Ne!

(festivalový názov)
  • Nemecko

„Občas přemýšlím nad tím, že bychom se měli rozejít,“ svěřuje se Michael Dině, s níž je šťastných pět let. Není trajektorie partnerského života předem nadefinovaná? Vzít se, mít děti, být jako ostatní… Třináct kapitol mapuje soužití hrdinů poté, co Dina pochybnosti přítele rozežene a rozhodne o budoucnosti vztahu. Dietrich Brüggemann znovu přináší kritiku společenských hodnot a postojů, tentokrát generace třicátníků, která má zdánlivě vše, selhává však v naplnění nastavených ideálů. I přes charakteristický jízlivý tón je nový film provokativního tvůrce svědectvím o lásce a zodpovědnosti, jež se k ní pojí, stejně jako o snaze neztratit ji z očí. (MFF Karlovy Vary)

starydivak

Těžko uchopitelný film rozdělený chronologicky na mnoho milých a po hromadě dobře držících epizod. Téma? Večné napětí mezi mužem a ženou a jejich odlišné vidění světa. Některé "epizody" příběhu jsou fascinující svou hravostí a pobavily mě tak, až jsem byl sám překvapen. Další mají našlápnuto podobně, ale "divadelní" stylizace trochu ubírá na účinnosti. Každopádně moc milé překvapení. ()

J*A*S*M

Brüggemann je díky Křížové cestě festivalové jméno, které si pamatuju, a když jej vidím v programu, zbystřím. Ale věnovat tvůrčí čas komediím bych mu tedy již do budoucna nedoporučoval. Němčina není vtipný jazyk a chce to fakt hodně citu, aby německý film dokázal být opravdu vtipný - a ne křečovitě trapný. Co si vzpománím, povedlo se to snad jen Maren Adenové v Toni Erdmannovi. Brüggemanovi bohužel zdaleka ne. Má to špatnej timing, divnou divadelní stylizaci, takže ta němčina působí ještě uměleji a sušeji, než kdyby postavy mluvily normálně ... a když už se tomu jednou za čas povede nějakej úsměvnej moment, tak je schozenej nedostatkem citu pro míru. Třeba ten úlek u ultrazvuku, kterej je zopakovaj pro jistotu čtyřikrát, asi aby nezapadl nebo co. ()

Goldbeater

Něco mi říká, že tahle reakce se bude psát sama. Utekla mi dvouhodinová projekce snímku Ne! svižně? Ne! Přišel mi zdejší německý suchý humor aspoň lehce vtipný? Ne! Měl jsem zájem o postavy a jejich problémy? Ne! Doporučil bych tenhle film univerzálně všem divákům? Ne! Ale abych jen nehanil, jedna z třinácti kapitol mi opravdu vtipná a dobře vypointovaná přišla, a to epizoda z pohřbu. To byl ale jen malý záchvěv nadšení v jinak opravdu suché a pocitově nekonečně dlouhé vztahovce. Na druhou stranu většina sálu se pořád smála, tak to nejspíš jen není pro každého. Že bych tomu časem dal druhou šanci? Eh. Ne! [KVIFF 2021] ()

Doldus

Záživnost či vtip těchto povětšinou statických, nehorázně ukecaných scének je tak na 30% (epizody ultrazvuku či pohřbu byly opravdu dobré, to přiznám), plus mi to často zavánělo snobstvím, popřípadě plytkou intelektuálností (existuje to slovo vůbec?). A teď jsem se sám nachytal, poněvadž ty dvě věci tady teď provozuji. ()

vyfuk

[KVIFF 2021] Ne! Fakt ne! Jestli jsem doteď měl pocit, že u básníků nevím, co kdo chtěl říci, tak tady ho podezřívám, že zkoušel snad všechny drogy, co existují. Kameraman se v první polovině filmu moc nenadře a co se týče i vedení filmu, tak i přes režisérskou cenu, tak já si nemůžu pomoct s onou nerozklíčovaností filmu. Je to totiž občas vážné, občas je to kompletní bizár. Jsou zde myšlenky,  které si člověk i rád odnese a přijde mu to silné, ale mnohdy se spíše topíme v prázdných řečech, které nás mají posunou dál, ale potom se začne střílet, blít, motivovat a já nevím, co ještě. Film je to v tomto případě neuvěřitelně chaotický a pro mě osobně nic neříkající. Scéna z hrobu  fakt pobavila. Mnoho věcí ve filmu bylo upřímně vtipných a super. Ale nemůžu si pomoct, že jsem zase koukal na něco, co bylo absolutně o ničem. ()

Greg25

Film skládající se pouze z pár scén (v mnohém skoro evokující spíš divadelní prkna než film), které by chtěly proškrtat a zkrátit (scéna na svatbě především), nebo aspoň více vypointovat. Ve výsledku místy zbytečně ukecané, pocitově mnohem delší než dvě hodiny. Sem tam se film trefí a je příjemně o životě (operace, scéna v kuchyni), pravdivě kousavý (ultrazvuk), nebo groteskně teskný (scéna na hřbitově). I tak to pořád lépe funguje v jednotlivých scénách než vcelku. Spíš než nějaký vývoj vztahu tu vidíme náhodné epizody ze vztahu. Festivalový popis odkazuje ke generaci dnešních třicátníků, což trochu evokuje současnou generaci třicátníků, ale jejich specifických problémů se film nedotýká, jde o typickou výpověď o partnerských vztazích a jejich fázích, mnohem bližší dnešním čtyřicátníkům, koneckonců režisér i herci jsou jejími zástupci. 55% (Das Film Fest 2021) ()

Detektiv-2

Pokud nejste 30+ a nemáte děti, asi je to pro vás zcela ztráta času. Bezdějová, velmi suchá komedie, ve které chybí chemie mezi postavami, je doplněna naprosto příšernou hudbou a vcelku působí jako nějaká nucená párová terapie. Vtipy byly často absurdní, nesmyslné až hloupé... Musím zcela upřímně podotknout, že k mému překvapení se půlka kina bavila, čtvrtina tiše seděla a zbývající čtvrtina skutečně z kina odešla. ()

mh91

Nejvtipnější film z 55 ročníku filmového festivalu v Karlových Varech. Soubor na sebe navazujících povídek o jednou páru třicátníků. Některé povídky (scény) jsou až komicky absurdní. Například scéna u zubaře, gynekologa, na operačním sále a hlavně na hřbitově se musí vidět! 85%. [KVIFF 2021] ()

Ocenění 55. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 55. ročníku MFF Karlovy Vary

28.08.2021

Dnes večer proběhlo slavností zakončení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Hlavní cenu letošního festivalu si vysloužil snímek v koprodukci Srbska, Francie, Lucemburska… (viac)