Salamandr je krycí jméno bohatého průmyslníka, který zasahuje, aby zabránil fašistickému spiknutí v Itálii. Při objasňování série vražd se totiž Franco Nero dostává až do nejvyšších kruhů… (oficiálny text distribútora)

nervoznideda

I po 35 letech velice působivý film, jeho téma je stále aktuální. Škoda že čt tyto kvalitní filmy nechává v archlívu. Mám nahrávku z čt1 s Munzarem Macháčkem a dalšími starými herci , to ještě byl kvalitní dabink. Velice doporučuji, moji miláčci už jsou i po smrti krásní, všem děkuji , za krásný zážitek deda :-) PS herci nejsou a nebyli vyhaslí , jak píší někteří na slovo zvaní odporníci :-) stále zajímavá politika i dnes :-)28.4.2o2o PS Sybil Danning, platinový prsatý sexsymbol 80. let, je krásná kočka:-) a Paul L. Smith chirurg taky ok :-) ()

sud

Dodnes si vzpomínám na období, kdy ČT vysílala tzv. Filmy na přání. Každý pravidelný časový interval (měsíc či týden - to už nevím) si diváci mohli telefonickým hlasováním vybrat ze tří nabídnutých filmů. Vítězný film byl odvysílán v avizovaném termínu. V jedné takovéto trojici se objevil i "Salamandr" - v 80. letech v Československu oblíbený thriller. I když nezískal nejvyšší počet hlasů, po čase byl uveden (stejně jako všechny tituly na druhém a třetím místě), bohužel až v nočních hodinách. O pár let byl znovu uveden a opět v hodině duchů. Nahrál jsem si jej a říkal si, proč jej dávají vždy tak pozdě? Kvůli brutalitě? Vždyť spousty filmů obsahují na svou dobu skandální scény a byli v TV uvedeni nejdnou i v odpoledních hodinách!? Doba se změnila, ne? Ano, ovšem to nic nemění na tom, že "Salamandr" obsahuje pár scén, které i dnes s člověkem dokáží zamávat. Ač Franco Nero hrál výborně a zahrál jednu ze svých nejlepších rolí (dabing Luďka Munzara se na tom podepsal rovněž nemalou měrou), může se přetrhnout, ovšem nepodaří se mu zastínit sadistickou bestii s přezdívkou Chirurg v podání Paula Smithe (dvojník Buda Spencera z dvojice filmů "Šimon a Matouš"). I když je na plátně všehovšudy asi tak pět minut, nelze na něho zapomenout. "Salamandr" je film s neškodícím pomalejším tempem a bohužel nenápaditou režií. Prostě natočit snímek Friedkin, Scorsese a nebo i Lee Thompson, dopadlo by to jistě lépe. Takto bohužel spousty skvěle napsaných postav, obsazených hereckou extraligou, vyznívá díky neohrabanosti a rutinnosti režiséra do prázdna. Podtrženo, sečteno - "Salamandr" je dnes už klasický krimithriller se skvělým scénářem a výborným Francem Nerem, o jehož nezapomenutelnost se však postarala postava jménem Chirurg. 75%. ()

Dale

Mám rád politické thrillery, ale tento je veľmi nepodarený a pritom s takým hviezdnym obsadením. Námet by mohol byť celkom zaujímavý, ale už nie to, ako ho tvorcovia uchopili. Miestami to pôsobí ako paródia, vrátane mien postáv (Dante Alighieri, Leporello...) a všetko to hrozne kazí zbytočný voiceover. Ani herci sa príliš nepochlapili, všetci sú nevýrazní, až na Paula Smitha, ktorý si démonického Chirurga zjavne užil. 50% ()

tomtomtoma

Salamandr je špionážně-politický thriller. Ozdobou je špičkové herecké obsazení. Bohužel Peter Zinner nebyl filmovým režisérem a na konečném výsledku je tento nedostatek znát. Dokáže pozvednout ze sedátka, místy zaujme a napíná, ale nikdy nestrhne a neuchvátí. Veškerou pozornost na sebe bere zápletka, ovšem náladu a přirozený spád se svým nepřizpůsobivým zpracováním síle tématu nepřibližuje. Hlavní postavou příběhu je plukovník italských karabiniérů a kontrarozvědky Dante Matucci (zajímavý Franco Nero), který v tajemství smrti nalézá zapeklitou komplikaci pro vlastní osobní život. Strach se zahání mocným spojencem, bojuje se do posledního dechu při obraně svobody a demokratického státního uspořádání. Ztráty jsou nemalé a nezvratné a Dante je vlastenec, držící ochranou ruku nad dodržováním platných zákonných norem. Důležitou postavou je mocný italský muž Bruno Manzini (dobrý Anthony Quinn) v bezpečí vzdáleného ústranní. On je tím, kdo neváhá ve prospěch spravedlnosti a národního uvědomění tahat za důležité nitky osudu. Výraznou postavou je Danteho parťák Steffanelli (zajímavý Martin Balsam), upřímný kamarád se stínem minulosti a utrpením přítomnosti. Hlavní ženskou postavou je Lili Anders (šarmantní Sybil Danning), atraktivní špionka s nezbytnou romantickou rolí. Nejviditelnějším protivníkem je vojenský generál Leporello (dobrý Eli Wallach), nesmiřitelný ve svém postoji a s děsivou hrozbou národní budoucnosti. Z dalších rolí: pochybně a nebezpečně manipulující ředitel kontrarozvědky a mocný muž v pozadí princ Baldasar (zajímavý Christopher Lee), pomáhající major americké armády Carl Malinowski (Cleavon Little), sadistický mučitel kontrarozvědky Chirurg (Paul L. Smith), Leporellův poslušný a vydíraný vykonavatel rozkazů kapitán Roditi (příjemný John Steiner), Leporellova manželka s vroubkem Elena (elegantní Claudia Cardinale), spolupracující major karabiniérů Giorgione (Renzo Palmer), či cizinec, ambasador a velící Lili s trudným osudem Datel (příjemný Jacques Herlin). Film diváka pobaví a zaujme, bohužel ho už nestrhne do víru svého dění. ()

nascendi

Premárnená príležitosť. Z námetu a zaujímavých hercov sa dalo vyťažiť oveľa viac a myslím, že hlavná vina padá na režiséra, ktorý ani režisérom nebol a pre film je iba dobrou správou, že Salamander je jediné, čo ako režisér mal príležitosť spáchať a spáchal. Nepríjemne ma prekvapil Franco Nero, ktorý často pôsobil zmätočne a nevierohodne, čo som od herca jeho formátu neočakával. Necítim potrebu dať svojmu sklamaniu podobu dvoch hviezdičiek. ()