Oľga

• Francúzsko Olga
Trailer 3

Rok 2013. Pätnásťročná gymnastka je rozpoltená medzi Švajčiarskom, kde trénuje na európsky šampionát s cieľom zúčastniť sa na olympijských hrách, a Ukrajinou, kde jej mama novinárka reportuje o dianí v čase Euromajdanu. (Film Europe)

mchnk

Film Olga je v první řadě tragickým prologem k dnešnímu stavu našeho světa...nechtěným, nemyslitelným i když možná tušeným, nikdo nemohl nic předpokládat, nebo si snad raději nedokázal představit...někteří možná tušili, zřejmě také představovali, jak je v těchto dnech vidno, kdo a jak, to se možná uvidí za několik (dlouhých) let. Vidět tento film před nebo po 24. únoru 2022 je bez diskuze rozdíl. Každopádně se v mých očích jedná o bezchybně zpracované téma, jenž si režisér ještě dobrovolně ztížil stopáží. Nicméně na konci se divák nestačí divit, co vše lze zobrazit v osmdesáti minutách. Skvěle natočeno, sehráno i odvyprávěno.  [Filmový klub Citadela] ()

Slarque

Dobře fungující spojení sportovního dramatu o mladé špičkové gymnastce s politickým komentářem z politického převratu na Ukrajině. Představitelka hlavní role to všechno zvládla podat věrohodně. Autoři si trochu naběhli happy-endem z Kyjeva 2020. Kdo film stihl vidět v létě 2021, ten vlastně viděl o dost jiný film než já na jaře 2022. :-/ ()

Chrustyn

Vzhledem k aktuální situaci se v poslední době urodilo ukrajinských filmů (případně filmů o Ukrajincích) jak hub po dešti. Olga je naštěstí jedním z těch lepších a dokáže vtáhnout i napínat i přes vlažné tempo vyprávění a chladným postavám. ()

Marze

Tento debut režisérky Elie Grappeové jsem viděl v v pražském komunitním centru Kampa. Jde o osobní a politický psychologický portrét  ducha Ukrajiny mladé atletky, která je podrobena zkoušce. Film je něco mezi politickým komentářem, teenagerským dramatem a sportovním filmem. Má atmosféru tísně a frustrace. ()

Othello

Kombinace politicky angažovaného a sportovního filmu se z mého pohledu může zdát smrtonosnou, protože v prvním případě bývám obezřetný, což zamezuje se do snímku položit, druhé pak většinou dost nenávidím. Olga je naštěstí poučená z chyb v obou případech. Výborně balancuje svá témata tak, aby se nedalo nikdy říct, že vypráví o jednom navzdory druhému. Vědom si film limitů i kvalit gymnastických nehereček, nechává je komunikovat převážně řečí těl (na jejichž ramenou by se dala hrát deskovka) a hlavně v opakujících se sekvencích cviků a tréninků neustále mění hlediska, střih a rytmus, takže zdánlivě stejné situace vytvářejí stále nová napětí. Zšeřelá atmosféra švýcarských tělocvičen při pozdních trénincích, vysoká hloubka ostrosti a subjektivní kamera nakonec pomáhá Olze dosáhnout toho nejzásadnějšího, co může chtít film o sebepřekonání se. Tedy silný fyzický zážitek, skrze který se dokážeme napojit či alespoň obdivovat postavu, která po nás nechce žádné sympatie. Zkombinování s událostmi na Majdanu pak funguje překvapivě hladce (nehledě na trochu papírové kazatelství protagonistčiny matky) a navíc vyúsťuje v názor s nímž souzním, tedy, že pokud má být sport apolitický, tak slouží jenom boháčům a idiotům a tedy je zbytečný. ()

Hoyt

Nejlepší letošní zážitek z Karlových Varů a to díky krátkým a emocionálně nabitým dialogům a atraktivního prostředí gymnastiky. Stopáž není zbytečně natahovaná jako u jiných podobných filmů. Nezdál se mi ale moc konec filmu a přišel mi i docela nepravděpodobný, kdy si ho ale nadějný režisér tohoto filmu na debatě po filmu obhájil. (KVIFF2021) ()

Aljak

Športovo-politická dráma očami ukrajinskej gymnastky Olgy, ktorá v roku 2013 ušla zo svojej krajiny kvôli postupnému pádu ruského režimu na Ukrajine. Prenasledovanie novinárov a ich rodín bolo v tej dobe bežnou praktikou, a tak Olge nezostávalo nič iné, len využiť svoj polovičný švajčiarsky pôvod a ujsť k Helvétom. Anastasia Budiashkina zahrala svoju rolu vynikajúco. Veľmi sa mi páčil aj ten športový rozmer filmu. Bolo to zaujímavé, dramatické, a hoci bola dievčina občas až príliš impulzívna a drzá, v podstate som s ňou súcitil. Koniec filmu vyznieva optimisticky... No bohužiaľ, po roku 2014 "Veľký brat" z východu neuniesol, že Ukrajina chcela ísť svojou novou a liberálnejšou cestou. ()

dubinak

Citlivá, oduševněla podívaná tentokrát z východních končin, jež oplývají politickými nepokoji poslední dobou na denním pořádku, upoutá diváka svým atraktivním sportovním prostředím a přesvědčivou hlavní ne/herečkou. Jeden z nejsilnějších zážitků z letošních Varů, která s emocemi zkoumá osudy lidí, kteří žijí uprostřed občanské války na Ukrajině a srovnává je s bezmocností jednotlivce, který se nachází jinde a sám se potřebuje soustředit na své úspěchy. Už jen ten námět o sobě je poměrně hluboké téma a režisér Ellie Grappe tomu dodal dokonalé vedlejší události z prostředí profesionálního sportu. Celé to pospolu zkrátka perfektně funguje a až na to sluníčkovské, pohádkové finále to působí opravdu autenticky. KVIFF 2021 ()

Azurose

Jsem naprosto nadšen! Nikdy bych neřekl, že témata gymnastiky a revoluce budou tak skvěle fungovat. Přestože hlavní hrdinka nebyla příliš sympatická, fungovala výborně a vlastně se ji moc dobře fandilo. Snímek byl plný stísněnosti, obav a napětí a v kombinaci s výbornou hudbou (vřele doporučuji soundtrack na Spotify) se jedná o jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl. Nehledě na to, že teď je snímek více než aktuální. "Free Ukraine!" ()

oli009

Zajímavý příběh, který vás po skončení závěrečných titulků nechá v nejistotě, zda se jednalo o fikci nebo skutečný příběh, tak dobře a hlavně věrohodně je vystavěný a odvyprávěný. Zároveň vás donutí klást si nelehkou otázku, jestli je láska k vlasti něco s čím se rodíme, jak vlastně taková emoce vzniká, co jí formuje, posiluje nebo naopak oslabuje a jak moc o tom, jestli ji vůbec budeme cítit rozhodujeme my sami svými činy. A to všechno ještě víc vyniká, když takové břemeno naložíte na bedra dospívající dívky a pozadí příběhu dotvoříte kulisami ulic krizí zmítané Ukrajiny. Musím ale říct, že pro mě Olga fungovala především jako výborné sportovní drama. Naprosto jsem tu atmosféru cítila, jak v šatně, tak v tělocvičně na žíněnkách, vnímala jsem naplno, že gymnastika je náročná jak fyzicky, tak psychicky, že v bolesti, kterou s sebou přináší je krása, která ale přesto děsí objemem toho, co musíte obětovat. Navíc film nabízí velmi přívětivou stopáž a je výborně řemeslně zvládnutý, ať už se jedná o dynamickou kameru při gymnastických cvičeních, nápadité přechody mezi scenériemi nebo archivní vsuvky záběrů z majdanu. Moc příjemná záležitost a rozhodně nejlepší kousek z toho, co jsem letos viděla ve Varech. ()

Majkak

Dynamický film s důrazem na sportovní stránku. Autentický dojem umocňují i hlavní představitelky, reprezentantky v gymnastice. Solidně zvládnutá psychologie postav i třenice mezi matkou a dospívající dcerou, pro kterou je gymnastika vším. Olga je bojovnice, ale musí čelit nejen sportovním dramatům. Působivé, bez zbytečných zákrut, přímočarý film. ()

Harfenik

Konečně film, u kterého není uměle přidáno 30 minut jen proto, aby byl delší a vypadal víc hluboce. Rychlá svižná podívaná, která pěkně kombinuje prostředí sportovní gymnastiky s životem a demonstracemi na Ukrajině. Upřímně jsem nečekal, že mě někdy bude zajímat, zda hlavní postava vyšvihne perfektního Jaegra. Klobouk dolu i před slečnou Budiashkinou, protože očividně nějaký gymnastický trénink na roli okusila. Jediné, co by mě ještě zajímalo je, zda opravdu na Evropském šampionátu závodí obdobné dívky jako ve filmu, jelikož kapitánka švýcarského týmu vypadala, že spíše zvedá sto kilo na bench pressu, než ladně skáče po kladině. Každopádně na lepší film jsem letos ve Varech nenarazil. ()

blondboss

Prudko aktuálny snímok, ktorý veľa rozpráva hlavne o odhodlaní a vlastenectve Ukrajincov a o tom, ako udalosti roku 2014 ovplyvnili aj športovcov. Táto hraná dráma mala aj svetlé aj horšie momenty, ale vo všeobecnosti sa z tejto témy dalo vyžmýkať ešte viac emócií. Určite ale jeden z tých lepších politicko-športových filmov. 70 % ()

Saxos

Sport - propletený politikou. Sport - vrcholový sportovec absolutně neposlouchá trenéra. To fakt nejde dohromady. Závěr: nedoporučuji. ()

starydivak

Strašné milé překvapení, vyspělá filmařina, jistá režie. Vlastně psychologická sonda do života puberťačky na pozadí euromajdanu a vrcholového sportu. A zapadlo to přesně do sebe. Pátá hvězda za velmi rozumnou stopáž. ()

umaguma

Aktualna tema, sportovo-politicka drama s osobnym presahom. Sledujeme osudy, ktorych sa to tyka. Ako zit s niecim, co nemozeme zmenit, ako zit bez pribuznych, ako bojovat za nieco v co verime a ako zvladat odlucenie. Film prinasa zaujimavy pohlad a pochopenie situacie, ale aj tazkosti dnesnej doby. Odcizenie. Inakost. Priatelstvo. Ale aj byt sucastou niecoho vacsieho skrz masu. Bavilo ma to od zaciatku do konca a pacilo sa mi akym stylom reziser pribeh rozprava.. ()