Špunti na cestě

• Česko Špunti na cestě
Komédia / Rodinný
Česko, 2022, 11 h 8 min (Minutáž: 49–53 min)

Réžia:

Jiří Chlumský

David Novotný, Anna Polívková, Jiří Langmajer, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Pavla Gajdošíková, Miroslav Donutil, Arnošt Goldflam, Filip Antonio (viac)

Rodinný komediálny seriál o svojráznych členoch jednej normálnej rodiny alebo všetko, čo nechcete, aby sa vám stalo počas dovolenky. Hrou osudu, vlastnej hlúposti a niekoľkými nedorozumeniami sa tri generácie rodiny Veselých ocitnú v upravenom obytnom autobuse značky Robur a prejdú s ním polovicu republiky. Sériu malých i veľkých katastrof postupne premenia na dobrodružstvo, ktoré zomkne rodinu pevne dohromady. Na ceste nakoniec strávia veľkú väčšinu prázdnin. A bude to nezabudnuteľná jazda! (TV Markíza)

ostravak30

Je dobře, že se konečně v Česku natáčí i něco jiného než jen kriminálky a doktorské seriály. Z tohoto pohledu jsou Špunti na cestě výborný seriál, který bych se nebál si zopakovat. Samozřejmě je vidět, že se tlačí na rodinnou notu, takže komediálních momentů je méně než by být mohlo, ale najdou se. Celé herecké obsazení je plejádou českých špiček a být lepší nebo spíše odvážnější scénář, myslím si, že by celý seriál jistě působil komediálnějším dojmem. Takhle je z něj částečně road movie, místy lehce dramaturgicky prvoplánově přehnaná, ale jinak fajn oddychová. Úvodní znělka se vcelku povedla a dětské herecké výkony byly také slušné. ()

rigby

Dal jsem tomu šanci, ale nezískalo si mě to. Plytké, nudící, nicneříkající. Není v tom ani adrenalin, ani pohoda, ani život. Není cítit ani jakékoli souznění mezi herci. A přitom to má právě v nich obrovský potenciál, protože se sešla velmi vybraná společnost. Nicméně jejich kvality v tomto případě přišly vniveč. ()

Kozlowski8

Společné prázdninové putování rodin bratrů Veselých, jejich tátů, bratrance a jeho kamarádky, ve starém autobusu Robur a mnoho (většinou nečekaných) dobrodružství a zážitků... Pěkně navozená atmosféra léta a prázdnin, která vyzařuje již ze zdařilého titulkového úvodu, krásné záběry české krajiny, občasné zábavné a humorné scény, ale taky scény přihlouplé a herci vesměs solidní.  V konečném výsledku pohodový rodinný seriál, který nepředstavuje nic vyjímečného, světoborného, ale ani není úplně hloupý. Seriál, který docela pobaví a hezky naladí na léto. 60 %. ()

mira007

Seriál ČT vezoucí se na vlně trendu ukázat hezké Česko exteriérově v díle, který je bezcílný roadtrip dvou rodin starým autobusem, přičemž důvody cest pro každou epizodu  jsou na rodinný seriál, který má pobavit a zahřát u srdíčka, opravdu prapodivné - svatba, rozvod, rakovina, nebo že otec jedné hrdinky běhá nahý po lese. Sympaticky obsazené, možná i ten nápad nebyl marný, ale výsledek je úděsná zoufalost bez čehokoliv vtipného. Některé díly vyloženě nedokoukatelné, některé postavy vyloženě iritující ( Liška, Dyková ) a polovina dětských postav naprosto zbytečných. Vše dobré držel jen Donutil i se svou závěrečnou silnou scénou v balónu, ale jinak kroutím hlavou, kdo cpe do seriálu, který by měl být asi i pro děti témata jako umírání, domácí násilí, nebo že nadržená Leinweberová  neví s kým se kdysi vyspala a tak se pokouší dostat do postele všechny osoby mužského pohlaví v den svatby Lišky a tý frajerky, co natočila v osmnácti péčko. ()

mar48

Tak co tímto seriálem chtěli vlastně tvůrci říct?  Že dějová linka nikam nevede a jenom se po každých třech dílech nesmyslně mění místo seriálu, podle toho, kam se přejede karavanem? A nebo že scénáristé patlali, co je napadlo? A nebo že úplně bez myšlenky změní charakter postav (Zlatica) a to, co se stalo v prvním díle už není (pokud vím, požádal tam Ondra Zlaticu o ruku a teď je to všechno úplně jinak)? Nebo že humor je spíše vymýšlený jak na výrobním pásu a tudíž nefunguje, jenom se mu dá pousmát (ale beru, že v dnešní době je komedii udělat velice těžké)? No, kdo to ví, ať odpoví... Já ale říkám, že pokud se tak dělá scénář nebo aspoň náměť, dokážu to stokrát lépe! Ostuda České televize (bohužel kromě dokumentů a pořadů nemá v poslední době vůbec z vlastní tvorby co nabídnout)! Ale tak pozitivum se našlo aspoň v tom, že byl seriál stále pohodový a graficky vypadá mnohem líp než film. Přitom škoda - kdyby byl pořádný námět, mohla být ze seriálu super letní rodinná komediální road movie podívaná (jo, to by se ale nesměla vysílat hned po Novém roce). ()

• První klapka seriálu padla v půli května 2021. Natáčení probíhalo na více než osmdesáti lokacích, např. na Sázavě, Lužnici, v Brdech, na Vysočině, v Praze, Českém Ráji i na Slovensku. (rakovnik)