Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

cervajzik

Seriál vynikající.. Snad jediná vada na kráse trochu zavádějící název Devadesátky, první dvě epizody skoro nemusely být a mohlo se to jmenovat Orličtí vrazi. Jiných afér je tam poskrovnu, respektive jsou až zbytečně odbyté v porovnání se sudy. Dobová atmosféra, zpracování apod. ale opravdu vynikající. Snad o zbytku vyjde nějaké pokračování, téma má potenciál a zájem diváku je. ()

MikeCool

Nemám rád a nevyhledávám kriminální filmy, natož seriály. O to víc jsem byl potěšen, že jsem byl unešený z týhle hraný krimi rekonstrukce skutečného případu století. Vůbec ke skutečnosti existence "Orlických vražd" jsem se nedávno s detaily dověděl od mojí mladý, tudíž jsme se hned podívali na "sudovou" epizodu z Legend kriminalistiky a byl jsem ohromen. Ne, že by mě ty sudy inspirovaly, když mě mladá sere, ale líbilo se mi hlavně dokumentární pojetí a odvyprávění tohoto legendárního případu z pohledu vyšetřovatelů. Na základě toho jsem se dostal i k hrané, seriálové verzi, možná s trochu zavádějícím názvem Devadesátky. Výborná rekonstrukce a náhled do života kriminalistů 1. oddělení. O prvotřídních hereckých výkonech ani nemluvě (i tomu Sokolovi to prostě sedlo!). Nemluvě o perfektní vystižení kostýmů a "kulis" (Favorit everywhere!) ()

flanker.27

Takže, co je v jiných krimipříbězích funguje tak nějak samo, jako zajišťování důkazů, technika a podobné vymoženosti, je tady samo o sobě zdrojem zápletek i napětí. Možná máme na dně přehrady sudy, ale i kdyby tam nakrásně byly, jak se k nim dostat? Jak je vytáhnout a odvézt? Jak je otevřít? Na základě písemného příkazu... A kdo to zaplatí. Zkrátka realita. Což nefunguje u většiny krimipříběhů vůbec, zatímco tady, stejně jako v Příbězích prvního oddělení, autoři dokazují, že reálné neznamená nudné, ba naopak. Teď už jen zbývá otázka, zda můžeme čekat Devadesátky II, tentokrát o LTO. ()

rakovnik

Po Případech 1. oddělení další vysoce nadprůměrný krimi seriál z našeho prostředí. Autenticita postav je jeho největší devizou, mnohé události si jako divák vybavuji. Sice mě úplně nepotěšilo obsazení, ale ve finále jsem byl spokojený. Závěr sice nebyl nijak bombastický, na druhou stranu víme, jak měl případ dopadnout. Trochu mě mrzí, že postavy Běly a Mrázka byly hodně v pozadí, když už Jonák vyšel tak krásně. Ale třeba bude další seriál, ať již o nich, nebo - jak snad bylo i naznačeno - o kauze LTO. ()

angel74

Začátek byl sice slabší, ale jakmile se Devadesátky přehouply do své druhé poloviny, mělo to fakt grády. Jednoznačně nejlepší byl pátý díl, nicméně závěrečná epizoda se mu téměř vyrovnala. Každopádně se tvůrcům povedlo skvěle vystihnout atmosféru doby, která nahrávala nejrůznějším zločincům nejspíš ještě o poznání víc než ta současná. Mezi další nezpochybnitelné klady seriálu dozajista patří dobře zvolená herecká sestava. Výkonům převážné většiny zúčastněných se nedá zhola nic vytknout. Velkou pochvalu si zaslouží především Ondřej Sokol jako nadporučík František Tůma, Igor Orozovič coby orlický vrah Karel Kopáč a Michal Novotný jako mafiánský podnikatel Ivan Jonák. Zapomenout nesmím ani na absolutně vychytaný hudební doprovod a nemyslím tím pouze vybrané písně evokující devadesátá léta. K dokonalosti chybí asi už jen ten trochu lepší start. (80%) ()

• Místo, kde se točilo odřezávání a extrakce obsahu přivezeného „orlického“ sudu, je dvůr klášteru sv. Gabriela na Smíchově. (kriplozoik)
  • Podobně jako v Případech 1. oddělení (od r. 2014) se i tady na začátku prvního dílu mihne v epizodní miniroličce scenárista Josef Mareš, a to jako policista, který přijel vyzvednout poručíka Kozáka. (viktor.s)
  • Díky tomu, že se Devadesátky odehrávají před seriálem Případy 1. oddělení (od r. 2014), jsou hlavní herci obsazeni mladšími kolegy, aby věkově herci korespondovali s dobou. V epizodě Klíčový důkaz (2014) seriálu Případy 1. oddělení ztvárnila v čase 43:35 Štepánka Fingerhutová spolužačku Šimona. Ta však hraje také v Devadesátkách, a to prostitutku v případu Kleopatra. Věk herečky tak nekoreluje s chronologii seriálů. (Drinian)

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky