Vrchol nebes

• Francúzsko Le Sommet des dieux (viac)

Fotožurnalista je posedlý pátráním po tom, co se stalo s první expedicí na Mount Everest, a dostane se na stopu uznávaného pohřešovaného horolezce. (Netflix)

DJ_bart

Jestliže jste se sami sebe někdy ptali, co obnáší zdolání nejvyšší hory světa, francouzsko-japonský animovaný snímek 'Vrchol nebes' vám na to rád odpoví. ()

Superpero

Aklimatizace na bizarní jazykovou kombinaci, kde kreslení Japonci mluví francouzsky, mi chvilku trvala. Poté mi ale nic nebránilo vžít se do klasicky napínavého příběhu o horolezcích. Animace je povedená a pokud máte rádi hory, asi si to užijete. ()

novoten

Kombinace všeho, co horolezecké filmy mají umět a v tomto případě i umí. Strhnout napětím, přimět diváka ustrnout v hrůze z nekonečných hloubek a přesto fascinovat výhledem, kterému není rovno. Vrchol nebes za pomoci unikátní mezikulturní spolupráce funguje po všech zmiňovaných stránkách. Přednost přesto dostávají hodnoty introspektivní i retrospektivní a díky tomu stojí za vidění nejen mně, který jsem přišel na návštěvu k zamyšlenému animáku, tak i někomu, kdo se s žánrem setkal už mnohokrát. Jediné, čemu pořád (naštěstí) nerozumím, je síla onoho vábení, které dokáže dospělého muže dobrovolně přivést na hranici života a k ochotě vykročit i za ni. ()

sniper18

Priznám sa, že od animovaného prevedenia tejto témy som nemal až tak veľké očakávania, ale ako milovník horolezeckej tématiky som bol aj tak zvedavý a film som si so záujmom pustil a teda ma mimoriadne prekvapil, lepšie to už snáď ani dopadnúť nemohlo. Síce som si myslel, že sa bude venovať primárne záhady okolo Malloryho výstupu na Everest, čo tu nakoniec má len malý priestor, ale to nie je vôbec žiadny problém, tvorcovia si tu pripravili vynikajúci scenár presne pri milovníkov a znalcov horolezectva, ktorý ma už po chvíli strhol a naplno pohltil. A tak tu máme dve skvelé línie o fotografovi špecializujúcom sa na hory a špičkovom horolezcovi, ktorý túži po niečom výnimočnom. Hlavne jeho charakter je tu špičkovo podaný, takéto postavy mám veľmi rád, na prvý pohľad tvrdý a nekompromisný, ale vždy sa zachová správne a hory sú pre neho všetkým. S ním som sa hneď stotožnil, užíval si všetky jeho repliky a konfrontáciu s okolím, kto miluje hory a má s nimi trochu viac skúseností to pochopí hneď a zvyšok zase nikdy. A aj jeho línia ponúkne niekoľko špičkových situácií, ktoré mi prišli napínavejšie ako pri mnohých hraných podobných filmoch. lezenie s chlapcom a aj komplikácie na severnej stene Grandes Jorasses berú dych a prepojenie línií pri výstupe na Everest tiež. Táto línia je tak dobrá, že fotograf nutne musí zaostávať, ale to v tomto prípade ozaj nie je hanba a aj to ma nadmieru bavilo. A ukončenie už nemohlo byť lepšie. Prekvapením je špičková a mimoriadne detailná animácia. Tu sa s tým tvorcovia vyhrali, po horolezeckej stránke, čo sa týka samotných vrchov, výstroje a aj metodiky lezenia, by si mali brať všetci príklad a ľahko zatienia tých pár detailov, ktoré možno presne nesedia, ale vzhľadom na konkrétnu situáciu im rozumiem. Ale aj mimo toho sa tu s vizuálom vyhrali, či už v akcii ako lavína, alebo aj mimo nej. A v kombinácii s perfektnou hudbou je to mimoriadny zážitok. Takže toto by som nikdy nečakal, ale musím ísť s hodnotením naplno, vynikajúci horolezecký film s perfektným scenárom, postavami, audiovizuálom a aj celkovým posolstvom, pre mňa nová srdcovka. 88% ()

Fiftis

Je to čoraz vzácnejšie zažiť animáciu ako The Summit Of The Gods, fascinujúcu kombináciu čírej mierky a tichého rozjímania. Aj keď spočiatku naráža na nejakú zdĺhavú expozíciu a jej eliptická úprava môže byť mätúca, je to mocný výkon adaptácie. Režisér Patrick Imbert destiluje päť zväzky mangy do napínavých, ale impozantných 90 minút. Imbert si aj v tomto oklieštenom čase zachováva jadro príbehu človek verzus príroda aj jeho relatívne trpezlivé tempo. Film zahŕňa naturalizmus, kombinuje jednoduchú, ale expresívnu kresbu s jemným hereckým prejavom a kontrastuje neprehľadné ľudské priestory s rozľahlosťou pohoria.  Imbert udržiava toto ponorenie prostredníctvom neuveriteľne zložitého zvukového dizajnu a vynikajúcej hlasovej práce. Jeho vizuálne zobrazenie jeho prírodnej krajiny spôsobuje, že samotné skalné steny majú pocit, že sú živými dýchajúcimi titánmi. (30.5.2022) ()

ALIENka_

NÁDHERA. Tenhle film je zkrátka naprostá nádhera. Až mi vyrazil dech. Myslím, že se na něj budu muset podívat znovu, protože jednou mi to nestačilo. Každej záběr vypadá jako obraz od Da Vinciho, hlavně scény, kde vidíte hory v celé své kráse, ty jsou prostě dechberoucí. Stejně tak animace, všechno vypadá tak uhlazeně a plynule, až jsem si říkala, proč nemůže trvat tři hodiny a jaká je škoda, že ho u nás nedávali v kině, na plátně by to byl ještě lepší zážitek. Příběh ani zdaleka nezaostává, i když se ze začátku může zdát jednodušší, počkejte si prvních pár minut a dostaví se vytoužená existenční krize. Ale ze všeho nejvíc musím ocenit hlavního hrdinu Habu, což je skvěle napsaná postava. A to jsem si prvně říkala, že je to arogantní blbec. Má totiž tu úžasnou vlastnost, že ho scénáristi napsali jako opravdovýho člověka se všemi neduhy. Konec mě zasáhl přesně do srdce, to taky dokážu ocenit, stejně jako hořkosladký konce, který se často nevydaří, ale tentokrát předčil moje očekávání. Nebudu přehánět, když řeknu, že tohle je jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla. Hodnocení: jestli si říkáte, že ho vychvaluju až do nebes, přesvědčte se sami/10 ()

Necron

Ve vysokych nadmorskych vyskach dosahuje „The Summit of the Gods“ vrcholu sve sily, bujna animace se oddava extatickym vyhledum, ktere by ziva akce nejspis nikdy nedovolila. Film doprovazi krasny soundtrack Amine Bouhafa. ()

honajz2

Hodně zajímavé téma, ale celkem nezajímavě zpracované. Hodně se to snaží divákovi zprostředkovat pocit horolezců při šplhání na osmitisícovky, ale v animovaném podání to prostě pořádně nevynikne, kór když se to snaží animací připomínat anime (tak hlavně že tu Japonci mluví francouzsky...). Když pominu posledních 25 minut, které jsou asi na celém filmu nejsilnější a hodně zapůsobily i na mě, tak to celou dobu je spíš zbytečně roztahané, než cokoli jiného. Ta práce s tempem scén se tu holt moc nepovedla. Hrané podání by podle mě bylo působivější, byť náročnější na natočení, navíc už jsem jich pár s horolezeckou tématikou viděl a z těch, na které si teď vzpomínám, mi všechny přišly zapamatovatelnější, nicméně i Vrchol nebes má své klady. Jen u mě na víc než průměrné hodnocení nestačí... 3* ()

okkac

Frantíci zadaptovali japonskou mangu do anime a vyšli z toho se ctí. Horolezec nejsem, ale obdivuju lidi, co mají tu touhu překonávat sebe a nacházet stále cestu vzhůru. Zde novinář pátrá po fotoaparátu z výpravy na Everest z roku 1924, kde se vrchol pokusil zdolat George Mallory, ale zahynul a neví se, jestli se mu podařilo dosáhnout vrcholu, jinak by vzal prvenství Hillarymu z roku 1953. Fotoaparát ma japonský horolezec Habu, kdy novinář pátrající v jeho životě se prolíná s flashbacky do jeho života, kdy ho nakonec najde, aby se dozvěděl pravdu, ale zjišťujeme, že ta někdy není vůbec důležitá. Opravdu nádherný příběh o lidské touze překonávat samu sebe, pěkná animace a hudba. Nebýt francouzského dabingu, tak opravdu bych si myslel, že za tím je nějaké významné japonské studio (Ghibli např.). 9/10, horolezci můžou jít i výš. ()

sator

hmm... V roce 1924 se George Mallory a Andrew Irvine pokusili vylézt na Mount Everest a už nebyli nikdy viděni. O sedmdesát let později se Makoto Fukamachi, mladý japonský reportér, setkává s tajemným horolezcem jménem Habu Joji, v jehož rukou si Fukamachi myslí, že vidí Malloryho kameru, která by mohla odhalit, zda Mallory a jeho společník byli skutečně první, kdo zdolali Everest. Fukamachi se postupně s Habuem více zaplete do té míry, že se k němu nakonec připojí na Everestu, aby zaznamenal Habuův vlastní pokus dosáhnout vrcholu. ()

UhLee

(7,5/10). Já osobně anime moc nesleduju, takže nedokážu dostatečně docenit kvalitu tohoto snímku co se týče anime stránky. Co ovšem musím vyzdvihnout je styl, jakým to je natočeno. Je to to velice poutavé a od prvních minut to diváka vtáhne do děje a dokáže si získat jeho plnou pozornost. Perfektně balancuje na hranici jakési filozofie a akčních pasáží. Osobně mám hrozně rád filmy z prostředí velehor, kdy člověk překonává limity. O to víc to pro mě bylo atraktivní sledovat v animovaném prostředí, protože to je něco nového. Hrozně se mi tam líbily hluboké myšlenky, které film divákovi předkládá a on se tak dokáže plně ztotožnit s hlavním hrdinou a jeho lásko - posedlostí horolezectvím. Velká spokojenost a jsem rád, že Netflix dává prostor takovýmto neznámým filmům a tak trochu ukazuje, že není tak úplně tou "woke" službou za kterou ho všichni pokládají. ()

Ripley

Tato zcela ve všem vypiplaná adaptace japonského komiksu nemohla dopadnou lépe.I přesto,že se jedná "jen" o animaci,byl film dechberoucí,napínavý a celkově mě velmi překvapil. ()

BOURQUE

Formálne a výtvarne sa jedná o  dobre zvládnutú vec, kde menej občas znamená viac. Obsahovo to hlavne ocenia milovníci hôr a horolezci. U mňa k štyrom hviezdam chýbal trochu ráznejší a jednotnejší záver. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

P.J.2

To co tě sem dovedlo je to stejný, jako to co mě nutí lízt. Nerozumím tomu, ale přestal jsem si klást otázky, když jsem si uvědomil, že bez toho nemůžu žít.... ()

Maniik88

Prečo lezci postupne zdolávali tie najvyššie a najťažšie hory sveta? A prečo hľadali stále zložitejšie prístupové cesty, prípadne išli v zime či bez kyslíka? Aj takýmito otázkami sa film zaoberá. Je to zaujímavé, prebieha akoby vyšetrovanie z pohľadu reportéra, hľadá sa legendárny horolezec a rozmýšľa sa, na čo sa ešte chystá. Do toho sa hľadá foťák stratených horolezcov, ktorí možno už v 30tych rokoch pokorili Everest, no nikdy nedošli dole. Mne sa to proste páčilo, bol tak trochu outdoor film, akurát bol animovaný. Mimochodom hodne dobre. Hlavne hory a príroda. Psychologická stránka filmu bola najpútavejšia. Za mňa spokojnosť. ()