Adaptace hry Noela Cowarda. V konzervativní rodině vyšší třídy vládne pevnou rukou paní domu, hraběnka z Marshwoodu (Julia Andrews). Její nejstarší syn Nigel (Edward Atterton) způsobí nečekaný zmatek, když si přivede svou nastávající, Mirandu Frayle (Jeanne Tripplehorn), slavnou holywoodskou hvězdu. Celá rodina je přímo šokovaná, když vyjde najevo, že mladá žena je sestra jejich služebné ... Velmi relativní známosti - komedie o náročných přáních a malých špinavých tajemstvích. (oficiálny text distribútora)

Skuby47

Výborná konverzační komedie s přiměřenou dávkou anglického humoru mě mile překvapila. Aktéři ústředního milostného trojúhelníku zůstali co se hereckých výkonů týče zcela ve stínu jiné trojky, a to matky v podání Julie Andrews, jejího synovce Colina Firtha a majordoma Stephena Fry. Je evidentní, že se jedná o filmové zpracování divadelní hry, ale to vůbec nevadí, protože v popředí jsou precizně vypointované dialogy a skvělé herecké výkony výše uvedené trojky. Příjemnou kulisou tohoto snímku jsou krásné exteriéry i interiéry honosného zámeckého sídla. Když k tomu navíc přidám skutečnost, že jsem strávila hodinu a půl ve společnosti okouzlujícího Colina Firtha, tak nemohu dát menší hodnocení. ()

dopita

Nevim jak kvalitní je předloha (divadelní hra), ale z filmu mám pocit, že mohl bejt mnohem, mnohem lepší. Především první polovina filmu se hrozně táhne. Až v druhé, když se vztahy mezi hrdiny začnou moc pěkně vyhrocovat, nabere film potřebné tempo. Kvalita filmu stojí především na scénáři, částečně na hercích, ale rozhodně ne na režisérovi. ()

Orlau32

Miluji herečku Julii Andrews, a proto jsem si toto DVD koupila. Zas až tak vtipné to nebylo, nemohla jsem se ničemu zasmát, ale je pravda, že jsem se ráda podívala na film u kterého jsem nemusela absolutně přemyšlet a kdybych si mezi tím na 10 minut zdřimla, tak veřte, že bych o nic nepřišla. No co naplat, už jsem viděla větší kraviny a přežila jsem to. ()

Brinkley

Velmi, velmi relativní komedie. A to i přes účast Stephena Frye a Colina Firtha. V případě Julie Andrews přestupní stanice od muzikálových klasik až k Deníku princezny. Relative Values jsou nenáročnou podívanou (nevím, jak původní divadelní hra), tj. příjemně strávený čas, ale do hodiny už o něm nevím. ()

Blofeld

Méně známá hra Noela Cowarda byla zadaptována v roce 2000 ve vtipné komedii plné autorova skvělého sofistikovaného humoru. Tvůrcům se však podařilo divadelní hru velice slušně rozpohybovat (podobně jako Cukorovi Příběh z Filadelfie), takže vzniklo velice svižné retro s milým hudebním doprovodem. Jeanne Tripplehornová skutečně vypadá jako hvězda Hollywoodu padesátých let, ale skvělý výkon podává hlavně Julie Andrewsová v roli Lady Marshwoodové a Colin Firth coby její ironicky hláškující synovec. A třešničkou na dortu je pak majordomus v podání skvělého Stephena Frye. Tito tři herci dávají zapomenout na to, že to je vlastně docela pakárna, a ve výsledku se jedná o jedny z nejpříjemněji strávených devadesáti minut, jaké si divák může přát. ()