Predátor: Korisť

Rok 1719. Komančovia lovia, aby prežili. Či už ide o muža alebo ženu, všetci sú dôležitými členmi komunity lovcov. Takou je aj Naru (Amber Midthunderová), mladá bojovníčka, ktorá sa učila od najlepších lovcov svojho kmeňa. Keď sa však z ničoho nič objaví zdanlivo neviditeľná entita, ktorá chce loviť jej ľud, musí sa povzniesť nad seba samú, aby ho ochránila. Jej protivník je vyspelý dravec z vesmíru a loví pre samotnú radosť zo svojej podstaty. Vďaka v tej dobe nepredstaviteľne vyspelej technológii má nad Indiánmi vždy rozhodujúcu prevahu. Je to Predátor! (TV JOJ)

EvilPhoEniX

Dan Trachtenberg oživil značku predátora a byť po prvních trailerech filmu nikdo nevěřil, tak se jedná o úspěch a já jsem taky spokojen. Oceňuji, že se Prey odehrává za období komančů. Má to nádech Apocalypta a drsných filmů s indiány moc nemáme, v hororovém subžánru už vůbec ne, takže období i prostředí kvituji. Líbilo se mi, že se první polovinu film tváří jako Survival, kde sledujeme spousta zvířat, která se vzájemně loví ( puma, medvěd, vlk, had, zajíc). Klidně bych si dokázal představit celý film, kde se hromada CGI zvířat navzájem požířá v džungli za doprovodu hutného eRka, to bych asi zešílel ( tak snad se jednou dočkám). Predátor se pomalu seznamuje s novou planetou a hodně času je tu věnováno lovu, což mě bavilo. Druhá půlka se promění ve slušné akční inferno, kde predátor zaútočí na francouzské kolonizátory a to patří k nejlepší scéně filmu, povedl se i závěrečný duel. Jsou tu působivé smrti, byť gore mohlo být ještě výživnější, ale je dostačující. Amber Midthunter je sympatická a v boji překvapivě šikovná, takže jsem neměl problém ji věřit. Povedla se také hudba i atmosféra. Jediný menší problém mám s Predátorovou invisible kamufláží, která na mě nepůsobila dobrým dojmem, ale jakmile se fešák ukázal v plné kráse, tak už jsem byl spokojen. Pro novou generaci, která si starého Predátora nejspíš už nepustí si myslím, že Prey je parádní zářez do predátoří frančízy. Příběh 3/5, Humor 0/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 8/10. ()

tron

„Ďalej už nepôjdeš. Toto je koniec.“ Keď začal Trachtenberg (Ulica Cloverfield 10) v kanadskej divočine natáčať tajomný film pod názvom Prey, bolo mi to fuk. Keď šokujúco prasklo, že sa v skutočnosti jedná o prequel Predátora, stupeň natešenosti sa prudko zvýšil. Nakoniec je pravda niekde uprostred: nie je to najlepší film desaťročia, ale 4* si s oškretými ušami určite zaslúži. Samozrejme, ak ste plnokrvný fanúšik série. Zaujímavé je, že pracovný názov snímke v origináli zostal; Predátora by ste v ňom hľadali márne. Scenár je neoriginálny, ale zachraňujú ho jednak sympatické postavy (resp. herci, v tomto prípade je to tak trochu jedno a to isté) a jednak samo osebe originálne umiestnenie vesmírnej beštie medzi Indiánov počas osídľovania Ameriky  arogantnými emigrantmi z Európy. Po tejto stránke je to napriek nedokonalosti film, o ktorom sa vám sníva, užívate si jeho sledovanie a potom sa zobudíte a pomyslíte si: „jasné, to sa mi mohlo fakt len snívať, niečo také by nikdy nikto nemal odvahu natočiť“. No... a mal. Konečne. Snímka je patrične brutálna, drsná a nekompromisná a prežitím si nemôže byť nikto istý, ale nie je to explicitný bitúnok. Hlavne som ale v prvom rade rád, že sa tvorcom podarilo do nemalej miery zachrániť ságu, ktorú pred štyrmi rokmi nepochopiteľným spôsobom zmasakroval Shane Black (dodnes odmietam uveriť tomu, že ten film existuje). Čo je samo osebe obrovský zázrak. Predátor: Korisť sa na nič nehrá, ale kúzlo sa ukrýva práve v  jednoduchosti a príjemnej priamočiarosti. Kameraman si užíva všetko možné, od krásnych lesov cez panoramatické zábery až po Predátora, ktorý je značným spôsobom fotogenický (a pekne hnusný, z jeho držky by sa zatmelo pred očami aj Dutchovi a to už je vážne čo povedať). Ambert Midthunder bola ako akčný element skvelá už v Legion, takže ma neprekvapilo, že to zvládla aj tu. Film je svižný a akčný a to (vďaka dynamickej, tepúcej hudbe) aj mimo akčných sekvencií. Väčšinu času som sa nasprostasto (= spokojne) usmieval. Áno, možno som čakal predsa len o štipku viac, ale po Blackovom pekle je to veľkolepý a krásny comeback. Pes skvelý a logických kotrmelcov minimum (to, čo tu je, bolo ostatne v sérii prítomné odnepamäti: čo je to dofrasa za férový súboj, ak sa dokáže zneviditeľniť?). Potitulková scéna je, aj nie je (ale skôr je, ako nie je). ()

B!shop

Vlastne docela o nicem. Prvni pulku filmu se nic moc nedeje, pak si daj vsichni s Predatorem pres drzku a je konec. Proste film o jednom lovu. Kdyz neni na scene Predator, tak je to nuda, ale zase souboje jsou docela pekny, napadity i krvavy. K tomu fajn priroda a sympaticka Midthunder. Na jedno skouknuti nicmene v pohode. ()

dO_od

// Trachtenberg je frajer a tenhle nový skoro až westernově pojatý Predátor je instantně můj nejoblíbenější. I proto je obří škoda, že nešel do kin, zejména druhá polovina filmu by se totiž na velkém plátně vyjímala parádně. 8/10 ()

EdaS

Hlavní hrdinka je super, stejně jako koncept střetu predátora s indiány. Omezený rozpočet vynahrazuje nápaditost a hravost tvůrců. Doufám, že na další Trachtenbergův projekt nebudeme muset čekat moc dlouho. ()

xxmartinxx

odpoledne jsem strávil tím, že překlikávám mezi třema a čtyřma hvězdama. Čtyřma za návrat ke kořenům a ekonomické vyprávění, kde je každá předložená informace zužitkovaná. A třeba za to, jak z toho nakonec nic nevyplyne, predátor skočí na naprosto banální past a hrdince se potvrdí všechny její původní domněnky, které jako by předchozích 90 minut chtělo podrobit zkoušce... Taky, a to jsem nevěřil že napíšu, by to prostě potřebovalo víc krve. ()

H34D

Béčko jako hrom. Příjemné prostředí, předvídatelný příběh, solidní akce. Není to však tak jednoduché. Pokud je Prey zase další Predátor naruby, slušelo by se přinést i špetku něčeho nového. Nemůžeme přeci prohlásit, že film je dobrý jen proto, že se v některých aspektech přibližuje originálu, který kopíruje. Nic neposrat ještě neznamená odvést dobrou práci... 6/10 ()

fuxoft

Paradoxně se mi víc líbila první polovina, kde se řeší indiánské záležitosti, než druhá polovina s téměř dementním Predátorem. Ještě že to mělo necelých 100 minut. ()

Dadel

Body nahoru za neokoukaný námět s indiány, kteří jsou rozhodně sympatičtější než trestanci v the predátorovi. Body dolů, že mluvili anglicky, což je prostě divné (ve filmu se mluví málo, tak i Američani by snad zvládli titulky, viz Apocalypto). A body dolů za to, že predátor není ani zdaleka takový borec jako dřív a nechá se přeprat jednou holkou...oh wait...SPOILER!...on si vlastně nejdřív usekl ruku a pak se zastřelil.__________ P.S. je sympatické, že v originálním názvu není slovo predátor, v Česku už jsme si na to bohužel netroufli. ()

Marceloo

Naru je odhodlaná bojovníčka z kmeňa Komančov, ktorá chce svojmu kmeňu dokázať, že sa schopnosťami dokáže vyrovnať mužským lovcom. Uprostred jednej výpravy narazí na predátora, ktorý nepochádza z tejto zeme. Napriek nedostatočnému arzenálu sa tomuto netvorovi neváha postaviť a urobiť čokolvek, aby ochránila svojich blízkych. - Dan Trachtenberg nesklamal a vytvoril ďalšiu pecku. Pevne dúfam, že bude divákmi pozitívne prijatá, pretože nedať toto do kín je hriech, ale je velmi lahké odhadnúť, prečo to do kín nešlo. Hororový žáner tu síce nehraje prím, ale aj tak ma to velmi bavilo. Casting hlavnej postavy sa vydaril na jednotku a konečne vznikol v rámci žánru ženský charakter, ktorý je uveritelne napísaný a pripomína staré dobré časy, kedy silné ženy boli základom hororu. V rámci reálií je film taktiež ohurujúci, pričom ma fascinovalo aj to, že sa tu objavuje aj pôvodný jazyk Komančov, ktorým už hovorí len pár dôchodcov v Oklahome. Milovníkov akcie film poteší tiež, pretože už len sledovanie súbojov medzi osobami vyzbrojenými lukmi a šípmi a predátorom, ktorý používa tie najvyspelejšie technológie, je prinajmenšom zaujímavý. Digitálne efekty sú tiež na top úrovni, takže celkovo mi to vychádza na velmi silné štyri hviezdičky a v podstate jediné, čo mi tu chýbalo, boli praktické gore efekty. Inak ale jeden z najzábavnejších filmov, ktoré som za posledných pár rokov videl. Dan Trachtenberg sa stáva zárukou kvality a dúfam, že na jeho ďalší počin nebude treba čakať niekolko rokov. ()

flanker.27 odpad!

Jděte už s tímhle woke femi kurvením všeho do 3,14. Otřesně vypadající a hlavně svou tupostí strašně nasírací film. Mimochodem, připomnělo mi to, že před pár lety jsem viděl fandovský krátký film o boji Vikingů s mimozemšťanem, který sice nevypadal jako Predátor, ale byl zhruba podobně odolný a měl taky různé hi-tech zbraně, a bylo to neskonale lepší než tohle. Především se tam lidským hrdinům (mužům, ještě to nebylo stiženo rakovinou postmoderní kultury) dalo fandit. ()

choze

"Myslíš, že nejsem lovec jako ty. Že nejsem hrozba. A proto jsem nebezpečná." Sympaticky snaživé, ale stejně jako Antalovi Predators oproti prvním dvěma dílům producentsky podvyživené. Místo dusné džungle nebo rozhicovaného velkoměsta dostáváme obyčejně působící lesík, místo barvité party vojáků/poldů nastupuje parta zaměnitelných indiánů a místo nadčlověka Arnolda drobná outsiderská Amber - což je zajímavé se vymezení/změna vůči originálu a funguje díky citovanému vysvětlení výše. Zasadit Predátora mezi indiány sice dává výborný smysl z hlediska zde dobře tématizovaného lovu, ale osobně by mě mnohem víc bavil jiný setting, od pirátů (mezi které chtěl kdysi poslat Predátora Rodriguez), přes kovboje, až po nácky. Budování tajemného a až hororového napětí tu zdaleka nefunguje tak, jako v originálu a hodně jsem postrádal původní hudbu, která originál strašně nakopávala. Takže i když je to pečlivě odvyprávěné, nápadité a o krev tu není nouze, vnímám to spíš jako decentní rehabilitaci série, než pořádnou palbu. ()

Gilmour93

Predátor zasazen do doby, kdy jeho protivníci nemohli brousit tužky, protože ještě nebyla založena CIA. Plusy jsou přímočarost a síla stát samostatně bez ohledů na pravidla McTiernanova 35 let starého vesmíru (dokonce jsem nepostřehl jediný Silvestriho tón). Na druhé straně si to moc neumí pohrát s atmosférou neznámého nebezpečí, nepotěší okatě digitální fauna a chybí důraz na detaily, které by obstaraly patinu místa a času ala Revenant (od jazyku po pěstěné nehty). Způsob, jakým pra pra pra babička stopaře Billyho udělala z dredatého lovce naivního hlupáka, pak raději ponechám bez komentáře. Apropo, při tom současném heroine kurzu, kdy se dostane i na utlačované antagonisty? Co takhle predátoří samice, která se vítězně utká v Ardenách 1944 s rasistickou jednotkou SS a šovinistickým komandem amerických mariňáků? P.S.: Když si počkáte na konec animací při závěrečných titulcích, uvidíte náznak, jak se dárek pro Dannyho Glovera dostal do rukou jeho obdarovatele. Snad se chovali slušněji než bílí kolonizátoři.. ()

Eliott

Indiáni zřejmě ještě neslyšeli o emancipaci. Proto se místní muži naivně domnívají, že by s nimi ženy neměly lovit a spíše se starat o domácnost. Naštěstí se pan režisér vyzná a všechny naduté muže náležitě vyškolí. Mladá, drobná hrdinka tohoto filmu si tak nejprve zjedná respekt u primitivů z vlastní vesnice, následně spráská polovinu tábora evropských osadníků na jednu velkou hromadu a nakonec se vydá na cestu, při níž doposud všechny ostatní formy života selhaly. Nicméně svede v tvrdém boji neomylně zneškodnit i tohoto záhadného mimozemšťana. A co víc! Řekl bych, snad s vynaložením menšího úsilí než tehdy slavný Arnold Schwarzenegger a celý jeho squad. Ale to už je dnes běžná praxe. Jistě, trochu to teď zlehčuji, ale má kritika nemění nic na tom, jak se film vydařil. Akční scény jsou nápaditě natočeny, zvolené postavy působily přirozeně a příběh se zjevnými narážkami na předchozí díla také zaujal. Zkrátka perfektní akčňák s hororovými prvky, u nichž se krví nijak nešetří. Nebyl jsem sice velkým fanouškem vetřelců, natož dle mého, méně zajímavých predátorů. Nicméně zde skutečně smekám. Vůbec jsem nečekal, jak moc si sledování užiji a pochopitelně dílo považuji za nejlepší z celé série. Srazím sice jednu hvězdu, neboť mi výše zmíněné již připadá přinejmenším úsměvné, ale k pěti hvězdám skutečně mnoho nechybělo. ()

Botič

Jeden z nejsilnějších filmů, které kdy stream nabídl. Škoda, že si ty scenérie, pomalu vystřižené jak z dokumentu od National Geographic a monstr akci nešlo užít v kině. Každý záběr i ten hudební podkres si plátno a dolby digital sound zatraceně zaslouží. Dan Trachtenberg má zřejmě velkou kliku na scénáře. ()

3DD!3

Disneyovka podle mého gusta. Pocahontas už nepotřebuje hranou verzi... Trachtenberg poctivě buduje atmosféru ve stylu původního Predátora a používá mozek při vytahování silných karet na těch správných místech v příběhu. Práce s kamerou, výprava a vůbec celková atmosféra pohltí a od druhé poloviny ani na chvíli nepustí. Midthunder je jako mladá indiánka přesvědčivá a bez problémů táhne celý film. Pointa, že technika a detaily jsou pro zabíjení mnohem důležitější než síla je sice v závěru přebita předáním oné pistole, která naznačí co se muselo pak stát v epilogu, ale kdo ví možná si tvůrci připravují půdu pro pokračování. ()

Kaka

Konečně díl Predátora, který se nejvíce podobá legendární jedničce. Ve skličující, místy až hororové atmosféře jí sice netrumfne a v originalitě prvotního tvůrčího nápadu pochopitelně také ne, ovšem jako jeden z mála přírůstků, Prey ostudu rozhodně neudělá. Děj je relativně smysluplný (podobné schéma jedničky), i samotný lovec má dostatek prostoru a pár scén je skutečně lahůdkových. Je tu zmiňované scéna s medvědem - OK, avšak příliš digitální. Paradoxně nejlepší scénu IMHO nemá pod taktovkou predátor, ale mladá Amber Midthunder, která v jednom momentu zlikviduje pár úsměvně oslizlých frantíků a to pěkně prosím bez jediného střihu, naprosto přehledně a se správnou dávkou explicitního násilí. A celkově brutality se tady tvůrci nebojí, ba naopak. Sice stále béčko, ale ambiciózní, napínavé a jednou si to i průměrně náročný divák dokáže užít. ()

Spiker01

Po nadšených ohlasech jsem čekal trošku víc, je třeba však brát na paměti, že se stále jedná o malý film za relativně málo peněz s opravdu levnými triky, hlavně co se týká zvířat. Co se týče Predátorových skutků v tomto filmu, tak jsou opravdu brutální a krví se nešetří, potud v pořádku a evidentně nejsem jediný, kdo za časů Predátora 1 a 2 přemýšlel nad hlubší historií těchto lovců na naší planetě. Dan Trachtenberg je nepochybně šikovný režisér, který by si zasloužil točit i větší filmy a něco mi říká, že po Prey mu to bude dopřáno. Zajímalo by mě, jestli kravaťáci u Disneyho po testovacích projekcích nakonec přemýšleli i o kino releasu, jelikož v případě této kvality by to na sebe podle mě vydělalo. Takhle jen domácí projekce za 7/10. ()

Lavran

Nejenže jde po dlouhé době o zdařilý predátoří biják, ale ještě k tomu o historicky první celovečerní film dostupný současně v angličtině a jazyce Komančů (v komančtině zní název Ku̵htaamia - doslova "rituál přechodu"). Z čehož plyne i malé doporučení: pokud budete mít jen trochu možnost, zvolte druhou variantu. Komančtina - ač pouze ve formě synchronního dabingu - přidává příběhu jinak chybějící vrstvu autentičnosti (domorodé jazyky například nikdy nereferují o mimolidských tvorech jako o "tom" či "věci", což v angličtině vyloženě tahá za uši) a navíc krásně zní. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023