Nechvalně proslulý Josef Jelínek, zvaný Harry, se do povědomí české prvorepublikové veřejnosti zapsal oslnivou dráhou podvodníka mezinárodního formátu. Exkluzivní obchod (podvod) s prodejem hradu Karlštejn mu tehdy vynesl třicet tisíc dolarů v podobě zálohy na odprodej „jeho“ hradu. V tomto filmu však nejde o rekonstrukci případu na základě historických skutečností. Základní fakta jen posloužila autoru G. Oplustilovi jako námět komedie, kterou pro televizi v roce 1981 natočil režisér V. Hrubín. Píše se rok 1946 a příběh nás zavádí do jednoho výtečného baru mezi postavy pražské galerky. Profesionální podvodník, všeobecně nazývaný „Inženýr“ (O. Kaiser), se vsadí s kapsářem Franzem (J. Lábus), že bohatému Američanovi (A. Januš), který je momentálně v Praze, prodá hrad Karlštejn… (Česká televize)

TV spot

MickeyStuma

Televizní komedie, která se tváří vážně a je odvyprávěna estrádně. Kombinace zvláštní, ale nezajímavá. Nefunguje to jako komedie, ani jako drama. Písně vytváří rušivý dojem, což nepřidává na údajné zábavnosti. Příběh je inspirován skutečnou událostí, ale pozor, není mu věrný. Studiovost snímku je hodně viditelná, takže vizuální dojem je spíše divadelní. Herecké výkony našich předních herců jsou vcelku dobré. Zajímavý námět nebyl zcela využit, což je škoda. Mohl to být daleko lepší biják, byť televizní. ()

Schlierkamp

Nenáročná odpočinková komedie o českých podvodnících, kteří chtějí prodat bohatému Američanovi Karlštejn. Trojce O. Kaiser, J. Císler a J. Lábus je tradičně vynikající, zejména O. Kaiser s jeho magickým obočím a jeho hrou na aristokrata je nezapomenutelný. Velmi mě potěšilo obsazení mých oblíbených herců menších rolí : J. Líra, V. Hrubého a V. Kotvy. Druhá polovina filmu je poněkud těžkopádná a konec nepříliš chytře vymyšlený, avšak za výkony Kaisera s Císlerem dávám 3 hvězdy. ()

mh.mail

50% - Když jsem to viděl tenkrát poprvé jako dítě, tak se mi to líbilo. Pak před pár lety mi to přišlo dost nudné. No a včera jsem se na to podíval znovu a docela jsem se u toho pobavil a odreagoval. Asi hodně záleží na momentální náladě. Je to takový o dost slabší pokus o komedii typu Podraz. ()

honzic

Poměrně povedená komedie, místy trochu nepřehledná scénářem a herecky nevyrovnaná, přesto skvělý výkon Oldřicha Kaisera a některých dalších protagonistů nelze upřít. Vychází z historického faktu jen volně, ale zajímavý počin, na který se dá dobře koukat, ač občas už i nudil, není to takové jako Velká filmová loupež, kde je humor více vtlačen, tady je jen na pozadí. Hodnocení: 60 % ()

subic

Hudebně zábavná komedie z 80ých let, to samo o sobě zní děsivě. Jde spíš o komedii naštěstí s minimem hudby, za to s průměrnými hereckými výkony, ale je to zajímavá ukázka vynalézavosti a podvodnického umu. Já to beru jako takový předvoj nebo pilot k podvodnické Šéfovské sérii z 80ých let s mým oblíbeným Petrem Nárožným a ještě oblíbenějším Karlem Heřmánkem. 55% ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe a na hrade Karlštejn. (dyfur)