nemám problém prohlásit, že jedničku budu mít asi pořád radši. Veškerý srovnávání, v němž se hrozný kvantum lidí v tomto případě utápí, mi ale dále poslouží leda k argumentování, jak je Kořist výborná jako úplně odlišné a samostatné dílo, které by mohlo být skvělým originem celé série. Zatímco původní Predoš vyčlenil skoro individuální subžánr, v němž osmdesátkoví hláškující ranaři narazili na vesmírného padoucha, jenž jim nečekaně nakopal zadek (šlo tedy spíše o vtipné převrácení tehdejších zajetých akčních schémat), Kořist si ukusuje z různých žánrů v rámci své narativní i historické linie. Je to předchůdce westernu z dob kolonizace, kdy původní obyvatelé už zdaleka nečelili pouze divoké zvěři a čekal je střet s daleko nebezpečnějším vetřelcem, bílým člověkem. Je to chytrý emancipační horor, kdy dospívající hrdinka musí skolit to nejděsivější představitelné stvoření, aby namyšleným chlapům dokázala, že se s ní musí počítat i jinde než za plotnou. A na rozdíl od jedničky, v níž byla hustá džungle po většinu času spíše anonymní kulisou, z níž Predátor postupně vystrkoval růžky, je Kořist filmem o tvrdé ruce matky přírody. Protagonistka se doslova lopotí a málem zemře v bahně a je takřka roztrhaná medvědem, neboť již od začátku zdaleka není pánem tvorstva. Neohrožení macho narcisové v jedničce si na takové pány hráli a lvovi by zřejmě dali pěstí, zde se buduje nervozita už při úvodní procházce lesem a motiv „lovec–kořist“ se rozpracovává oboustranně – v tehdejší divočině jste totiž byl lovcem i obětí v tutéž chvíli a dospěl jste teprve tehdy, když jste se vydal skolit protivníka, který mohl stejně dobře sejmout i vás. V tomto ohledu je skvělé i představování Predátora, které zahrnuje roztomilou a současně znepokojivou scénu, kdy se dopisuje vrcholný článek potravního řetězce (hlodavec pozře mravence, had si smlsne na hlodavci a hada vykuchá přihlížející Predátor)... Jednička asi byla v součtu zábavnější, nekompromisněji zrežírovaná a finální střet vyzněl napínavěji, ale Kořist je minimálně komplexnější a lépe rytmizovaný snímek. Na úrovni scén se dobře vytváří dílčí psychologie, vztahy či podněty, které zanedlouho sehrají klíčovou úlohu v hrdinčině rozhodování. Spíše málomluvný děj jitří strhující survival linii, podpořenou zmíněným přístupem k prostředí a přesným okem režiséra Dana Trachtenberga. Ten využívá nádhernou přírodu bezezbytku, akci podává variabilně a mně osobně nedal prostor ke skuhrání nad slabším CGI nebo nepravděpodobností střetu mladé dívky s mimozemským obrem – co do práce s důležitými motivy je totiž film tak důsledný, že žádný fyzický střet a jeho vývoj nepůsobí hloupě... Predátor: Kořist, byť nevypadá tak majestátně a místy je asi znát menší rozpočet, je pro mě lepším a více naplňujícím filmem než dobově příbuzný REVENANT, který se více plácal v hezkých obrazech a méně vyprávěl hodnotný příběh. A fakt mi u něj přijde podivné to odmítavé přijetí od některých lidí, kteří se asi už předem zabejčili, že holka vs. predátor je pitomost a že první dva díly jsou prostě klasika. Tvrdohlavý přístup téhle doby je někdy fakt k posrání a nejvíc mě mrzí, že to píšu já, ročník 1995. () (menej) (viac)

Big Bear

Nádherná příroda! Člověk by pomalu čekal, že krom Komačů (tentokráte vyjímečně nemyslím soudruha stalinistu Skálu a soudružku eurokomančku Konečnou!) uvidí kdesi u potůčku máchat svoji čupřinu Sama Hawkinse a o kus dál se svojí opakovačkovou lovícího Ould Šetrhenda! Ale kdepák. Na nebi zarachotí hrom a nebude to tvář Manitůa co se tam pak tu a tam v tom pohádkovém světě plném grizlyů a divokých pum na okamžik objeví. Ale zprostředkování s ním ten tvor jednoznačně umožní! Aby to bylo rasově vyvážené (genderově to je páč hrdinkou je hrdinka), tak Predátor nepůjde jen po Komančích (to by asi řvali). Lesy Ameriky té doby byly plné různých trempíků často ve srandovních kostýmech, ve kterých přijeli z té své Evropy, kde to bylo v módě a které se sem do divočiny fakt nehodily nejen z módního hlediska. Tihle lidičkové pravda mají na rozdíl od Komančů hi technologie na svojí dobu na úrovni, byť to ládování mušket pořád trvá sakra dlouho. Prostě nesmíte mít vlhkej prach a nesmí se vám třást ruce když stojíte čelem proti Peredátorovi a on si něco pro sebe programuje na světélkujícím předloktí. Jenže šanci prostě nemáte ani s pořádně velkou kulí, co by jinému urvala ruku nad loktem.  Děj filmu je tak jednoduchý, že už ani jednodužší být nemůže. Jenže ono to bohatě stačí. A když tak na to člověk koukal, musel si v duchu říct  - co kdyby se tohle sakra stalo dneska. Stačil by jedinej emzák s chutí věšet na sebe skalpy a kožky s technologií proti níž by i ty nejnovější, nejvyspělejší, nejdokonalejší a nejbáječnější zbraně soudruha Putina (psali v Pravdě)  obstály jen stěží.  Asi bychom měli celkem problém. I když kdyby se šel jen po komančích (těch našich) vůbec bych se nezlobil!  Výborný film jako sci-fi i jako western a štve mi, že jsem to neviděl v kině na velkém plátně! Dávám za 5 šípů. * * * * * ()

JohnnyD

Kamera a lokácie sú fakt fantastické, ale inak to pôsobí dojmom video-pokračovania z 80tych a 90tych rokov, kedy tvorcovia už neboli schopní zaplatiť pôvodných hercov, tak ústredného potvoráka presunuli do iného prostredia. Radšej by som si pozrel autentický indiánsky horor (a prosím už pekne bez kolonialistov, tí Francúzi boli strašní) alebo čistokrvného sci-fi Predátora. Prey je ďalšie pokračovanie Predátora, ktoré to zase raz skúsilo inak ako predošlí tvorcovia a opäť to skončilo ako mierne nadpriemerná ale rýchlo zabudnuteľná žánrovka. ()

Beckett51

Člověk má pocit, že kouká na nízkorozpočtovější spin-off Revenanta a najednou se tam naprosto nerealisticky objeví nějakej vesmírnej humusák. To člověk pak nemůže dát nic jinýho než plnou palbu. ()

salahadin

Tady vidíte, jak osvěžující byl původní Predátor nasáknutý maskulinním hormonem, kde Arnieho nabušená četa bicařů dostává na prdel od nepříjemného soupeře. Tady máme 25leté děvče se sekerkou na provázku. I přes to, že femine hrdinky v ryze chlapských úlohách nemám rád, tady nějakou logiku měla - tedy jako slípka, co zdánlivě nepředstavuje hrozbu, je nebezpečnější než banda frantíků s mušketami. Právě svou zdánlivou slabost postupně vychází živá ze všech situací, pozoruje, dedukuje a sbírá cenné informace. Aby je na konci zužitkovala. To je docela dobrá myšlenka a dává oné postavě pocit, že nejde o prvoplánovou predátorobijku. Přímočarý film, který při stopáži 99min odsejpá. Jednohubka, nic víc, nic míň. ()

Cappuccino

Na tak krátku stopáž sa filmárom podarilo vytvoriť medzi bratom a sestrou skvelú chémiu, ktorá podporovala napätie pri strachu o ich život. Potešilo ma aj vykreslenie motívu Predátora (útočí na hrozbu, primárne hľadá stále väčšie výzvy) a záverečný súboj. Je pravda, že rozbeh sa trochu tiahol, ale väčšinu času ma bavila aj indiánska časť bez stálej prítomnosti lovca. ()

Ruut

No tak jo no - po jedničce je to nejděsivější a po dvojce třetí nejlepší díl série. Kdyby měl Trachtenberg o 20mil větší rozpočet na pořádné kulisy a šlo to do kin, byl by to možná nejlepší Predátor vůbec. ()

Epistemolog

Proč má v honičce hlavní roli holka, co neumí ani utíkat? Za ní sprintuje medvěd pak predátor a ona kluše jak na autobus. V reálu by i jednonohý předběhl Bolta. Ten obsah na čsfd je taky hovadina. Prej vysoce schopná bojovnice, přitom se tam dva dny jen učí házet na strom sekyrkou, ale samozřejmě ve finále je yautja jen boxovací pytel. Maska a zjev predátora se mi opět nelíbí. Vypadá jak hubený trodlogyd s dredama. Na rok 22 bych čekal lepší vizual u pumy i medvěda. Abych jen nekibicoval jinak jde o dobrý snímek, mnohem lepší, než předchozí dva díly a na bambitku z dvojky taky dojde. Hudbu od neznámé čičiny Schachner jsem poznal, jelikož mám naposlouchany její soundtrack z průměrného hororu Vzkříšení démona. Ta mne zde fakt potěšila. Jinak ve finále ta bažina se dala předvídat a mohli ho tam nechat se utopit. To by byl lepší skon, než ta blbost s helmou. ()

HAL

Kéž by všechny moderní hollywoodské pokusy postihnout emancipaci žen a minorit vypadaly takhle. Co na tom že CGI je viditelně low cost, lepší efekty vody kolem zvířat bych udělal snad i já. A i to že samotný závěr finálního souboje je trochu přitažený za vlasy není problém - akce celkově není až tak superhrdinsky přestřelená jak se z trailerů zdálo a je opravdu povedená. Hlavně ale nový Predátor dobře vystihl ducha vzájemného honu se šmejdem z vesmíru a dokonce ten koncept posunul od tradičních kořenů dál - velmi mě nadchlo že od začátku převrací tradiční formuli a kořistí je Predátor, hlavní hrdinka do toho od začátku jde s tím že ona je ten lovec, i když zprvu vlastně moc neví co loví. Film s tím velmi dobře pracuje. A zvládá být jak správně brakově brutální akční naháňěčkou, tak i smysluplným westernem o kultuře Komančů (velmi doporučuji dát si film v nativním namluvení). S přehledem nejlepší film v sérii jaký od jedničky vznikl. 8/10 ()

misterz

Neviem čo sa komu na tomto Predátorovi nepáčilo. Z mňa pohodová zábava bez nudy. Navyše ma príjemne prekvapilo aj spracovanie - tichšie prostredie, ktoré ako keby priam až hmatateľne prorokovalo, že sa blíži niečo zlé. Jednoducho atmosféra sa podarila na jednotku. Krvi mohlo byť síce trochu viac, ale zase jej ani nebolo málo. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

liskam

Pro mě příjemné překvapení. Velmi dobře natočené a sestříhané. A všichni věděli co mají dělat. Sice se to nevyrovná původnímu Predátorovy. A za mě ani Predátorovy z roku 2018. Ale jinak jednoznačně TOP. ZA mě 4* a 78% ()

pornogrind

Určitě to není vyloženě propadák ale že bych z toho byl nějak odvařenej to se taky říct nedá. Chválím výběr lokace, hrdinky i zasazení děje do doby Komančů. Jako celek mi to ale tak dobře nešlapalo. Finální souboj byl vyloženě slabej a odbitej. ()

mzss1

[90%] PREY, coby další přírůstek ze světa PREDÁTORŮ či jeho prequel. Když bylo oznámeno, že to půjde rovnou na platformu HULU (i na DISNEY+), tak mě to až tak netrápilo. Samozřejmě, že bych tohoto oblíbeného lovce radši viděl na velkém plátně, ale doba se holt mění. Navíc po vidění tohoto filmu jsem nadšen a zastávám i názor, že není třeba mít nějaký mega rozpočet. Zde to mělo výrazně menší rozpočet, ale když je někdo šikovný a má talent (samozřejmě tím myslím tohoto režiséra, který natočil solidní film Ulice Cloverfield), tak není potřeba aby byl film drahý. Zde byla vidět snaha a velké nadšení téhle značky, takže to nepůsobilo jako kopírák, ani jako slabé pokračování. Objektivně bych dal asi solidní 4* a něco kolem 80%, ale já si nemohu pomoci. V dnešní době natočit něco tak poutavého, bez žádné hluché mezery je unikát. Atmosféru to má takovou zvláštní, svojí, ničím to žádný díl moc nepřipomíná. Možná trochu první díl tou přírodou, lesem. Stopáž to má 99 min, rychle to odsýpá, má to spád – je to tak akorát. Celý ten námět okolo indiánů je skvělý a ani ta hlavní hrdinka, které nikdo zpočátku nevěřil není špatná a ty řeči, že nakonec přepere Predátora, že je to trapné – tak k tomu nebudu nic dodávat. Vše má rozumné vysvětlení a i když konec působí trochu přehnaně (ne nějak moc), tak nic vytknout nemohu. Působí to drsně, náš vesmírný lovec zlikviduje i pár zvířat včetně vlka či zuřivého medvěda. Takže Rkem se zde moc nešetří. Má to i několik useknutých končetin a krve. Ale svojí míru to má. Predátor zde působí trochu jinak, ale moc velký rozdíl tam není. Zaujala mě jeho zbraň s laserem, kdy laser je podobný, ale zde vystřeluje jakési šípy. V poslední třetině je to docela masakr a konkrétní scénky trochu působí digitálně, urychleně, ale ne až tak zřetelným dojmem, takže si vůbec nemohu stěžovat. I jsem rád, že je tu pár sekvencí z úhlu pohledu Predátora, kdy vidí infračerveně, což v předchozím filmu chybělo. Hudba je oproti předchozím dílům zcela odlišná, amatérská a ne nijak výrazná, ale pro potřeby snímku dostatečná. Já nevím, co k tomu mám ještě dodávat. Bavilo mě to od začátku do konce, bylo to akční, drsné, zajímavé a v některých scénách i napínavé. Technická stránka je výborná včetně kamery a i audiovizuálu. Jsem rád, že si tohle šlo vlastní cestou a nesnažilo se to kopírovat žádný díl. Potěší hláška tedy hláška z jedničky: „Když krvácí, může i umřít.“ A k tomu odkaz na druhý díl v obdobě té staré zbraně, kterou jeden Predátor podal Gloverovi. Velká spokojenost, čekal jsem trochu méně. Takže to mé nadhodnocení není až tak protekční, opravdu oceňuji, že to ten béčkový režisér zvládl na výbornou! Těším se na další vidění. ()

Goldbeater

Jak se zdá, půjdu proti proudu. Návrat k pramenům a nepřekombinované jednoduchosti predátoří sága potřebovala, ale tohle pojetí se s mou představou o fungující filmařině absolutně míjelo. Na rozdíl od původního Predátora, jenž je učebnicově vystavěným thrillerem a vše v něm funguje na jedničku, Predátor: Kořist dramaturgicky nefunguje vůbec a utápí diváka v nezajímavých dialozích, nulovém napětí, absentující proměně postav a sice nepřetržité akci, z té je však už v prvních minutách taková rutina, že to rychle přestane bavit. Navíc nával digitálních zvířátek a CGI efektů i v místech, kde nejsou potřeba, tomu podráží nohy neskutečně. Tohle měl být ten nejnaturálnější Predátor, místo toho je nejumělejší ze všech. Není to tam, není. ()

Vavča

Zájemci o historii Komančů ví (https://www.kosmas.cz/knihy/245701/rise-letniho-mesice/), že ženy tam měly otrocké postavení, ale tím si ten film nebudeme kazit. Predátor na návštěvě země roku 1719 hledá dobrý lov... Navzdory skroménu rozpočtu rozehrál režisér akční orgie naplno, a hanba vlastníkům, že film nepustili do kin. Vizuální zpracování je perfektní, dech beroucí scenérie kanadské přírody stojí za to. Film má velmi sevřenou atmosféru, která vás okamžitě vtáhne, a je to tak bezprostřední a pohlcující, jako bychom tam přímo byli. Lyrický počátek o životě indiánů postupně vystřídá krutý lov. Hlavní představitelka sympatická, herec číslo dva také (hafidlo), Predátor nelítostný, nemám nic na co bych si stěžoval. Precizní řemeslné zpracování rovněž potěší, prostě je zaděláno na reprízu. ()

kingik

Indiáni z Větrova versus sráč. Kdyby to totiž nebyl výstavní sráč, tak bych napsal PREDÁTOR. Ten by totiž s tou nesympatickou šeredou a nevěrohodnou vyzáblinou Amber Midthunder zatočil. Rozkaz od Pizdney studia zněl jasně: natočí se nový Predátor - prequel. Před Schwarzeneggerem nikdo ani slovo, mohl by dostat kolaps. Van Damme má ještě někde ve sklepě nevrácený predátorův kostým, který už zřejmě sežrali hlodavci. Nevadí, ušije se nový, lepší. Predátor pochopitelně vypadal úděsně. Musí se vybrat lokace: hledejte lesíky a remízky v rámci akce Brontosaurus, vlnící se trávu a pokuste se najít i nějaký plácek připomínající prérii. Hudba, musí tam být hudba, nějaké smyčce - exhumujte Belfína, obvolejte Andrého Rieu i Šporcla. Krotitele divé zvěře netřeba - (levné) CGI to jistí, úchvatný cválající medvěd vejde do filmových dějin. A hlavně děti, mládež a rodiče musí vidět pozitivní závěr. Sráč nesmí vyhrát. A je naprosto jedno, že to bude vypadat maximálně dementně. A pozor s tou brutalitou - kameramane koriguj ty nejvíc fujtajbl záběry. Amber Midthunder nesmí měsíc žrát, hlídejte jí váhu a kupte tempery, musí mít pomalovaný ksicht. Nevíte, jestli má Gojko Mitič čas, protože by se nám hodil koordinátor indiánů. Chudák Predátor! Ten dopadl. Naprostý výsměch originálu. Vznikla nanicovatá parodie v režii totálního patlala Dana Trachtenberga. Indiáni a Predátor - to ten kokain lezl scenáristovi i ušima, řitní otvor už trumfli jiní. 2/10 ()

Omnibus

"Feministku podcenil, pozdě zuby vycenil." Ne každý hnusák s krabími kusadly má to štěstí, že ho v lese potká rakouský kulturista, doma na K-PAX pak uznání a medaile Dissected human skull in memoriam. Odredovaný motherfucker z r. 1719 lovecké halali neuslyší a na náhrobku bude mít potupné "Zabit nasranou indiánkou". Po jeho seminární práci Zkoumání fauny Země se zaměřením na vrchol potravního řetězce už neštěkne ani pes, natož vlk či CGI grizly. Do temných stránek historie vyhubení bizonů a divokých rudých zvířat civilizovaným bílým mužem se náš vesmírný lovec lebek nezapíše, dokonce ani svým lejnem, neb stopující indiáni tu nalezenou hromadu trusu svedli na chudinku digitální pumu. Trochu si zalovil, diváka oslovil, ale pak se na něm (kromě scenáristy) vyřádila i divoká praprababička všech sufražetek Tacojedrzáanežvýkákůže, konkrétně šípy, tomahavkem a starými dobrými Arnieho kolíkopastmi. Ve finále i kulkou mezi lopatky, což mě zklamalo, lopatkou mezi kulky by bylo kreativnější. Závěrem záludná otázka: Na koho byste si vsadili v superfinále, v souboji Naru vs. Major "Dutch" Schaefer? Neboť oba se kvalifikovali ze semifinále vítězstvím nad svým soupeřem K.O. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023