Dark Side of the '90s

• Kanada Dark Side of the '90s
USA, (2021–2022), 14 h 40 min (Minutáž: 44 min)

Réžia:

Richard Rotter

Mark McGrath (rozprávač), Montel Williams, Gabrielle Carteris, Scott Wolf, Jason Priestley, Michael Berk, Douglas Schwartz, Gena Lee Nolin, Bill Bellamy (viac)

Real Tom Hardy

VICE je známe pestrou tematickou paletou krátkometrážnych aj dlhších dokumentov, no najmä tými investigatívnymi, prevažne cestujúcimi do vojnových zón, ale aj takými, ktoré by nie každý mohol/dokázal natočiť – This Is What Winning Looks Like. Pre VICE nikdy nebol problém dostať sa aj do tých "najnedostateľnejších" miest, napr. do Darra Adam Khel v Pakistane. Toto je v skratke VICE; točiť niečo o niečom a tak ako nikto iný. A práve z tohto titulu ma zaujímalo, ako bude od nich vyzerať výsledný produkt, ktorý má viac štandardnejší dokumentaristický charakter. A nielenže nesklamali, takýto štýl im svedčí. --- Táto 10-dielna séria skúma rôzne momenty deväťdesiatok, a ako už názov napovedá, díva sa primárne na tú "temnú stránku" veci. Zaujímavosťou jednotlivých epizód som bol viac než očakávane prekvapený. Už hneď prvá epizóda strhla pozornosť, keď debatovala vznik takzvaného žánru trash TV, ktorého neohrozeným kráľom býval dlhé roky Jerry Springer s jeho bohovskou šou, a tiež konštatovala, čo predchádzalo vzniku dnešnej reality TV. Druhá ep. plne venovaná nočnému klubu/útočisku celebrít Los Angeles patriacemu Johnnymu Deppovi s podmanivým názvom The Viper Room. Tretia rieši prechod televízie a ich programov na mladú generáciu, zobrazuje zrod všetkých tých už dnes ikonických šou a tiež bitku o divákov medzi ABC, CBS a NBC, do ktorej neskôr vstúpil Murdoch a Fox a hodný kus koláča si uchmatol pre seba. Štvrtá rieši fenomén Beanie Babies, o ktorých som popravde vedel hovno, piata zase počiatky hudobného žánru grunge. Šiesta rieši iný fenomén, a síce fenomén pŕs Pamely Anderson, NBC megahitu Baywatch a ešte väčšieho megahitu – sex tape Pamely a Tommyho. Siedma berie na paškál kulty a sekty (tie z kategórie Doomsday), primárne Nebeskú bránu, obliehanie Waco, taktiež sa zbežne pozrie aj na tzv. problém roku 2000 (Y2K) a obavy z konca sveta súvisiace s koncom milénia. Ôsma o popularizácii hip-hopu a dôležitosti Yo! MTV Raps. Deviata o odvrátenej strane modelingu a záverečná nielen o .com mánii a presune internetu z obskúrnosti do domácností, ale aj o osude domény pets.com, boji medzi Netscape a Microsoftom a internetovej bubline. --- Rešerš je tu fakt dobrá, účinkujúci sú relevantní k daným témam a halda archívnych záberov je až príliš obrovská. "Hrebienok" zráža len niekedy fakt zvláštna interpretácia toho, o čom diely informujú, a niekedy sa zdá, že nie vždy im ide len o to informovať. Je jasné, že VICE už asi nikdy nebude tým a na takej úrovni, na akej býval v 2012-2014 (teoreticky ešte do 2016), no Dark Side of the '90s sa k tejto méte priblížilo celkom k*rva blízko, hoci stále na pár míľ ďaleko. Veľmi silné tri, mierne slabé štyri. --- (12.8.2022) Netušil som, že ďalšia séria bola v pláne, no o to viac sa z nej teším. Lebo vidieť "dokument" o Arseniovi Hallovi a jeho televíznej šou, ktorú som si vždy dosť išiel, som nikdy nečakal, že uvidím. Zaujala aj druhá epizóda o rozmachu reality-TV na MTV, tiež šiesta o tabloid-TV, predposledná o Y2K obavách a aj posledná o fenoméne ranných televíznych šou. Na štyri hviezdy to ale stále nešľape a S2 na kvalitách dosť poľavila, začala pretláčať do popredia "témy dneška" a pritlačila na pílu pochybnej narácie, ktorá v tej prvej len zľahka plávala na povrchu. Nálož archívnych záberov ale stále viac než solídna. () (menej) (viac)