Predátor: Korisť

Rok 1719. Komančovia lovia, aby prežili. Či už ide o muža alebo ženu, všetci sú dôležitými členmi komunity lovcov. Takou je aj Naru (Amber Midthunderová), mladá bojovníčka, ktorá sa učila od najlepších lovcov svojho kmeňa. Keď sa však z ničoho nič objaví zdanlivo neviditeľná entita, ktorá chce loviť jej ľud, musí sa povzniesť nad seba samú, aby ho ochránila. Jej protivník je vyspelý dravec z vesmíru a loví pre samotnú radosť zo svojej podstaty. Vďaka v tej dobe nepredstaviteľne vyspelej technológii má nad Indiánmi vždy rozhodujúcu prevahu. Je to Predátor! (TV JOJ)

moriero

Tak určitě tohle je ta správná cesta. Kovbojové & Vetřelci otevřeli dvířka k žánru sci-fi western a Trachtenberg pochopil, že zakopli o svatý grál: neotřelý a inovativní žánr. Taky potěšil původně zamýšlený vizuál Predátora tak, jak ho měli hrát ti tří belgičtí bráchové: Jean, Claude a Van Dame. Určitě bych se nebránil výletu Predátora mezi templáře nebo snad římské vojáky...kteří by to pojali jako souboj s bohem války Martem. Například. ()

NumeranS

Naprostá slast pro mé oči (a mou televizi). Předem jsem neviděl trailer ani jakékoliv informace..ještě že tak. Už od první sekundy film uhrane krásnou americkou přírodou národních parků a vskutku detailyzachycujícím zpracováním původního obyvatelstva. Tajemná, klidná atmosféra doplněná o boostnutého Wolverina v obleku, co víc si přát :) Kamera taktéž na jedničku. Režisérovi jsem zbaštil první poslední a dávám zasloužených 81 %. ()

jpacuta

Premisa byla výborná. Ale: Digitální medvěd, indiánka, co neumí běhat, trapeři jako diletanti a domorodci, který chodí po lese jako banda turistů a v boji se chovaj jak banda nováčků. Škoda, mohlo to bejt fakt dobrý. ()

uhlerado

Skvelé podanie, kto ma rad indianky a k tomu vymakane suboje, tak si pride na svoje. Amber vyzera ako porno hviezda Vienna Black a pribeh a atmosferu to malo ako v Revenantovi. ()

Hlavonozec

Predátor je jedno z nejikoničtějších filmových monster, jehož značku po úspěchu prvního filmu poslušně ždímeme už celá desetiletí. Některé pokračování byly obstojné (jako třeba snímek Predátoři nebo první Vetřelec vs. Predátor), některé byly slabší (jako Predátor II), a některé by si zasloužily skončit v nejhlubší propasti pekla za to, jak příšerný průser to byl (ano, mluvím na tebe filme Predátor: Evoluce). A teď přichází film Prey a snaží pojmout značku poněkud odlišně. Premisa je stejná, máme tu divočinu, lidi a Predátora, co sem přiletěl lovit. Co ale dělá tento film tak unikátní? Je to pravděpodobně kvalitní režisérská práce. Trachtenberg zkrátka ví, jak pracovat s dějem, budováním napětí, akcí, celkovou atmosférou a především hlavním tématem filmu, a to je lov. Lov je tady stěžejní a film nám krásně prezentuje jeho ideu ve všech jeho podobách. Máme tu lovce, kteří loví pro peníze. Máme Predátora, pro kterého je lov sportem a výzvou. A máme tu i ty, pro které je lov nezbytný pro jejich vlastní přežití a pro nějaký rituální duchovní aspekt. Všechny tyto pojetí lovu divák chápe a rozeznává rozdíly, aniž by tam někdo o lovu řekl jediné slovo. Prey totiž nepotřebuje nic vysvětlovat, ale sází na evergreenovou metodu show/don’t tell, která bude pro mě jako pro diváka vždycky lepší, než laciné mluvení a vysvětlování. Mohl bych sice filmu vytýkat zbytečné nadužívání CGI zvířat nebo design samotného predátora, ale to je zkrátka všechno a částečně je na vině i to, že se na filmu šetřilo penězi i prací pro to, aby to šlo rovnou na streamovací platformy. Po snímku Irishman se tak pro mě Prey stává druhým filmem, který si podle mě zaslouží kinosály. Solidních 85%. ()

jjjerry

Jak tohle někdo může srovnávat s jedničkou? Snaha o genderovou vyváženost prostě nefunguje. Prostě NE, opravdu v 18.století nebyli emancipované indiánky. Fakt ne. Kamera jak z dokumentu o Amerických pláních. Nuda. Plné nelogických, nehistorických momentů. Jako ukažte mně kytku co sníží teplotu těla tam aby nebylo vidět na IR (termovizi?) Ještě tam nutí rasovou vyváženost jak je běloch zlý a indiáni jsou hrozně hodní, ale to nefunguje. Animace medvěda hrozná, to měli radaději pozvat pana Chaloupka a medvídě. Predátor povedený, zbraně super. Na pasti reaguje pastí. To jediné oceńuji. ()

Velislav

Žiadna príbehová, či atmosferická bomba to teda nie je. Posledné recenzie, či hodnotenia po internetoch sú podľa môjho názoru prestrelené ako predátorove koleno, ale nakoniec to nebolo zlé. Komančovia na čele so sympatickou Amber Midthunder snáď aj presvedčili, ale naozaj sa nejedná o nejaké najlepšie pokračovanie McTiernanovho originálu, ako sa o tom dá prečítať na rôznych weboch. Trachtenberg je fajn režisér, so svojim debutom ma celkovo potešil, tak ešte tomu dám šancu. Dej bol prostý viac ako bol život amerických pôvodných obyvateľov, efekty nepatrili k najdrahším a súboj dvoch predátorov, toho vesmírneho proti tomu vegetariánskemuktorý nám takmer zabil Hugha Glassa mohol byť tiež trochu viac dotiahnutý. Vcelku ale ok, lepší priemer. (Disney+) 6/10 ()

marrrrian

Som presvedčený, že rozumiem z čoho pramení všeobecné nadšenie, ale nezdieľam ho. Umelé, škaredo digitálne a možno to vyznie nezmyselne, ale podľa mňa neautentické. Zlepšenie od posledného filmu jednoznačné, o nejakom osviežení značky sa môžeme baviť možno. V žiadnom prípade sa ale nejedná o príjemné prekvapenie a to som sa s očakávaniami pre istotu krotil. ()

Scaevola

Přímočaré a jednoduché, ale nesmírně sugestivní a v rámci možností žánru i napínavé. Libí se mi práce s detaily (květina, pes, bahno atd.), které počítají s divákovou znalostí, a tvůrci si tak mohou s dílčím významem pohrávat. Také několikavrstevný smysl titulní kořisti a přidání francouzských lovců dodávají ději na plastičnosti, takže vůbec nevadí výrazný diskursivní posun oproti původnímu snímku (Arnold versus domorodá dívka). Celkově jsem tedy nadmíru spokojen, ač je od prvních záběrů jasné, jak vše dopadne... ale kvůli tomu se vlastně na takovéto filmy nedíváme, že? ()

Perunwit

Po dlouhé době scífko, u kterého jsem se fak dobře bavil. Predátor moc pěknej, indiáni tak napůl, moc dobře udělanej nebyl medvěd. Souboje super, nápad s bylinkami taky fajn. Predátor, coby Cestovatel v čase a prostoru, je takovej filmovej Assassin's Creed. Kde budeme příště? Pravěk a člověk neandertálský plus šavlozubí tygři? V záplavě homo elastickejch komiksáků se jedná o velmi osvěžující zážitek!!! ()

Karbos

Film by se měl jmenovat Týrání retardora :) vůbec si nedokážu představit jak by tahle verze retardovaného predátora chtěla oddělat zabijácké komando z prvního dílu. Ke konci byl už tak senilní, až mi ho bylo líto. Příště tam rovnou dejte bandu pubertálních spratků co ho udělají na příručce mladého sviště. ()

petbet1

Disney pokračuje v remakeoch svojich klasických animákov, po Knihe džunglí, Aladinovi, Levom kráľovi prišla na rad aj Pocahontas. No keďže už pôvodná Pocahontas nedosahovala kvalít predchádzajúcich zmieňovaných titulov, o jej pokračovaní ani nehovorím, tak sa rozhodli ju trochu inovovať a hlavného hrdinu Johna Smitha nahradili Predátorom. Výsledkom je Prey, akýsi Predátor pre deti a mládež, plný nepodarených CGI (áno, narážam na scénu s medveďom, ktorú tu všetci vyzdvihujú do neba) a vyfešákovaných indiánov, z ktorých ani jeden nevie ako držať luk. O serióznosti tohto počinu si divák spraví názor hneď prvú polhodinu, keď idú indiáni loviť leva, ktorý zrejme nemal v Afrike, kde levy žijú co robiť, tak sa rozhodol preplávať Atlantický oceán, aby v Severnej Amerike lovil Komančov. Hlavná hrdinka pôsobí celkovo dojmom zdutej kravy, ktorej sa nechce zbierať bobule ako iných ženám v kmeni, tak pobehuje po horách so svojou dýkou a sekerkou z doby kamennej a za svoj cieľ si vybrala Predátora, medzigalaktického cestovateľa, ktorého druh žije iba pre lov a zabíjanie, no z akéhosi dôvodu vždy keď prídu na Zem, tak im tu každý nakope riť. Mali by sa na túto planétu už radšej vykašľať, lebo keď ich tu vytrieska už aj zhruba 15 ročné dievča, tak by som sa nad svojím statusom lovca začal vážne zamýšľať a radšej prehodnotil kariéru. Je šťastím, že Arnold Schwarzeneger ešte stále žije, lebo by sa musel v hrobe obracať, kam sa táto séria posunula. Na druhej strane by film radšej nemal sledovať, aby sa ozaj nestalo, že by umrel. Aby som ale nebol len kritický, samozrejme sa nájdu aj pozitíva, jedným z nich je napríklad to, že Prey má len 99 minút a netreba trpieť dlho. Za mňa 50% s odretými ušami. ()

HNTR

Musím říct, že jsem si KOŘIST náramně užil a bavila mě... Oproti evoluci, která byla naprosto odporná je tohle skok o několik příček nahoru. Amber Midthunder je v hlavní roli uvěřitelná, sympatická. Predátor vypadá dobře, bodejť by ne, když se jedná o reálnou masku a žádné CGI. Potom ovšem trochu kazí špatně udělaná CGI zvířata. Krásně zde funguje i období, do kterého je film zasazený. ()

jopal

nebolo to vyslovene zle, ale nejako ma to neoslovilo. A uz chodte s tou "gender" do riti! Ak chcete silou mocou emancipaciu, chodte do bani, vysypat smete, alebo vykladat tehlu za pas! ()

Predator77

60 Procent, Jelikož mám rád postavu predátora tak ani tenhle snímek jsem si nemohl nechat ujít, ale dopředu musím podotknout že první snímek z roku 1987 se nepodařilo překonat a je tak stále tím nejlepším co nám v rámci filmové série dokázal predátor nabídnout, bohužel to ale už neplatí pro tenhle snímek, jo co určitě stojí za zmínku tak je určitě fajn akce, kamera, vizuální stránka a i celková výprava jsou na dobré úrovni ale s čím už mám docela problém bylo zakončení tohohle snímku pozor menší spoiler !!! tak že v dnešní době už predátora dokáže zabít i obyčejná ženská !!! a v mých očích by to nebylo na škodu ale když vidíme jak predátor si doslova jenom rukama dokáže poradit jak z vlkem tak i z medvědem, následně pomlátí pár indiánu a ještě lovců kožešin tak potom když se mu postaví do cesty naše hlavní hrdinka která je ráda že svým tomahawkem se dokáže strefit do stromu tak už my opravdu nemůže rozum stát a celí souboj tak ke konci působí strašně debilně a nelogicky kdy najednou příjde na to jak funguje i predátoří technologie ale přitom ani nedokáže ovládat normální pistoli ke které se dostane během konfliktu s lovci kožešin, tak že tímhle bohužel musím srazit nějaké ty body dolů ale jinak jsem se ze začátku celkem dobře bavil než přišel konec tak že ve výsledku jsou to silnější tři hvězdy a já doufám že snad příště se to podaří lépe. ()

ricmont

Tohle je Predátor na kterého jsme čekali. Po nepovedené komedii Predátor: Evoluce přišel Dan Trachtenberg a vzal značku do svých rukou. A nic lepšího snad tohoto vesmírného lovce potkat nemohlo. Malým s rozpočtem dokázal Dan a jeho tým doslova zázrak. Jak hlavní hrdinka, její bratr či ostatní postavy zde působí pro děj aspoň částečně užitečně a nepřijde mi že zde někdo byl nějak na víc. Predátor samotný je jiný než ty předchozí jeho varianty. Ovšem pro mě asi působí nejlépe už jen protože vidím jak postupuje na hierarchii přírodních "Predátorů" od hada až po člověka. CGI je zde sice slabší ovšem vzhledem k rozpočtu se to dá odpustit. Obzvláště když vím ty úžasné kamerové záběry na scenérii. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023