Predátor: Korisť

Rok 1719. Komančovia lovia, aby prežili. Či už ide o muža alebo ženu, všetci sú dôležitými členmi komunity lovcov. Takou je aj Naru (Amber Midthunderová), mladá bojovníčka, ktorá sa učila od najlepších lovcov svojho kmeňa. Keď sa však z ničoho nič objaví zdanlivo neviditeľná entita, ktorá chce loviť jej ľud, musí sa povzniesť nad seba samú, aby ho ochránila. Jej protivník je vyspelý dravec z vesmíru a loví pre samotnú radosť zo svojej podstaty. Vďaka v tej dobe nepredstaviteľne vyspelej technológii má nad Indiánmi vždy rozhodujúcu prevahu. Je to Predátor! (TV JOJ)

rowdys

Pocahontas v Knihe dzungli s paletou Avatara lovi Predatora a ono to na rydzo pudovej urovni vyborne funguje. Z AvP univerza som bol vzdy fanusikom Aliena a na tom nic nemeni ani otrasny Covenant, ale Prey rozhodne pohol miskami vah. Zo skaredeho kacatka Amber Midthunder vyrastla chrumkava kacica a v Trachtenbergovi opat vidno potencial na nextgen Abramsa. Len treba dufat, ze neuviazne vo vire sequelov Prey: Feudal Japan, Prey: Tunguska, Prey: Stary Smokovec... ()

noriaki

V jednotlivostech je Prey velice slušný hororový akčňák, ale jako celek je to tak trochu bída. Než jsem se pronudil k první zajímavé scéně, odpočítalo se skoro pětačtyřicet minut. Pak sice tempo zrychlilo, jenže zbytek rozčilujících atributů nezmizel. Indiáni působí jako lidi z 21. století kteří si na indiány jen hrají. Francouzi se naopak chovají jako smyslu zbavení divoši. Hlavní hrdinka není schopná na pět pokusů trefit králíka, ale pak se hecne a vymydlí otrlou partu zabijáků. Závěrečný souboj radši komentovat nebudu. Dan Trachtenberg natočil pár výborných scén, a šikovnou režií dovedně zakryl, že pracoval s mnohem menším rozpočtem, než by se na sérii slušelo. Scénář bohužel neokecal. V hierarchii predátořích filmů bych Prey zařadil mezi Predators a AvP. Na první dvojici se nechytá ani omylem. ()

_DAVE_

Že by nejlepší díl sérié??? Nevím, to by mě tu asi příznivci osmdesátkové modly od McTiermana roznesli na kopytech. Takže nejlepší asi ne, ale rozhodně jiný a bylo to opravdu o fous. ()

elanius

(67/2022) / Osobne som nič výnimočné na tomto filme nenašiel. Príbeh štandardný a podľa mňa sa ani moc nepodarilo ho vygradovať. Celá tá indiánska tématika, dajme tomu, ale nejako zvlášť ma to nechytilo. Najhorší je rozhodne záverečný fight, kde Predátor prejde náhlou príhodou demencie, škoda. Na pomery streamu ale obstojný kúsok s priemernou zábavnosťou. (6/10) ()

ywo666

Babena chce byt tvrdy chlap. Ale tvrdi chlapi ju nerespektuju. Tak je babena protivna a hlupo chce dokazat ze je tvrdy chlap. Predator da dole tvrdych chlapov. Babenu nakoniec uznaju za tvrdeho chlapa. Mimo tuto absurdnu premisu, je to inak fajny film. Atmosfera a akcia je slusna. Lesne prostredie je presne to, co predatorovi sedi. Minimalisticke pojatie vratilo znacku ku korenom. Za mna spokojnost. 80%. ()

hroubek

Jsem spokojený. Tahle série to u mě měla těžké, jelikož se mi stále nedokázaly zahojit rány, které způsobil poslední film. Co se týče tohoto filmu, tak mě osobně dost zaujala zápletka, protože mohla přinést úplně něco jiného a originálního. A to se taky povedlo. Kvituji, že se tvůrci rozhodli jít touto cestou a zkusit pojmout Predátora jako predátora, a po delší době ukázat pravý význam tohoto mimozemského tvora. Režisér Dan Trachtenberg má řemeslo v ruce, umí pracovat s atmosférou a napětím, a taky ví, jakým způsobem vyprávět film, aby udržel diváky v nejistotě. Trachtenberg nikam nespěchá a pečlivě nám představuje hrdiny, jejich svět, pravidla a taky to jakým způsobem žijí a fungují. A zrovna u tohoto příběhu je to důležité, protože o to více pak funguje vyznění samotného lovu a boje o přežití. Osobně mám velkou radost z toho jakým způsobem je zde pojat samotný Predátor. Je to lovec, který loví, ale taky dělá spoustu chyb, ze kterých se pak musí dostat hrubou silou. Tohle tvůrci vymysleli hodně pěkně a dodává to samotné zápletce šmrnc. Další aspekt, jenž se tvůrcům povedl je obsazení. Amber Midthunder je dost fajn a fandil jsem jí od začátku až do konce, a byly scény, kdy jsem se o ní trochu bál. Midthunder dokáže udržet naši pozornost a odmaká většinu filmu. Dakota Beavers hraje moc dobře a má taky několik parádní scén, navíc s Midthunder má velmi dobrou hereckou chemii, a taky si ukradne pro sebe několik scén. Potěšilo mě, jak film vizuálně vypadá a taky v jakém prostředí a době se odehrává. Líbilo se mi, jak jsou některé konkrétní scény pojaté a taky jak jsou natočené. Jediné, co se mi dost nelíbilo, byly slabší vizuální efekty u zvířat, které nevypadají moc realisticky. Z mého pohledu bych o trochu krátil délku filmu, aby byl ještě údernější. Predátor: Kořist je další příjemné překvapení tohoto léta. ()

BROKEN_

Nový Predátor si na nic nehraje. Servíruje nám to, co mají fanoušci této série nejraději. Jeden Predátor, džungle/les, survival. Jako fanoušek původního Predátora jsem si nejnovější přírůstek užil. Trachtenberg po Ulici Cloverfield 10 potvrzuje, že je zárukou kvality. Zvládá s přehledem režii, celý snímek dobře odsýpá a několik záběrů je nádherných. Samotný Predátor je zpracován skvěle. Líbí se mi, že tohle byl jiný typ Predátora a není jako z prvního filmu, kdy lovil převážně v módu neviditelnosti. Tento předváděl svojí hrubou sílu a svoje vynálezy. Jediná věc, která mi vadila byl jiný zvuk Predátora když řval, chyběl mi ten původní hlas. Ale jinak velká spokojenost. Ústřední hrdinka Nara je sympatická a budete jí fandit hned od začátku. Její charakter je dobře zpracován a její chemie s bratrem nebyla špatná. Od druhé poloviny se přiznám mě snímek začal hodně bavit a ke konci jsem si uvědomil, jak moc jsem si tento film užil. Doufám, že film bude mít na Disney+ úspěch a vznikne případné pokračování a nebo cokoliv jiného s Predátorem. P.S. V Predátoří sérii mám tento film na 3 místě hned za dvojkou a nepřekonatelnou jedničkou. 7,5/10 ()

Timak

Bavilo mě to. Návrat ke kořenům se vydařil. Srovnatelné s legendární jedničkou, a to ve všem. Akorát chlapeckého Arnolda nahradila drobná Amber. Ale vše je uvěřitelné. Je vidět, že se tady hodně šetřilo, ale to rozhodně nebylo na škodu. Vlastně není co vytknout. Možná ta hudba mohla být víc nabušenější, ale zase to tolik nevadilo. ()

lykan9

Jsem nadmíru nadšený. Scenérie byla nádherná, akce nabušená a i přesto, že oproti původnímu Predátorovi bylo od počátku vědět, o co jde, tak napětí se dalo krájet. Postavy byli skvěle napsané a nezaměnitelné. Divák si i k těm, co se ve filmu moc neohřáli, dokáže vytvořit nějaký vztah (stejně jako v původním Predátorovi). Celý film skvěle ubíhal a i když je začátek trochu pomalejší, tak prostředí, ve kterém se příběh odehrává s kombinací nádherné krajiny, to s přehledem kompenzuje. Co mě však vyloženě nadchlo (sice jsem si to ještě nepotvrdil), tak odkaz na Predátora 2. Mám totiž pocit, že pistole, kterou Naru získá a předává jí náčelníkovi, je přesně tou, kterou náčelním predátorů předává Danny Gloverovi v Predátorovi 2. Tudíž vzhledem k tomu, že se pistole musí dostat do moci predátorů a náznaku v titulkové sekvenci, znamená, že je zaděláno na volné pokračování a potom, po Kořisti, vyloženě toužím. ()

Sany33

Príbeh: Naru sa stále snaží dostať do spoločnosti lovcov kmeňa Apačov, jej snaha je dosť mizivá nakoľko je žena a tie zastávajú v kmeni úplne inú úlohu. Jej brat je ale skúsený lovec a cez jeho vplyv sa Naru dostáva na stopu Leva, ktorý ohrozuje kmeň. V lesoch sa ale ukrýva niečo oveľa nebezpečnejšie a stále nie je jasné kto je lovec a kto korisť. Herecké osadenie: Veľmi ma potešilo, že sa jedná o neznámych hercov, teda aspoň z môjho pohľadu. Veľmi svieže a sympatické tváre a aj vystupovanie hlavných postáv. Prevedenie: Najhorúcejším želiezkom v ohni je určite kamera o ktorú sa postaral Jeff Cutter (USA)  ktorého meno budeme určite ešte počuť. Krásna príroda a dobové stvárnenie indiánov. Mohli síce naháňať niečo viac indiánske ako napríklad medveďa alebo vlka ale tak aj lev nie je na zahodenie. Pocity: Veľa odkazov na pôvodnú sériu, hlavne na jej druhý diel. Nostalgický finálny boj jeden na jedného ale s inovatívnymi prvkami. Nehanbím sa tvrdiť, že ma film veľmi prekvapil svojou kvalitou a pozerateľnosťou. Pridaná hodnota: Predátor z obdobia indiánov poteší oko nejedného milovníka akcie nie iba z tohto obdobia. 89% ()

VanTom

Povedený, i když nijak zásadní návrat k podstatě vesmírného lovce – příroda, trofeje, pasti, boj o přežití. Scénář není primitivní, hlavní hrdinka se uvěřitelně (i s tím lehce komiksovým tomahavkem na laně) snaží vyrovnat jak lovcům (mužům) svého kmene, tak děsivému predátorovi, s nímž na férovku nemá šanci. Začátek si možná připravuje půdu trochu pozvolněji, ovšem masakr ve finále už šlape bezmála do plných. ()

VasaX

Prey se vrací ke kořenům a nevymýšlí komplikace. Prostředí skvělé, příběh jasný, spousta scén parádních. Zejména to finále, to je krása. Když tedy člověk vypne mozek. Protože Naru není ostřílený veterán Dutch, od začátku tvrdohlavě trucuje že umí lovit, ale film nám každou událostí ukazuje pravý opak. Chytrá je, vyzná se v bylinkách ale je zbrklá a ne zase tak šikovná. Až do momentu, kdy se to najednou obrátí, naučí se šaolinskému řetězu během pár chvil a na konci stvoří důmyslnou sérii pastí, které spoléhají na perfektní exekuci a aby lovený lovec šel přesně někam a pak někde přesně stál. To už mi přijde pitomější jak deus ex machina, kdy v kritické chvíli je něco užitečného zrovna na dosah ruky. Když se vypne mozek, je to vlastně super akční jízda a dají se tomu dát i ty čtyři hvězdičky. Ale glorifikovat to a hned se vrhnout k pěti, může snad jen člověk s poruchou osobnosti, kterému v okamžiku první krvavé sprchy houplo čůro a odlila se veškerá krev z mozku. Já chápu, že laťka klesla hodně nízko, ale akční filmy můžou mít nějakou důstojnost a úroveň narativu. ()

Brain-D

Postava hlavní hrdinky, na které to stojí je sama o sobě problém a v pár momentech paradoxně i řešení. Na výraz v jejím obličeji by pomohla nějaká (např. indiánská) maska. Pak už by byl problém jen s jejím přehnaným sebevědomím, které až feministicky sráží chlapské role pod její úroveň. Kdyby ve filmu hráli čistě muži (Věc) či ženy by byli jen primárně jako oběti (Predátor 1) vůbec bych se nezlobil. Bohužel i naštve špatné CGI zvířat, které kazí dojem a trvalo mi než jsem ke snímku zase získal zpět důvěru. Příchod Predátora se mi nezdál nikterak napínavý, ale co se týče akce, tak si nemůžu stěžovat. Když začne tento Predátor lovit, tak je to naprostá pastva a chvílemi i zapomínám na na některé neduhy snímku a jen si užívám. S prvním dílem se nedá absolutně srovnat a řadil bych ho v žebříčku oblíbenosti na 3. místo po prvních dvou Predátorech. 70% ()

Antek

Mohlo by jít o pěkný animák od Pixaru o dívce z indiánského kmene, která všem okolo dokáže, že žena není určena pouze pro vaření a uklízení. Kdyby v tom příběhu ovšem nehrál významnou roli mimozemský lovec s brutálními praktikami. Tomu projektu jsem věřil od okamžiku, co se ho ujal Trachtenberg, a jsem rád, že se mé předpoklady naplnily (ne vždycky tomu tak je). Tahle sebevědomá odysea mezi indiánské domorodce je podařeným survivalem, nesmírně efektivním ve využití všech nastíněných témat a vstupních atributů. McTiernanův Predátor je nedostižný, to je fakt, který pořád platí. Ale konečně dostal nástupce, kterého budete chtít vidět víc než jednou. Trachtenberg se tak rýsuje jako zatraceně zajímavý režisér, který ví, co a jak chce vyprávět. A i když je zřejmě brzy mluvit o zázraku nebo výjimečnosti, jeho přístup a nasazení je v dnešní době klipařů a režisérů bez vize nesmírně cenný. ()

Trustme

Motto: Kdybych to byl býval věděl, tak bych jsem sem nechodil (Predator). Neopatrné přistání (jak jinak, než do USA, když jste mimozemšťán) mezi Indiány a předlouho předtím než by Predator mohl být zlikvidován nějakým redneckem se samostřílem s laserovým zaměřovačem a s nukleárními hroty šípů. Teď tu jsou jen obyčejní Indiáni s konvenčními pravěkými zbraněmi a mimozemšťansky vyzbrojený Predátor si je namaže na chleba. Ostatně přiletěl si na dovolenou a zalovit. ||| Mám rád tyhlenc ty survivaly v lesích, přežití pomocí nástrojů, co příroda dá a honění se po lese, když jde o kejhák. A když je to v pěkné americké/kanadské mapě, tak je to ideální. Co je to ale za kokota ten Predator, když si neporadí už ani s malou holkou. Devalvace nejobávanějšího mimozemského smrtonoše na osleplého lesního hejkala, kterého uskáče k smrti holka. Prey (čti česky prej/prý) je nějaký pokračování: O 268 let později přiletí další Predator pomstít prapra...pradědečka a taky dostane na prdel, ale alespoň důstojně a legendárně. ()

Ichabod

Lepší béčko od CW než všechna ta generická áčka od Netflixu. Prey má ideální stopáž, umí nadchnout a jako fanda Predátora jsem maximálně spokojen. Sice to nemá AAA budget, ale celkový dojem je skvělý, indiánský setting se mi líbil a dávám palec výrazně nahoru. ()

blackJag

"MÁME HO." "NE. ON MÁ NÁS." No jo no, další Predátor... Dost jsem slyšel o tom, že Arnold má konečně nástupce... Tak to samozřejmě ani omylem :-) Není to ani druhý nejlepší film s Predátorem, ani třetí, ani čtvrtý... Na druhou stranu to není úplný průser, to fakt ne, prostředí je fajn, vesmírný lovec má slušné/nové proporce, zase trošku něco jiného, kvituji, ale teď to, co mi vadilo: Amber, ať si má předky jaké chce, nevypadá jako komanč (respektive jako příslušnice vlastního kmene - možná jako modelína, co si hraje na indiánku v pictorialu pro Playboy?), ten tomahawk na řemínku (tss), no nevím, chybí tomu taky lepší gore (Myšák by měl noční můry?), triky (strašný digitální medvěd) a vůbec režie s nápadem. Vlastně chápu, že to nešlo do kina... Nakonec do toho celkem řežu, ale s výhradami se to opravdu dá :-) 60% ()

zigíš

Predátor (franšíza) je zajímavý v tom, jak občas od zavedených pořádků udělá úkrok stranou (městská dvojka, crossover s vetřelcem, Blackova verze). A jak se pokaždé pokorně vrátí ke klasice (Predátoři, Prey). Normálně bych byl nakloněn spíš novým věcem, jen kdyby nebyli tak špatné. Což neznamená, že je novinka bez chybiček. Digitální zvířátka jsou zlo, nedigitální žabožrouti ještě větší a titulní lovec je tak trochu blbeček. Ale indiáni jsou sympaťáci a bez problémů jim jde fandit. K nastalým problémům přistupují logicky a když už zapojí emoce tak se na to aspoň hezky kouká. Ale jak jsem říkal, z vesmíru nepřiletěl právě největší chytrolín tak je souboj ve finále i poměrně vyrovnaný :) Fajn jednohubka. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023