Internát nemocnice Johna Carpendara blízko Londýna je poklidné místo, v němž po léta vládne pořádek a harmonie. Vše se změní, když ve Slavičím domě, staré části internátu, dojde k záhadným vraždám dvou mladých ošetřovatelek. V nemocnici je shodou okolností přítomný inspektor Scotland Yardu Adam Dalgliesh, známý svým bystrým úsudkem. Dalgliesh, jenž nemá ve zvyku dávat vrahovi příliš mnoho času, se ihned pustí do intenzivního vyšetřování. Pomocníkem je mu ambiciózní detektiv Massingham, který náročnou práci odlehčuje mírným rebelantstvím a humorem. Z výslechů a pozůstalých věcí po dívkách vyvstává pozvolna vyvstává příběh, který sahá za stěny nemocnice a daleko do minulosti. Utajené lásky, žárlivost a intriky uzavřené komunity, poskytují dostatek motivů pro spáchání dalších zločinů. Při jejich odhalování se v ohrožení života ocitne i Dalgliesh. Někdo je evidentně schopný zabíjet jenom proto, aby nebylo prozrazeno tajemství. (Česká televize)

CSSML

Zatím jsem s manželkou viděl jen sérii Smrt soudního znalce, takže budu srovnávat s ní. 1. Obě série mají jeden hluchý díl, v předchozí sérii to byl první díl, zde je to poslední díl, což je horší. Takové dějové zkratky, jaké byly použity v posledním díle, mají své místo v knize, ve filmu však diváka nudí. 2. Případ je jednodušší než v předchozí sérii. Pokud si jako já všimnete reakce pacienta, je vám jasné, kolem které sestry se zápletka točí. 3. Dalgliesh je na podezřelé o poznání drsnější než dříve a snaží se stylizovat do role kultovního detektiva, ovšem nejosobitější postavou je zde patolog, který není podivínem sršícím černým humorem jako v jiných detektivkách (Endeavour), ale sirem jezdícím na místo činu ve stříbrném Rolls-Royce Silver Shadow. 4. Český dabing u této série není moc dobře synchronizovaný s obrazem, což místy ruší. 3,5/5 ()

Romadoor

Ta atmosféra......ani chvílemi až protivné manipulování s postavami (např. půlnoční nezávazná návštěva skleníku nesympatickou sestřičkou, nesmyslné tajení informací apod.) ji nedokáže dehonestovat. Mimochodem sestra Fellonová byla pro mě snad jedinou trochu atraktivnější postavou všech Dalglieshovek. Znělka opět dokonalá a ten název originálu: SHROUD FOR A NIGHTINGALE....... ()

sud

Téměř hororová atmosféra ponurého Slavičího domu, nevzhledné a nesympatické vrchní sestry, každá z postav si schovává nějakého svého kostlivce ve skříni a žádná neujde ozvěnám své minulosti. Tentokrát má větší prostor i inspektor Massingham, jehož impulzivní povaha příjemně kontrastuje Dalglieshovo gentlemanství. Závěr alá antické drama je naprosto strhující. 100%. ()

LadyPupu

Další zločin spáchaný v uzavřeném okruhu lidí, tentokrát v nemocnici mezi zdravotními sestrami, které skoro všechny vypadají a chovají se tak, jako kdyby v minulosti asistovaly Mengelemu. Jestli něco PDJ opravdu uměla, tak to bylo skvělé vykreslení lidských povahových vlastností, slabostí i silných stránek, což se v tomto příběhu opět potvrdilo a adaptace knihy je zvládnuta vynikajícím způsobem. ()

BoredSeal

Solidní detektivka podle výborné předlohy, převážně konverzační. Adam Dalgliesh má lepší a hororovější série, jako tradičně chytrý příběh to ušlo, ale pokud nemáte rádi dialogové záležitosti, asi se vám to líbit nebude. První epizoda obsahuje legendární smrt při podávání umělé výživy, ze které jsem jako dítě netušil ještě pár dní po vysílání. 3,5 z 5 hvězdiček. P.S. Proč tady nějací debilové píšou v komentářích fakta, která se odhalí až v posledních dílech? ()

• Mrtvá sestra má nad postelí plakáty od Alfonse Muchy. (a-ja)