Zastřelená manželka mafiána, majitele diskotéky, kde se scházejí popové celebrity. Policisté, kteří slouží na pražských obvodech, se už naučili jít vládcům podsvětí na ruku. Proto musí lidé z pražského oddělení vražd jednat na vlastní pěst... Na začátku devadesátých let hrálo každé policejní oddělení a každý policista sám za sebe. O to víc se cenili parťáci, na které bylo spolehnutí. (Česká televize)

castor

„Odměnu? Já bych dal všechno, co mám. 200 tisíc, ano jistě, 200 tisíc korun, to můžete hned dát do zpráv.“ Nejryzejší svoboda se vším dobrým a pochopitelně i tím špatným. Zločinů neubývá, mafiáni mají pocit, že tahají za delší konec provazu. S ohledem na množství neobjasněných vražd nejsou daleko od pravdy. Navíc se nedá říct, že by policie mnohdy postupovala zrovna učebnicově. Právě k některým případům se opakovaně vracíme, kdy trio (bažant Tomáš Kozák a zkušení operativci Václav Plíšek a František Tůma) vždy nějaký ten střípek skládačky přidá. Atmosféra ještě výraznější než minule, navrch je tu víc odulé vizáže Michala Novotného v roli bizarního Jonáka. Chudák ani nevěděl, že jeho milovaná Ludvika prodává v nějakém stánku se zeleninou. Když přijde majitel diskotéky na policejní oddělení, aby byl nápomocen, je skvělý. ()

Enšpígl

Já tedy moc nadšený nejsem. Kamera je přímo katastrofální, připadám si jako v klipu MTV. Je to strašně zkratkovitý způsob vyprávění. Postav policstů je docela hodně, jmen ještě více nepůsobí to přehledně. To že se Michal Novotný trefil do Jonáka je fajn a pravda, hm ale přece kvůli tomu nebudu grilovat vajíčka. Shodou okolností jsem viděl tento týden dvě gangsterky ze stejné doby a stejně výrazných mafinech z Polska a to je úplná jiná liga. Mě to připadá tady z naší seriálovo- filmovou tvorbou stejný z naším hokejem, úspěch je, když postoupíme do čtvrtfinále, ale já chci alespoň finále. Jasně je to lepší než mnoho a mnoho českých seriálových kriminálek, ale ještě jednou zdůrazňuji elitní věci například u našich sevrních sousedů, jsou úplně někde jinde. ()

dO_od

// Po dvou epizodách mám pocit, že mi někdo pustil krimi Sucession (ta kamera!) říznutej Páskami z Nagana (ten střih!). And I love it! K páté hvězdě už chybí jen nějaká ta rána na solár. ()

flanker.27

Doba to radostná nebyla, ale je radost dívat se na konečně perfektní řemeslo. I když základ je ze života, i to ho správně zachytit je umění. První díl uvodil do prostředí a postav, teď se to opravdu rozjelo. "Budeš dělat blbýho, já nasranýho." Hlášky prvotřídní. A poznámka: tyto typy případů nejsou "klasické detektivky" podle pravidel pátera Knoxe a podobné hovadiny, které s realitou zločinu nemají nic společného. ()

troufalka

Po rozpačitém rozjezdu se pomalu dostávám do atmosféry devadesátek. Už moc neřeším obsazení, bavím se to rozplétání případu. Sice u všech vím, jak dopadnou, ale i tak je pořád na co se dávat. ()

Big Bear

Druhý díl se mi líbil o poznání více než první. Už to nebylo pro diváka takové zmatené, nové tváře, skoky v čase... Tady užvíme kdo je kdo navíc Michal Novotný dostal více prostoru pro svého Jonáka což rozhodně nebylo na škodu. Musela to beht šílená doba. Uvědomil jsem si to, když Mikluš říká Fingerovi.. víš já mám k tomuhle ještě toho Roubala! Přičemž sám Roubal byl sousto nevídané. Zatímco já se v té době probíjel školou zažívajíc úspěchy i neúspěchy a nasával zkušenosti, to samé v podstatě zažívali kriminalisté co šli tehdy po vraždách... Jo, jestli se to takto ponese dál, bude to fajn seroš. * * * * ()

Frajer42

Na české poměry seriálů, zejména pak na české poměry kriminálek, je tohle prostě povedené. Vždyť na ten ostatní odpad je nemožné se dívat. Jinak mě velmi zaskočilo, že se najdou o pár let mladší lidé než já, kteří netuší, že nějaký Jonák vůbec existoval, natož pak kým byl. Velmi milá epizoda točící se kolem těžké práce ve shromažďování důkazů. [75 %] ()

marhoul

Výborné! Zachytila jsem, že je Michalovi Novotnému nadšená vřava publika za roli Jonáka až trochu trapná, jenomže Michale, Vy jste v té roli naprosto fantastický! Tleskáme s chutí maskérům i Vám. :) Celé skvělé, pochopitelně vím, komu se houpe řetízek na krku a těším na další díly. ;) ()

Arsenal83

Michal Novotný je vynikajúci cigán. Normálne by som ani nepovedal, že to nebol rovno nebohý Jonák. Prešiel rok a v roku 1994 sa objasnenosť vrážd v Prahe posunula na 41 z 58. Takže podobne ako pred rokom mali vrahovia stále slušnú 30% šancu, že im na to neprídu. A tresty pre tých odhalených aj tak nízke. Po pár rokoch všetci vonku. ()

honajz

Ta nedevadesátková kamera mě na tom strašně s..e, a koho to byl nápad, ten by se měl smažit v pekle. Protože jinak je to solidně rozvíjené, zahrané, výprava a kulisy skutečně dobové, a ne přeplácané „vše, co lidi donesli“ jako ve Vyprávěj, dokonce si tam zahrál starý Telecom v Modřanech, který tam myslím dlouho nevydrží, bo moderními domy se musí zastavět v Praze kdejaký plácek a zeleň, dokonce ve vedení policie nejsou ženy mi došlo po zhlédnutí Odznaku Vysočina, ale je to tak, jak to v devadesátkách bylo, k čemuž patří i to neustálé hulení. Vlastně ta doba ještě byla něčím normální, když tedy pomineme ty mafiány, kteří se nakonec stejně z většiny vystříleli mezi sebou. Jinak je hodně zajímavé srovnat tento seriál se Sametovými vrahy. ()

Necrotongue

To je paráda, když se můžu pochvalně vyjádřit k české seriálové tvorbě. Takovou možnost jsem dostal naposledy u Pustiny. Ale Pustina byla v podstatě remakem severské odnože krimi žánru, Devadesátky jsou jen naše. Nejlepší je na nich to, že si ty záležitosti pořád ještě pamatuji, což dává celému seriálu úplně jiný náboj. Po dvou epizodách jsem nadšený a není to jen skvělým scénářem a atmosférou; lví podíl na tom mají herecké výkony, ať už jde o vyšetřovatele nebo o herce, kteří dávají ožít postavám českého zločinu. No, já jsem se do seriálu přímo "zažral", užívám si ho a skvěle se bavím. / Poučení: Není nad to, když tvé vzpomínky ožijí ve formě pohyblivých obrázků. ()

Beastmaster4

Takové milé připomenutí absolutně beztrestné doby, která dodnes zanechala naše města či kraje na pospas mafiánům spolupracujících s policií a ovládající důležité posty na úřadech aj. Dodnes by o tom mohlo vyprávět např. Mostecko - potažmo Litvínovsko, kde to ještě různí mafiánští hajzlové a političtí odpadlíci drží v rukách. Absolutně ale selhala atmosféra, kdy se více dbalo na vizáž doby než na jednotlivé charaktery a drsnost prostředí......nezvládnutá atmosféra. Chybí tomu napětí a emoce zaznamenávající absurditu té doby. ()

Lukrecie

Souhlasím s Enšpíglem. Kamera místy velmi nepříjemná a trhavá. Případy prvního oddělení byly o mnoho lepší a též souhlasím, že těch postav je tam zbytečně moc. Celkově prostě přeplácané a zahlcujete tak diváka. Není přehledné, člověk je zmatený a roztěkaný, a to rozhodně není vůbec dobré do dnešní již tak zahlcující doby. ()

Praxis

Za tu Lucii a Sen na konec jsem tam nakonec napálil pátou hvězdu. Naprosto unikátní seriál z doby, kdy jsme my děti měly bezstarostná léta vyplněná Esem, psem Novákem i pogama, ale v tom zlém světě okolo se děly teda fakt hnusný věci. Totálně luxusní Novotný, který strhává každou scénu na sebe. ()

topi

Jen tak dál, jen tak dál, jen tak dál! Nedávno jsem sledoval autentické dokumenty o vraždách, které se odehrávaly v devadesátých létech na území naší republiky a musím konstatovat, že způsob natáčení a praktiky vyšetřování si v ničem nezadají s reálnými případy, podle kterých jsou Devadesátky natočeny. Pecka! ()

rakovnik

Případ Ivana Jonáka je mi známý, ovšem okruh lidí kolem něj je pro mě překvapivá chobotnice. Sice se snažím projít archivy, i tak se v množství postav ztrácím. Už proto a výbornou filmařinu se těším na další díl. ()

Šimpy

Filmově naprosto precizní, příběhově mě tam ale něco nesedí. Několikrát je zmíněn Helmut Huger - a vždy je odpověď, že je v Německu a bojí se. Oukej, majitel 40 procent Discolandu se bojí? Tady mi něco smrdí. Vím, že v roce 2009 byl obžalován (společně s dvěma dalšími) za pokus o vraždu Ivana Jonáka. Soudkyně to shodila ze stolu pro nedůvěryhodnost svědků a absenci přímého důkazu, ačkolik Jonák v roce 94 byl obžalován a následně odsouzen na základě výpovědí nedůvěryhodných svědků (cikáni, vyhazovači, taxikář) a jednoho nepřímého důkazu (Dopis Ludviky, který klidně mohla napsat i z donucení). Navíc nikdy nebyly objasněny pokusy o Jonákovu vraždu (výbušnina, střelba) - jasně, vypadá to, jako by si to na sebe nachystal sám, ale co když to tak má vypadat? Navíc střelit člověka puškou odněkud z křoví, tak, aby střelec zasáhl hlavu, ale neusmrtil, to už chce solidního profíka (možná policejního?). Kdyby ty pokusy byly od najatých vrahů z důvodu, že jim Jonák nezaplatil, tak by to snad řekli, když stejně šli sedět. Stále moc nejasností. ()