Perie

(festivalový názov)
Francúzsko / Egypt / Holandsko / Grécko, 2021, 112 min (Alternatívna 110 min)

Autoritativní otec se snaží pro svou rodinu dělat to nejlepší. Každý večer si najde čas na dva starší syny, a na narozeninovou oslavu jednoho z nich dokonce pozve kouzelníka. Nálada oslavy je veselá, a tak když je třeba dobrovolník pro trik, otec se rád přihlásí. Jenže v ten okamžik se cosi zvrtne a hlava rodiny z kouzelné truhly již nikdy nevyleze. Rodině zůstane jen kuře, ve které se tatínek proměnil, a doteď pasivní matka je nucena převzít za rodinu zodpovědnost a projít zásadní proměnou. Režisér Omar El-Zohairy o svém sžíravě hravém filmu říká, že jej koncipoval jako báseň. Báseň o antihrdinech přehlížených světem, jež mnohé vypovídá o realitě současného Egypta. (Cinemax)

Doldus

Trochu kafkovská kritika patriarchátu...nebo něco takového. Ale jinak docela sugestivní artové dílo se zajímavým ústředním námětem, který je myslím dobře rozveden a zpracován. Spíš než k magickému realismu to tíhne k opravdu zemitému realismu s jedním lehce ujetým prvkem nadpřirozena. ()

filmoid

Film, po kterém si budete řikat, že žijete skvělý život se skvělými lidmi ve skvělé zemi. Scéna vyznání lásky vstoupí do dějin kinematografie! ()

Brennos

Pomalý sugestivní film, u kterého je znát, že si autor dal záležet s každým záběrem. Možná trochu zdlouhavé, ale adekvátní festivalové atmosféře a s několika velmi vydařenými scénami. [KVIFF 2021] ()

Jhershaw

Po přečtení zápletky jsem čekal něco více absurdně-humorného a naladěn na Imdb hodnocení skoro 8/10 jsem čekal festivalovou pecku. Bohužel, film se drží trendu, který na letošním festivalu pozoruji u vícero filmů: nesympatické postavy. Ať proto, že opravdu jsou to nesympatické svině, nebo protože se chovají naprosto nelogicky a tím jen dále zabředávají do svých problémů (a já začínám chápat, proč tohle na filmech hodně vadí Fukovi, je utrpení takové postavy sledovat). Do toho film vypadá velmi amatérsky, jednak tím jako by se točil "na první pokus", tím jak se postavy chovají "na pozadí" a hlavně svým neherectvím. ()