Predátor: Korisť

Predátor: Korisť je úplne nový akčný triler a najnovší kúsok zo série Predátorov z prostredia kmeňa Komančov zo začiatku 18. storočia. Tento nevypovedaný príbeh hovorí o mladej žene, Naru, divokej a šikovnej bojovníčke, ktorá vyrastala medzi najväčšími lovcami, ktorí brázdili Veľké pláne. S istotou, že je rovnako schopná ako ostatní mladí lovci, sa vydáva ochrániť svoj ľud, keď táboru Komančov hrozí nebezpečenstvo. Keď vyzbrojená len najprimitívnejšími zbraňami nakoniec vysleduje svoju korisť, z ktorej sa vykľuje vysoko vyvinutý mimozemský predátor s technicky pokročilým arzenálom, medzi dvoma protivníkmi nastane zákerný a desivý súboj. (Disney+)

EvilPhoEniX

Dan Trachtenberg oživil značku predátora a byť po prvních trailerech filmu nikdo nevěřil, tak se jedná o úspěch a já jsem taky spokojen. Oceňuji, že se Prey odehrává za období komančů. Má to nádech Apocalypta a drsných filmů s indiány moc nemáme, v hororovém subžánru už vůbec ne, takže období i prostředí kvituji. Líbilo se mi, že se první polovinu film tváří jako Survival, kde sledujeme spousta zvířat, která se vzájemně loví ( puma, medvěd, vlk, had, zajíc). Klidně bych si dokázal představit celý film, kde se hromada CGI zvířat navzájem požířá v džungli za doprovodu hutného eRka, to bych asi zešílel ( tak snad se jednou dočkám). Predátor se pomalu seznamuje s novou planetou a hodně času je tu věnováno lovu, což mě bavilo. Druhá půlka se promění ve slušné akční inferno, kde predátor zaútočí na francouzské kolonizátory a to patří k nejlepší scéně filmu, povedl se i závěrečný duel. Jsou tu působivé smrti, byť gore mohlo být ještě výživnější, ale je dostačující. Amber Midthunter je sympatická a v boji překvapivě šikovná, takže jsem neměl problém ji věřit. Povedla se také hudba i atmosféra. Jediný menší problém mám s Predátorovou invisible kamufláží, která na mě nepůsobila dobrým dojmem, ale jakmile se fešák ukázal v plné kráse, tak už jsem byl spokojen. Pro novou generaci, která si starého Predátora nejspíš už nepustí si myslím, že Prey je parádní zářez do predátoří frančízy. Příběh 3/5, Humor 0/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 8/10. ()

POMO

Našlapané lesní dobrodružství s příjemnou indiánskou poetikou a efektním návratem druhého nejlepšího filmového monstra ever. Scénář odsejpá a obsahuje milé detaily i překvapení, akce je krásně plynulá a kynetická. Woman power element přirozený a uvěřitelný, atraktivní motiv “divoch proti divochovi v divočině” parádně využitý. Herci i masky důstojné, neznámá Amber Midthunder desetkrát lepší tahoun než oscarový Adrien Brody (jinak solidní Predators Nimróda Antala). Filmu jde vytknout několik drobností, například finální fight mohl být promyšlenější a méně uspěchaný, ale v poměru ke všeobecné spokojenosti jsou to detaily. Žádná filmová série není mrtvá, jen čeká na správného borce. Dan Trachtenberg se v rámci ní vybral nejvíce vlastní cestou, dal do toho srdce a nejvíce uspěl. Film od talentovaného filmaře a filmového fanouška, pro filmové fanoušky. ()

verbal

Nasraně jedné Trautnberk příčinlivě lízal neomarxistické anály a zarostlé, netknuté klíny seksuálně frustrovaných mužen, když vykreslil emancipovanou, pohlavně nezávislou a patřičně matriarchálně svéhlavou bojovnici a budoucí velkou náčelnici jménem Takterátančíspredátory, prefíkanou tak, že byla schopna během dvou dnů plně vstřebat funkčnost mimozemských technologií a použít je i o buzér, která by u Komančů v osmnáctém století od třinácti leda tak držela piču u ohniště, kojila rudé fuckany a modlila se, aby ji její manžel – Tenkterýsesfeministkamanesere – po návratu z lovu jednu nepřimrdal za špatně vydělanou bizoní kožku a bordel v týpí. Na straně druhé si však Danek konečně opět uvědomil, že predátoři mají výhradně lovit, a ne vymýšlet pičoviny a zbytečné kudrlinky, aby byli originálně nezáživní, a skvostně natočil přímočarou, parádně odsejpající a solidně brutální poslední leč „škaredého matkojeba“, historicky první, která naprosto ctí osmdesátkovou klasiku, a i s tou genderově uvědomělou instapičinkou v pohodě funí Árnýmu na trapézy. PS.: Ahoj LIVČO, že tys před projekcí porušil tradici a nevyprstil ségru? ()

Douglas

PREDÁTOR: KOŘIST (2022) je nebývale opojný akční film i western zároveň. Skvěle budovaný sourozenecký vztah, hrdinka hledající vlastní přístup k lovu a hned dva padouši - predátor i vetřelci (bílí lovci). Každý další hrdinčin fyzický, taktický i psychologický krok je precizně motivován nějakým předchozím. Dravou energií i přímočarostí mi to připomnělo Friedkinova ŠTVANCE (2003). Radost a nadšení! ()

Lima

Takový trochu lepší televizák. Těch několik panoramatických záběrů se snaží navodit dojem obrazové bohatosti a velkoleposti á la National Geographic, ale po drtivou většinu času je to jen vizuálně chudší počin, který nepatří do kin a stream mu sluší. Nechybí pár decentně utržených hlav, naopak chybí tíživá atmosféra, jednička, se kterou se srovnává, je úplně jiný level. Indiáni postrádají uvěřitelnost, a když to porovnám s takovým ´Apocalyptem´  Mela Gibsona, který se srovnatelným budgetem dělal doslova zázraky v podobě dobové autenticity a vizuální žranice, chce se skoro brečet. Ženská hrdinka v predátorské franšíze je zajímavým nápadem, bohužel ve filmu, kde z průměru vyčnívá jenom scéna s medvědem. A ne, hrdinčin  závěrečný souboj, který z dravého predátora dělá neschopného kokota, ten jsem jí fakt nežral. Takového naivního neschopu by Arnold porazil jenom svými prdy. ()

Gemini

Čistý žánrový požitek, který kupodivu ani nemá dnes "nezbytných" 145 minut:P Dokonce ani 120, a ani 100:) Skvěle vybrané zasazení, hrdinka, které nejde nefandit (plus věrný pes k tomu;)), promyšlené budování atmosféry, nápaditá akce, výborně padnoucí hudba, za ten nevysoký peníz v rozpočtu spousta "muziky", a samozřejmě taky kopec pomrknutí na fanouška série:) Naprostá spokojenost, která v téhle kategorii "zábavných filmů" znamená velmi solidních 80%. ()

Tom Hardy

Nevím, jak vysoko bych měl Kořist ve svém žebříčku v rámci série zařadit, protože jsem měl vždycky slabost po Predátory od Nimróda Antala a hardcore fandy proklínanou dvojku ve městě. Pocitově je ale Kořist povedené pokračování, oslňující nečekaně věrnou dobovou atmosférou, fajnovým pohledem "z druhé strany" (je potěšující, že je konečně Predátor plnohodnotnou postavu a ne jen někým, kdo se zjevuje podle přání scénáře) a překvapivě důsledným vyprávěním, které se snaží zužitkovat vše, co před diváka předloží. Příběh odmítané Naru je ale jen klasika bez přidané hodnoty a zklamal mě finální úder, který má hodně pohádkovou logiku, aby se tak řeklo (dejme tomu, byl Predátor v tu chvílí už hodně mimo a proto úplně blbej, ale i pokud si takhle obloukem ten moment omluvím, pocit neuspokojení mi to netlumí). Ale obecně spokojenost, která láká k představě, do jaké další doby by se Predátor mohl podívat. Já bych bral vikingy nebo piráty. 70 % ()

Enšpígl

No páni, teda, že se v týhle pomatený době dočkám, přimočarýho, drsnýho, ale přitom rozhodně ne pitomýho bijáku to už jsem ani nedoufal. Než jsem začal psát koment, trošku jsem tady ležel a přemýšlel o tvůrcích, proč zrovna takto a ne jinak a jak vlastně v jednoduchosti je síla. Ano jistě, scénama z Arnieho orginálu to po tobě pomrkává nejednou a dokonce zazní i kult hláška "když to krvácí, může to i umířt", ale nelekej se vůbec se nejedná o predátorskou píčovinu jakou jsme tu měli s Brodym.  Mě spíš přijde, že tady někdo u jedničky uvažoval hodně dobrým směrem. No jakou postavu jsme po Arniem měli v origošce nejradši ? No jasně "indiána" . Co nás bavilo nejvíc ? No když Arnie zjístí že Predyho neporazíš na sílu na super zbraně, ale na chytrost a návrat k podstatě pravěkýho lovu. A přesně v duchu těchto odpovědí se natočil novej predoš a je to hodně, ale kurva hodně dobrý. Tempo, jednoduchost, napětí, umí to velmi rychle udělat atmosféru, fantastický záběry, hudební podkres jdou na wau a teď hlavní, já nevěřil, že bych dokázal zbaštit, to že se predymu postaví cca 15 letá indiánská holka a já s tím nebudu problém, ale stalo se, opravdu holka mě měla za chvíli na svý straně a bylo vymalováno. Zkrátka a dobře máme to filmového krále VOD roku 2022. ()

Malarkey

Řekli byste, že Indiáni v 18. století budou mít šanci proti Predátorovi? Já teda ne. A stejně tak by mě nenapadlo říct, že tento film bude druhý nejlepší predátoří film po jedničce. Po shlédnutí si to ale už říct dovolím. ()

Toren

8/10. Predátor je zpátky, bejby! Nechat emzáckého frajera bojovat s lidmi, kteří jsou od mala vychováni k lovu, byla zcela geniální myšlenka a naštěstí to nestojí a nepadá pouze na ní. Úžasně se tu pracuje se samotným živočišným ekosystémem, tématy predátorů a lovné kořisti, zatímco příběh až nečekaně emotivně předkládá postavy a jejich motivy - přičemž jsem s šokem zjistil, že se mi snad poprvé v celé franšíze stalo, že mi na ústředních hrdinech skutečně záleželo. Pomalejší první polovina bravurně využívá "exotického" prostředí, postupně budující atmosféry a napětí, zatímco druhá až agresivním způsobem zvýší tempo a skočí do holého boje o přežití, několika šťavnatých sekvencí a především prezentuje úhlavního borce v plné parádě. Nepamatuji si, kdy naposled byl Predátor takovým kráječem. A řádně brutálním. Jsem prostě nadšen. A nový film žeru. Jo a Dakota Beavers se musí prosadit! Jeho scéna 1v1 je top tier! ()

MrHlad

Dan Trachtenberg mi udělal podobnou radost jako u Ulice Cloverfield 10. Predátor: Kořist je sebevědomě natočený dobrodružný horor, který se nebojí jít vlastní cestou a zároveň si dovolím tvrdit, že fandy Predátora potěší víc než cokoliv, co přišlo po druhém filmu. A podobně jako u Cloverfield trailery dost klamou tělem a film má nakonec trošku jinou atmosféru a jiné tempo, než byste mohli čekat. Přesto mě možná víc bavila první půlka, kde se nikam nespěchá a prostředí Komančů je neokoukané a dost atraktivní. A i když tu není Arnold, tihle drsňáci z amerických plání taky nejsou žádné měkoty. Hlavní hrdince se navíc palce drží velmi snadno. Největší radost mi však udělalo to, jak Trachtenberg zachází v první polovině se samotným Predátorem. Ten tu dostává nečekaně hodně prostoru a poprvé ho pořádně uvidíme jako lovce. Mimochodem opravdu hodně nelítostného a krutého. Nový Predátor nepřepíše dějiny žánru ani značky, ale je to dobře natočená a především chytře pojatá podívaná. V to první jsme doufali, to druhé jsem já osobně nečekal a o to větší z toho mám radost. Povedlo se to. ()

T2

║Rozpočet $65miliónov║ Tržby USA ║ Tržby Celosvetovo ▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Vykúpenie  Dana Trachtenberga, dokázal to, máme tu sci-fi western  Tanec s Predátorom a dobre, takto to funguje nadmieru. Bez zbytočného vymýšľania, tu máme kľudný pomaly rozbeh aby to postupne vygradovalo do surového loveckého masakru.  Vizuál, hudba a herci priam bravúrne, až chytľavé. Digi zvieratá v norme, moc nekazili, akcia a vychytávky okolo toho berú. Veľká spokojnosť. Výborné to dejovo nadpája na prvé dva diely. S prehľadom som to zbaštil 2x za jeden deň. /90%/ ()

Renton

Lolita versus Predátor. Slušná jednohubka, ke které nebudu mít potřebu se vracet. Spíš mne zajímá co Dan Trautenberk již nějak zavedeného zvedne a připraví v nečekané filmové variaci? ()

KarelR

Nový Predátor dodává přesně to, co slíbil. Nic víc, nic míň. Dan Trachtenberg znovu ukázal, že patří mezi nejschopnější přehlížené režiséry, a vrátil sérii jednoduchost, špinavost a potěšení ze scén, v nichž vesmírný lovec trhá svou kořist na kusy. Trochu škarohlídsky mě nicméně mrzí, že jsme po 35 letech vlastně došli zpět na začátek, a že je dobrý predátoří film malým výletem do divočiny, jehož událostní rozměr je nula. Je to jako kdyby měl čtvrtý Šílený Max to samé měřítko jako jednička… a George Miller by za to minimum ambicí chtěl potlesk. Jak říkám, v rámci přednastavené škatulky je to výhra, která je v lecčems zajímavá a po všech stránkách (s výjimkou digitálních zvířat) poctivě udělaná. Pocitu, že je tenhle comeback v jádru dost bezvýznamný, jsem se ale bohužel nikdy nezbavil. (7/10) ()

Radek99

Indiánský survival. Po formální stránce téměř skvost - skvělá kamera simulující vizuál počítačové hry, naprosto famózní mizanscéna, perfektní herecké výkony, ucházející triková složka, zklamáním je ale složka obsahová - ideologicky zavádějící obsah, kde indiánka v 18. století nejen že trumfne všechny své mužské spolubojovníky, ale navíc ještě hravě zvládne obsluhu hi-tech mimozemských zbraní a technologií a dokonce chápe princip fungování laseru a laserového zaměřovače! Emancipace bohužel přemohla predátora. Proč Komančové mezi sebou mluví anglicky, to už pak nedává smysl vůbec... ()

DaViD´82

Přímočarý čirý komorní dobový survival "z bláta do louže a zase do bláta", který by obstál i sám o sobě. A tuplem pak když je funkčně, a nikoli pouze pro pozlátko, zasazen do predátořího universa. Není to bez mnohých "ale" (atmosféra měla být hutnější, sneslo by to ještě větší opření se o praktické triky místo digitálu, místy to působí jak adaptace restartovaného Tomb Raidera a angličtina se nemusela tak nadužívat), ale kdo by to řešil, když zrovna drží Lař... Ehm, Naře palce co to jde. ()

Algernons

Jeden les! Jedna indiánka! Jeden Predátor! Jedno téma a tím je KOŘIST! Tak málo stačilo k tak dobrému zážitku! Film pojednává o lovu a co pro různé lidi...pardon! Různé BYTOSTI může znamenat a jak se k tomu různé osobnosti staví. Pomalé budování hlavní hrdinky, jejího kmene, bratra a predátora vede k silnému a odměňujícímu finále. Kdo tohle nazývá GIRL POWER, tak mu už z toho dnešního politického klimatu šplouchá na maják. Takhle prostě příběhy fungují a hrdinka není zázračně schopná, jenom získá sebedůvěru a odvahu, která ji celý film chybí! Využije své dovednosti ze světa můžů i žen a zvítězí jen díky své chytrosti a dovednostem, nikoliv díky zázračné síle. Není to sice dokonalý, CGI zvířata se slabší animací kazí dojem a stejně tak to vyvrcholení je přeci jen trochu příhodné. Avšak konečně to vypadá, že jde Predátoří série správným směrem a je ve správných rukou. Tak snad to tak i zůstane! 8/10! ()

Superpero

Zábavný film. Odsejpá to, akce je dobrá. Jen mi trochu vadilo, že ti Indiáni se nechovají moc indiánsky. Kromě tý holky mi přišli v lese, jak nějací městští burani. Samotnej Predátor super. Užil jsem si každý jeho zabití. ()

Fr

„ŘÍKÁ SE, ŽE SEM PŘED DÁVNÝMI LÉTY PŘIŠLO MONSTRUM…“   Indiánka rychlá jako jelen, s trefou (tomahavkem) Robina Hooda. Pomalý budování atmosféry…, sledujeme život v indiánský vesnici… a teenegerku, která chce dokázat, že má na víc, než stát u plotny (indiánský). Hele… asi to nestálo majlant. Je to kurevsky jednoduchý a jestli mám rozumbradovat, tak víc tohohle,  než Šedejch mužů. Užijeme si celkem dost Predátora a občas i tý trochy krve. Pohodový béčko, který se dá vidět víckrát, byť nebude mít čím překvapit.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju věci, co krvácej a neumřou. 2.) Chystám se lovit něco, co chce ulovit mě. 3.) Miluju Kanadskou přírodu a Komančekej dialekt.   /// Thx za titule „Tomáš Slavík“.                PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ***  NAPĚTÍ  * ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra

10.02.2024

Když v létě roku 2022 dorazilo na streamovací služby Hulu a Disney+ akční sci-fi Predátor: Kořist v režii Dana Trachtenberga (Ulice Cloverfield 10), zaznamenal tento nejnovější příspěvek do… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023