Predátor: Korisť

Rok 1719. Komančovia lovia, aby prežili. Či už ide o muža alebo ženu, všetci sú dôležitými členmi komunity lovcov. Takou je aj Naru (Amber Midthunderová), mladá bojovníčka, ktorá sa učila od najlepších lovcov svojho kmeňa. Keď sa však z ničoho nič objaví zdanlivo neviditeľná entita, ktorá chce loviť jej ľud, musí sa povzniesť nad seba samú, aby ho ochránila. Jej protivník je vyspelý dravec z vesmíru a loví pre samotnú radosť zo svojej podstaty. Vďaka v tej dobe nepredstaviteľne vyspelej technológii má nad Indiánmi vždy rozhodujúcu prevahu. Je to Predátor! (TV JOJ)

castor

Tahle série to měla u fanoušků dlouhé roky dost nahnuté a obdivovatel tohohle špinavého béčka Shane Black osud nemilosrdného lovce zašlapal ještě hlouběji, když před čtyřmi lety vypustil do světa evidentně přetáčený, v akci nepřehledný a v zápletce překombinovaný guláš. Důstojný zářez přesto přišel. Tvůrci skvěle využívají zvolené prostředí panenské přírody, děj přesunuli kamsi na indiánské území někdy na začátek 18. století, trpělivě si připravují půdu pro blížící se akci, výtečně pracují s atmosférou, a hlavně coby hlavního protivníka zvolili indiánskou dívku Naru, která dostává od svých vrstevníků sodu, protože nerespektuje jasně rozdělené role (muže-ženy). A pak přijde nekompromisní řezničina, plná zajímavých nápadů i se spoustou poklon originálu s Arniem, který tehdy platil za základ každé pirátské VHS sbírky. Naru potvrzuje, že se s ženskými akčními hrdinkami roztrhl pytel, nicméně je ostrá a hlavně mazaná, takže vesmírný lovec to má snazší spíš s prvními severoamerickými osadníky. Výsledek se svým stylem od svých předchůdců v mnohém odlišuje, moc dobře se na něj kouká, nicméně jsem čekal trochu víc zatnutých palců a momentů, které bych si chtěl hned zopakovat. Ztvárněný střet ve stylu Davida a Goliáše není tak syrový a úderný, jak bych si přál, charismatické hromotluky Arnolda Schwarzeneggera, Billa Dukea či Carla Weatherse vystřídala, no, fajn okatá holka. A určitě musím zmínit to obří množství náhod a štěstíčka, které ji provází, lovec totiž místy (vesměs když stojí proti němu ona) působí jako neschopný trouba, který čeká, z které strany to koupí. Právě jeho natvrdlost je do očí bijící. Čtyři hvězdy si ale zaslouží. ()

ClintEastwood

Původní klasiku z roku 1987 či drsné pokračování z rozpálených ulic Los Angeles, samozřejmě nemůže (nebo se to dosud nepovedlo) jen tak něco překonat, ale cení se snaha rozšířit predátoří universum o další zářez. Po nechtěně zábavné, lacině béčkové Blackově Evoluci - potěší Prey dvojnásob. Snímek zhruba na úrovni Predators (2010), který u mě časem slušně dozrál a dnes se k němu rád vracím. Tak uvidíme. Zajímavá je myšlenka - přivést vesmírné monstrum mezi indiány do 18. století a konfrontovat ho s domorodým kmenem zručných lovců. Určitě solidní, velmi kvalitně natočený nadprůměr (skvělá kamera), s velmi uvěřitelnou hlavní hrdinkou (až na ten naivní závěr), kde sice postrádám tradiční Silvestriho hudební motiv, ale chápu, že tentokrát se prostě tvůrci rozhodli vydat úplně novým směrem. A na nostalgii už zřejmě není čas (čímž neříkám, že se mi zde použitá hudba Sarah Schachner nelíbí). Takže, když to shrnu: Pokud nebudu počítat dva filmy AvP, je Prey čtvrtým nejlepším Predátorem. Nebo druhým nejhorším, můžete si vybrat. Zatím slušné tři hvězdičky pro toto dobrodružné akční sci-fi. ()

*CARNIFEX*

Všetci, čo túto typickú Disney rozprávku velebia na úroveň prvotného Predátora, tak presne tí všetci by mali niekde v tmavej uličke dostač cez pisk. Nie, "Prey" nie je takou tragédiou, aby som ho vyslovene hanil, nuž ale dávať túto indiánčinu o Ribane s nemeckým ovčiakom na úroveň tak kultového filmu, tak to je fakt doslova na lakeť. Že je tu medveď nakomplet jebnutý, to akceptovať dokážem, ale že je záver jak z nejakého komixu pre slaboduchých, tak to je do plaču. Prakticky by sa dalo povedať, že drbnutejší ako Predátor, je už len Naď spolu Hegerom, ktorí po rozjebaní celej republiky cítia krivdu. Kokot to nevymyslíš!!! ()

MM_Ramone

Snímok "Predátor", ktorý v roku 1987 natočil režisér John McTiernan, je stálou a neodmysliteľnou súčasťou v rebríčku mojich najobľúbenejších filmov. Je to klasika, na ktorú nedám dopustiť. Ďalšie pokračovania a projekty, v ktorých sa objavil tento neľútostný mimozemský lovec a zberateľ ľudských trofejí ma síce potešili, ale nijak zvlášť nenadchli. Teraz som dal šancu titulu "Predátor: Korisť" (Prey), ktorý mal premiéru v roku 2022. Je to dielo amerického režiséra Dana Trachtenberga. Dej sa odohráva na začiatku osemnásteho storočia, na území indiánskeho kmeňa Komančov. Toto časové zaradenie a voľba prostredia sa mi páčili. Prírodné lokality sú nádherné. Rozjazd bol trocha pomalší, ale akonáhle sa objavil na scéne predátor, tak to nabralo obrátky. Mladá, malá, päťdesiat kilová indianka versus takmer dva a pol metrový, dobre stavaný mimozemšťan. Obaja od útleho veku cvičení k lovu. Súboj môže začať! Jasné, že to neprekonalo pôvodný film, ale štyri hviezdičky si to zaslúži. **** ()

D.Moore

Já jsem nadšený, protože přesně takový příběh Predator potřeboval. Ačkoliv mám rád i tu poslední Blackovu legrácku, westernové pojetí je trefa do černého a mezi loveckou výpravou mimozemského lovce a životem komančských hrdinů je spousta krásných paralel. Film nikam nespěchá a líbilo se mi, jak je tajemný a napínavý i pro diváka, který ví, oč jde, kdo jim to v těch lesích přistál a oč mu jde. Všechno dává smysl (predátor si postupné zvyšuje laťku tím, co a jak loví, schopnosti nabývá i hlavní hrdinka, která navíc na všechno není sama, ač to tak z upoutávek působilo), je to zábavné, chytré, originální, nápadité, akční i tajuplné... S přehledem to drží krok s originálem i dvojkou. A chci druhý díl, protože je na něj rozhodně zaděláno a závěrečné titulky ho také naznačily._____P.S.  Rád bych vypíchnul hudbu Sarah Schachner, která si bez problémů vystačila bez Silvestriho motivu. ()

2Pac

Som velky "fanusik predatorizmu" (jedneho mam aj nakresleneho na ramene)...mozno aj preto som k vacsine predatorovskych filmov dost prisny...mam pocit, akoby sa tieto filmy stale dostavali do ruk nejakych amaterskych zacinajucich tvorcov a vacsina filmov s Predatorom posobi skor ako nejake Fan movies...tak tomu je aj tu...v style, uz doslova otravnej Girl power fashion, tu mame emancipovanu indiansku teenagerku proti , asi tiez mladickemu a neskusenemu, az diletantsky hlupuckemu Predatorovi...sceneria fajn, ani gore nechyba, ale je to cele robene doslova v style celej, detsko orientovanej Disney filozofie... ()

Wacoslav1

Jestli krvácí dá se i zabít! Ok režisér Trachtenberg je evidentně fanda jedničky a odkazů na ni se tu najde kolik si kdo přeje jenom Get on the chopper! se tu z pochopitelných důvodů neobjevilo. Každopádně někdy to funguje víc někdy míň, ale narozdíl od některých mých oblíbenců nemůžu mluvit o nějakým vyloženým průseru. Po totálně přestřelený Evoluci která mě, ale taky nijak vyloženě neurazila je tu spíš komornější verze vracející se více ke kořenům a asi jo napíšu to i když tím leckoho pohorším, ale asi nejlepší pokračování od nedostižného originálu který, ale taky pro mě nebude nikdy žádný kult a v tom se asi odráží i můj přístup k tomuhle univerzu. Tak jako tak zasadit Predátora do téhle doby a prostředí není úplně špatnej nápad a když si odmyslím pár historických nesmyslů tak je to solidní survival s pravda možná lehce zmateným Predátorem který i přes hi tech výbavičku úplně nepřipomíná toho neohroženýho zabijáka, ale vem to čert. Do hlavní hrdinky jsem se nezamiloval, ale ani mi vyloženě nevadila, takže zůstanu neutrální a střelím 60% ()

Davies182

Starý dobrý krvavý dobrodrůžo, toho času naposledy spatřeno pravděpodobně u Revenanta. Je krutej paradox, že tyhle filmy maj svůj přirozenej habitat v těch největších kinosálech, a jinde tolik nevyniknou... [Disney+] ()

gogo76

Nový predátor prišiel rýchlo a nečakane, čo má svoje výhody. Naposledy som čítal správy o príprave, videl trailery a potom dlho čakal, aby som nakoniec od hnusu a zlosti takmer skolaboval. Novinka má k prvému Predátorovi s Arnim najbližšie a vzali si z neho to najlepšie. Páčil sa mi návrat do minulosti, príroda i menej zeleného plátna aj keď zvieratá (medveď, puma) mohli byť urobené lepšie alebo to mohla byť aspoň kombinácia živých a digitálnych zvierat. Napriek tomu bol súboj medveďa s predátorom skvelý, originálny a užil som si ho. Filmu sedí pomalé tempo, atmosféra funguje a masaker s lovcami zvierat bol skvelý nápad. Hudba nie je božská ako od Alana Silvestriho ale sedí dobre. Ak som z niečoho mierne sklamaný tak je to určite záver, tú masku si mohli odpustiť. Keď to chceli točiť na old school spôsob, tak to mali nechať len na močiare a bažiny...a tam ho dokatovať zmrda... Trocha som sa začal obávať, že príde scéna, kde mu indiánka preinštaluje termovíziu... Napriek malým výhradám určite najlepšia odpoveď na prvého, pravdepodobne už nikdy neprekonaného Predátora. 70%: ()

Big_Boss

Přiznám se, že po posledním Shanovo fiasku Predátor: Evoluce jsem věřil, že je Predátoří značka suveréně mrtvá, protože hollywood dokáže točit pokračování jedině větší, dražší a velkolepější, ale přesto se mu nikdy nepodaří zachytit to kouzlo originálů. Ale! Dan Trachtenberg na to šel úplně opačně a vrátil Predátora zpátky na začátek, ne jenom časově, ale udělal pokračování komornější, levnější a osobitější. A světě div se, ono se to vyplatilo! Po dokoukání jsem fakt litoval, že jsem neměl možnost vidět tohle na velkym plátně, protože tyhle naděje předchozí kasovní neúspěch úspěšně pohřbil. Film je rozhodně R-ko, takže se tu nešetří krví nebo násilím na zvířatech, ale nejde o nějakou přepálenou krvavou lázeň jenom tak pro efekt, jak to předvedl třeba AVP2: Requiem. Když to jde, klidně se usekne nějaká ta hlava nebo končetina i mimo záběr. To všechno podrthuje tu Predátorovu syrovou brutalitu a krásně to dodává filmu mrazivou atmosféru. Navíc jsem byl rád, že si režisér odpustil přiblblej humor, kterej totálně zabil vážnost Evoluce. Kořist je totiž pojatá stejně vážně jako první dva filmy a to má za mě hodně velkej palec nahoru. Pokud bych měl říct nějaký slabší negativa, tak i přesto, že má film jenom hodinu a 40 minut (což je obdobná stopáž jako u jedničky), tak uznám, že se začátek filmu trochu vleče a vystřihnout třeba 5-10 minut by vůbec nebylo na škodu. Hodně se v recenzích řeší i slabší CGI u zvířat, ale kromě jedné scény medvěda v pohybu mi nic zážitek z filmu nekazilo. Víc mě třeba mrzelo, že po odhalení Predátorova obličeje je zřejmé, že na něm bylo použito CGI a hned mi to připomnělo toho hnusného digitálního Superpredátora z Evoluce. Co nezachránili jedničky a nuly, ale náramně vynahrazuje krajina ve filmu, protože se všechno točilo převážně v přírodě a ne v kulisách. Vizuální stránka filmu je opravdu skvostná. Kořist je pro mě osobně takovej závěr mojí Predátoří trilogie, kterou tvoří Arnieho jednička, Gloverova dvojka a teď i pětka s Amber Midthunder, která měla původně vyjít v půlce 90. let. Trachtenbergovo počin mě příjemně překvapil a rozhodně ho doporučím všem fanouškům Predátoří série. Víc takových Predátořích filmů do budoucna prosím. 8/10 ()

pepo

Je to dobre. Ako tv film dokonca vynikajuce. Ale bacha na hype. Skoda, ze Trachtenberg nevie poriadne postavit a vygradovat sceny, vizual je malo cool a efekty obcas trhaju oci. Inak velka spokojnost. Ten napad zasadit pribeh medzi indianov je uplne super, hlavna hrdinka skvela a aj predator sa v killoch pekne cini. Ma to aj nejaky ten presah a dobre napady. Klasika vsak z toho nebude. 7/10 ()

Xmilden

Takhle mě to stačí a úplně vyhovuje. Každý soudný člověk musí ctít originál, ve kterém nabušenou jednotku chlapisek nahání a loví v džungli vesmírný lovec. Jsem osobně hrozně moc rád, že nový film je v lecčem jiný a vlastně je to stejná nekomplikovaná naháněčka jako poprvé. Hlavní indiánské postavy (jsou jenom 2) mě byly velmi sympatické a nepokrytě jsem jim fandil. Povedlo se trefit prostředí, zápletku (indiáni vs. predátor) je prostě super nápad. Bylo pro mě vzrušující přemýšlet jak se technickou převahu predátora budou snažit indiáni eliminovat. Chválím, chválím, chválím. Dopadlo to nejlépe jak mohlo. Tenhle díl stavím na podobnou úroveň jako Dvojku. Trojka je za mě dost OK a vyloženě nejvíce mě zklamala Blackova 4. Budu rád, když po čase zase příjdou scénáristé zase s nějakým fajn nápadem a vznikne další rubanice. Klidně ať jsou to třeba Piráti vs. Predátor. Prey byl super nápad od začátku a jsem rád, že rozhodně nezklamal. Poctivých 80% ()

sepp

Reflex.cz, 7.8.2022: "Nekompromisně brutální Predátor: Kořist je nejlepší predátorský film od legendární jedničky" - well yes, but actually no. A spoiler alert!... Tak za prvé, stopáž je hodina a půl, přičemž v první hodině se absolutně nic nestane. Pak se to sice rozjede, souboje jsou ok, dobrá choreografie, jsou nápadité, pěkně krvavé. Ale to je všechno. No a finální souboj indiánky s predátorem, to už je naprostej výsměch jedničce do ksichtu. Arnie měl co dělat a Komančka ho zvládne levou zadní, jako lol. Prostě bída. ()

darkrobyk

Koncept nového Predátora se mi líbil, přenesení do začátku 18. století! (září 1719) bylo chytré. Je zde velká inspirace původním Predátorem, což mi vůbec nevadilo, občas si tedy filmaři s divákem zašpásovali... Když se Naru vydrápe z bažiny obalená bahnem a opře se o shluk větví, tak jsem úplně viděl tu scénu se Schwarzeneggerem. Tedy Naru...paličatá, umíněná, nepříliš sympatická a tak trochu (hodně) feministická hrdinka - připomene Alexu Woodsovou z Vetřelec vs. Predátor. Ale rozhodně si nemyslím, že by byla pouze odrazem dnešní doby. Ostatně nejen u indiánů musely často bojovat či lovit i ženy. Jen je prostě ve stínu mužských lovců. Francouzští kolonizátoři jsou zde v horším světle než Predátor, což jistě odpovídá skutečnosti, páč ještě v minulém století se v Kanadě s indiány vůbec nemazali. Krásná příroda je přidanou hodnotou - lesy, pláně, řeka. Dal bych plný počet, ale - rozjezd byl až příliš dlouhý, některá zvířata (medvěd, puma, vlk) až neumětelsky digitální a Predátorova držka se mi moc nezamlouvala, preferuji původní. Kvituji masomlejn, na který nakonec došlo v plné parádě. Velmi dobré a v kině bych to býval rozhodně uvítal. ()

LiVentura

Všichni vychvalují, žvatlají si o tom a ono to stejně pusobi jako beckovy amatersky film.. hlavni hrdinku jsem znal z neuspesneho serialu a cumela stejne jako tehdy, smutny blbe hrajici kladas... ze Amici nechaji zemrit bojovniky indianskeho kmene a francouzske kolonizatory, budiz, ale proc ta zvirata, bylo to treba?? :-)) Hele lidi, na rovinu, doba je jaka je, ale stale omilany ho.na na me uz nepusobi, trapny hlasky vycpelych klasik, ktere vsichni zname nazpamet, vazne chceme porad tohle dostavat??! Padouch jelito, na konci ve finalce to vzda a ta priserne blba maska.. jako fakt ne! Kdyz to krvaci, nech to vykrvacet, fy. ()

Fiftis

Sklamanie. Film ako s indiánmi tak aj s Predátormi milujem, ale toto nezapasovalo. Aj keď ma ohlas na nový prírastok do predátora série potešil, nemožno prehliadnuť, že vizuálne efekty nie sú na najlepšej úrovni. Najmä zvieratá sú otrasné. Vyzerajú príliš umelo a nerealisticky. Sám predátor tiež nevyzerá vždy dobre, čo je škoda. Viac praktických efektov ako tých počítačových by filmu prospelo. Predátor: Korisť je prekvapivo prvým filmom dabovaným kompletne v komančine. Aspoň že hlavná postava bola celkom sexi, škoda že jej niekde uprostred filmu aspoň predátor neodtrhol časť jej kostýmu, určite by filmu prospelo, keby sa naša hlavná hrdinka premávala s jedným ňadrom vonku. (8.8.2022) ()

Shakers

Predator je moja srdcovka. Predator 2 je jeden s filmov, na ktorých som vyrastal a žeriem ho dodnes. Predators po dvadsiatich rokoch priniesli okrem hromady odkazov na pôvodný film aj nový druh a bola to naozaj slušná krvavá jazda. The Predator mal pod palcom Shane Black, ktorý sklamal všetkých. No a štúdio po predošlom fiasku prekvapivo neuložilo tuto značku k ladu, ale štyri roky po predošlom filme, dostávame prequel, ktorý je takmer výborný (a na ktorý som čakal roky). Poďme si rozobrať jeho kvality. V prvom rade je to film, ktorý ma zo serie najmenší rozpočet a tak je príbeh postavený ako turnajovka v lese. Predátor si príde zaloviť ako vždy na našu planétu, no tento krát prichádza o 300 rokov skôr, do Ameriky medzi indiánov a arogantných Európskych emigrantov, takže si predator môže mydliť ruky na poriadnych súperov a zaslúžené trofeje. Odkedy som videl druhého Predatora a objavila sa tam lebka Votrelca a zbraň z roku 1715, tak som chcel vidieť ďalšie pokračovanie, ktoré by objasnili tieto príbehy. Na férovku si to predator s votrelcom rozdal už dva krát a tento krát (hádate správne) sme sa dočkali aj filmu, ktorý sa odohráva v roku 1715. Prirovnal som nového Predátora k turnajovke a keď sa nad tým zamyslite je to naozaj tak. V predošlých filmoch sa predator stále skrýval a číhal na nejakom tučnom konáre, no tento krát ho od začiatku dostaneme viac. Jeho obete nevidíme len ako mŕtvoly, ktoré objavia naši hlavní hrdinovia, ale aj reálne uvidíme ako predátor skolí svoju obeť, čo sa v predošlých filmoch moc nestavalo. Indiáni tiež čo to predvedú (navyše nie sú žiadne sralbodky) a tak sa stretávajú lovci proti lovcovi. Zasadenie príbehu do minulosti a rozdanie si to na férovku s divokou zverou, je niečo čo sme ešte nevideli, je to drsné, krvavé, dobre natočené a hlavne zaujímavé a už v prvých minútach si za toto Predátor: Korisť zaslúži palec hore. Po príbehovej stránke to nie je žiadny zázrak, ale funguje to. Režisér Dan Trachtenberg (Ulica Cloverfield 10) pozval do ringu súperov, akých sme ešte nevideli, takže aj pri absencii príbehu tu máme zaujímavé strety a boj o prežite. Navyše hlavnej hrdinke sa celkom dobre fandí a ľahko sa s ňou dokážete vžiť. Prvá polka pracuje predovšetkým s atmosférou a ukazuje silu predátora predtým, ako sa sním stretnú ľudské postavy. Druhá je až brutálne akčná a ani po niekoľký raz, predator v akcii nenudí, pretože stále dokáže ľudí kosiť zaujímavým štýlom, aby to neomrzelo a okrem rozdávania rán prekvapivo aj inkasuje (čo nahráva finále do kariet, no o tom neskôr). Čo sa týka technickej vymoženosti predátora, tak je dizajnovo úplne iní (čo je pre spestrenie fajn) a zopár zbraní pripomenie tie čo bude nosiť neskôr. Priznám sa, že  dizajn predátora s prvých dvoch filmov je legendárny a neprekonateľný a chápem prečo ho tvorcovia chceli odzbrojiť a spraviť úplne inak, no moc sa mi to neľúbi. Minimálne tu masku som čakal trošku lepšie urobenú. Poďme ďalej. Vychválili sme kvalitného predátora, hlavnú hrdinku, funkčný a jednoduchý príbeh a ku kladom určite patrí aj kanadská divočina, ktorá je ako stvorená pre nášho vesmírneho zabijaka. Efekty sú miestami trošku slabšie, ale nie je ich tu veľa a sú to len pár sekundové zábery, takže to výsledný dojem moc nekazí. Potešia aj zachované zvukové efekty, ktoré sa nemenia a sedia tu ako riť na šerbeľ. Hudba síce pôvodný Silvestiho soundtrack neponúkne, (aj keď mám pocit, že som ju tam v jemných náznakoch počul) moc by sa sem ani nehodila. Sarah Schachner zložila hudbu, ktorá predovšetkým výborne dotvára atmosféru a buduje napätie a to je dôležite. No a odkazy na klasiku tiež nechýbajú. Okrem klasického zoomového záberu na stromy, je tu list s krvou, blato, či hláška: keď môže krvácať, môže aj umrieť. To všetko je zakomponované celkom prirodzene a nie okato, takže to nepôsobí rušivo. Finále filmu mnohí ofrflú pretože, slabá žena predsa nemôže zabiť predátora, no ja nesúhlasím, pretože s filmu jasne vyplýva, že rozum je niekedy viac ako svaly a naša hlavná hrdinka je prefíkaná ako líška a navyše predator, už tiež nie je v top stave. Zhrnuté a podčiarknuté ja som sa bavil a som rád, za ďalší dobrý prírastok do serie, pretože tu sa tvorcovia skutočne vyhrali s detailmi a predovšetkým ponúkli kvalitne drsného nepriateľa, ktorého sme v takýchto podmienkach a proti takýmto nepriateľom, bojovať ešte nevideli. Slabšie ako prvé dva filmy, no lepšie ako posledné dva filmy. Zaujímavosť na okraj, bratia Jim a John Thomasovi, ktorí napísali scenár k prvým dvom Predatorom, tento film produkovali.  P.S.: za titulkami nie je žiadna scéna, no pokiaľ pri kreslených titulkov, ktoré vyprávajú celý príbeh, dávate pozor, dočkáte sa ďalšieho zaberú navyše, ktorý ukazuje, čo nasleduje po filme ďalej. 85% - 4* () (menej) (viac)

DJ_bart

Vinnetou kontra Pěkná držka...... Logika jde tentokrát stranou, protože tyhle novátorský experimenty se prostě musí cenit – navíc pokud se týkaj populárních blockbusterových franšíz. PREY je totiž atypicky koncipovaná, komorní, pomalá, atmosférická, vcelku minimalistická a přesto silně živelná, živočišná a zkrátka řemeslně poctivá žánrovka, s kterou si režisér Dan Trachtenberg neskutečně vyhrál (viz. pojetí native-american subkultury či dynamický akční pasáže), a která by se na velkém plátně krásně vyjímala, protože to jak kameraman Jeff Cutter precizně zachytil přírodní náturu severoamerické divočiny je prostě obdivuhodný.... Za mě fakt perfektní predátorský překvápko a extrémně poutavá přímočará survival-horrorová řežba, která se vymyká typické béčkové škatulce – aneb za málo peněz hodně muziky. No a Amber Midthunder je moje nová crush. Víc takových progresivních experimentů! ()

filmfanouch

Predátoři mají možná hezkou držku, s jejich krásou ve filmové podobě je to ovšem těžké. Původní Predátor z roku 1987 s Arnoldem Schwarzeneggerem je nestárnoucí povedená akční podívaná, pak už se ovšem na celou historii značky tak veselé nevzpomíná. Predátor 2 zasazený do betonových ulic v Los Angeles s Danny Gloverem v hlavní roli byl ještě poměrně fajn, každý svéprávný člověk poté i díky lásce k obou titulním vesmírným bestiím ignoruje existenci dvojice filmů Vetřelec vs. Predátor. V roce 2010 se poté skrze Predátory pokusili Nimród Antal a Robert Rodriguez vrátit značku ke kořenům, žádná sláva poté nedorazila. Tu měl dle velkých slibů předvést alespoň Shane Black, jeho Predátor: Evoluce v roce 2018 ovšem svými kvalitami a finančními neúspěchy očividně sérii zabil. Alespoň dočasně. Predátor se totiž vrací ve zcela novém filmu, který je ovšem zasazen do roku 1719 a Predátor tentokrát nezkříží cestu s žoldáky nebo mariňáky. Místo toho dochází ke střetnutí s kmenem Komančů. Režie Prey, který byl v češtině pokřtěn na Predátor: Kořist, se chopil Dan Trachtenberg, tvůrce solidního thrilleru Ulice Cloverfield 10 a stačilo jen doufat, že se potvrdí pověst o nejlepším Predátorovi od původního filmu.   Trachtenberg se u svého Predátora částečně vrací ke kořenům, zároveň se ovšem vydává dostatečně vlastním směrem, aby se mohl Trachtenberg obejít bez výčitek nad tím, že jen zkopíroval ty nejlepší formule z roku 1987. Ke kořenům se nový Predátor vrací skrze fakt, že jde o survivor thriller a zároveň skrze komornější měřítko. Částečně i skrze fakt, že si zde někdo uvědomil, že se lidé spíše bojí toho, co pořádně nevidí a Predátor v podání Danea DiLiegria si tak nutně nekrade záře reflektorů pro sebe a nechává dostatek prostoru hlavní hrdince Naru v podání Amber Midthunder.   Midthunder se od počátku projevuje jako jasná castingová trefa do černého, kdy samotný scénář Patricka Aisona stojí na charakterním vývoji válečnice, která možná má kuráž, do Mary Sue by jí ovšem nenadával ani ten největší sexista. Těch je poté dle očekávání kmen Komančů docela plný, kdy odmítají válečnici vzít mezi sebe. Hrdinka ta nelpí jen na snaze zachránit své nejbližší, ale dokázat, že je skutečně schopnou válečnicí. Nejde o vyložené kráčení ve stopách Dutche, hra indiánské dívky a yautjiského návštěvníka na kočku a na myš se neobchází bez pádů, sledovat ovšem Naru a vývoj jejího coming-of-age příběhu je radost a to především i díky v rámci série svěží sondy do života Komančů.   V průběhu to poté více a více napovídá tomu, že Trachtenberg má původního Predátora dostatečně nakoukaného a odkoukal od něj skutečně to nejlepší, kdy zároveň nezapomněl poučit se z chyb všeho, co přišlo po roce 1987. Ať už zmíněnou práci s atmosférou, vizuálními efekty a především vyšlapáním své cesty. Kořist má tak díky tomu v jistých momentech k hororu dost možná nejblíž z celé franšízy a to i díky faktu, že žádný člen rasy Yautja nikdy předtím nebyl tak brutální a tak výrazně si nepojišťoval svůj titul vesmírného lovce. Tentokrát tu navíc chybí snaha o nějaké to polidšťování a ústřední Predátor prostě funguje na principu divokého a brutálního zvířete.     Při sledování i zamrzí, že nový Predátor dorazil pouze na stream, kdy působí dojmem, že by se na velkém plátně neztratil. Díky uvedení na streamovací službě Hulu tak sice jsou v jistých bodech vidět rozpočtové limity, přesto je poznat, že Trachtenberg z rozpočtu vymačkal maximum. V rámci měřítka se poté sice série vrací ke kořenům místo toho, aby se pokusila být velkolepější, po ohlédnutí za minulostí je ovšem jednoduché prohlásit, že tohle byla správná cesta. Shane Black se minule snažil rozjet velkou epickou ságu, ještě před nimi si k ní tak trochu otevírali dveře i Antal a Rodriguez. Na to ovšem očividně Trachtenberg (alespoň prozatím!) kašle a chvílemi to skutečně působí i dojmem, že se pokouší vzdát poctu právě původnímu Predátorovi.     Štěstí je i v tempu, s tím se ostatně díky délce 100 minut nešetří a Kořist tak díky tomu zběsile pořád jede dopředu. Trachtenberg přitom projevuje audiovizuální nápaditost i šikovnost svých tvůrčích ručiček. I díky zasazení do daleké minulosti poté Kořist nutně nemusela stavět na nostalgickém vzpomínání, což je též po návratech k ikonickým snímkům v rámci uplynulých let poměrně svěží změna. Samotná vizuální stránka kameramana Jeffa Cuttera poté není nejsilnější, ale pouze velmi dobrou, především díky střihu Claudie Castello poté akce zůstává dostatečně přehledná. Atmosféře poté dokáže přispět soundtrack Sarah Schachner a celkově se Kořist dočkala vymazlené audiovizuální péče, která též přispívá k tomu, že jde film bez problému pasovat mezi vrcholné filmy z franšízy Predátor.   Rýpat se pochopitelně dá. Že je Kořist pořád i přes schopně vystavěnou silnou ženskou hrdinku víceméně primitivně jednoduchou záležitostí a jen akčním výplachem, u kterého kdekoho může rušit nevyloženě autentický indiánský přízvuk, nový Predátor je sice přiveden k životu skvěle, ale CGI například u digitálních zvířat hapruje (i když medvěd pořád není tak odporný jako ten v Anihilaci Alexe Garlanda) a že i když v jistých momentech dokáže pojetí celé látky překvapit, směr zůstává víceméně předvídatelný. Přesto Kořist v závěru jen vyvolává úsměv na tváři a dokazuje se, že zlomit v roce 2018 nad franšízou hůl byla chyba. Trachtenberg totiž dokázal, že když se látky chopí někdo šikovný a zároveň s potřebným citem, může vzniknout velmi solidní podívaná, která příslušníkům rasy Yautja vrátí ztracenou reputaci.   Shane Black měl v roce 2018 vrátit brandu Predátor život, místo toho ovšem jeho výsledná ,,evoluce´´ sváděla k tomu celou franšízu praštit z milosti do hlavy lopatou, zahrabat jí a rychle na ní zapomenout. Správné oživení celé sérii ovšem přinesl právě Trachtenberg, který již nyní láká, že jeho Prey otevírá dveře k dalším snímkům ze světa Predátora, které se budou snažit být po vzoru tohoto predátořího snímku svěží. Snad tak nově nabitá síla značce vydrží, aby mohl i šestý filmový Predátor vyvolávat úsměv od ucha k uchu. Ať už v něm další Yautja bude bojovat v Napoleonských válkách či s Abrahamem Lincolnem..... () (menej) (viac)

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023