Reklama

Reklama

Muréna

Trailer 2

Julijino dospievanie vyzerá navonok ako dokonalá idyla. Dni prežíva na skalnatom brehu Jadranu, v útulnom penzióne, ktorý prevádzkuje jej otec Ante. Vzťahy vo vnútri rodiny však majú od harmónie ďaleko. Ante je manipulatívny, žiarlivý tyran. Napätie medzi ním a jeho dcérou i ženou Nelou narastá vo chvíli, keď do ich domu príde starý rodinný priateľ Javier. Šarmantný cudzinec ponúkne Juliji možnosť úniku. Závan slobody vyvolaný jeho prítomnosťou sa prelína s atmosférou žiadostivosti a násilia. (Filmtopia)

(viac)

Recenzie (10)

JitkaCardova 

všetky recenzie užívateľa

Silné, syrové, strhující, svobodou i solí nasáklé drama o uvědomění si vlastní síly a vymanění se tyranii, mužské, otcovské, násilnické, majetnické, patriarchální, starosvětské.... o zpřetrhání pout za jakoukoli cenu, vstříc otevřenému horizontu, bez ohledu na to, co přinese, i kdyby tam nemělo čekat nic než řada nových zklamání nebo smrt vyčerpáním. Vzrušující příběh o tom, že být naživu znamená nesmiřovat se a odhodlaně hledat, kudy vyváznout, bez ohledu na to, jak to bude dál či jak to dopadne. A další bezchybný počin, který si může připsat ženská tvůrčí skupina, od skvělého scénáře, režie a kamery až po fantastickou hlavní představitelku. *~ ()

Slarque 

všetky recenzie užívateľa

Gracija Filipovićová byla jednoznačně castingovou výhrou. Psychologicky to nebyla nijak lehká úloha, navíc bylo třeba, aby byla doslova jako ryba ve vodě. Ostatně většinu filmu neopouští záběr, a až na pár výjimek je vlastně pořád v jednodílných plavkách (či neoprenu). Přestože hlavní boj svádí s otcem v podání Leona Lučeva, smysl tu dává i angažování maorského herce Cliffa Curtise do role zámožného otcova známého. Tenhle film je ostatně celý pečlivě promyšlený, a přitom dokáže být i velmi dramatický. ()

Aljak 

všetky recenzie užívateľa

Prostredie, v ktorom sa film odohrával, malo veľký potenciál. Rovnako aj základ príbehu so zaujímavými postavami, medzi ktorými to poriadne vrelo už od samého začiatku. Ale napokon celý film pôsobil dosť nenápadne a držalo sa to tak akosi pri zemi . Dejová línia bola až príliš jednoduchá, nehovoriac o takmer neviditeľnej dramatizácii, ktorá sa tu vyskytla len tak sporadicky. Veľká škoda, lebo táto zápletka mala určite čo povedať a príbeh sa mohol rozvinúť aj do epickejšej formy. 2* ()

rivah 

všetky recenzie užívateľa

Dívka nezkrotná jako muréna. Film se odehrává u moře a v moři, při potápění, které je zajímavé. Dramatické rodinné vztahy jen občas strhnou. ()

Anet21 

všetky recenzie užívateľa

⚪Festivalovka, ktorá chce hovoriť o prerode a dospievaní na pozadí genius loci Balkánu, no všetko robí nejak napoly.⚪Exteriéry i interiéry sú vybrané veľmi dobre, na niektoré dronové zábery je radosť pozerať, rovnako motív potápania a lovenia je pre tunajších divákov istotne exotickým, no celá premisa postupom času mizne do stratena - čo sa najprv javí ako motív romantickej lásky sa v závere zobrazuje skoro úplne opačne, ťažisko deju na dcéru sa občas sčasti prenáša na matku, a aj celý motív despotického otca, ktorý rodinu dusí je slabší - od začiatku filmu nie je jasné, že otec je vyslovený tyran, pôsobí skôr jednoducho, tak, že musí mať posledné slovo a myslí si, že vie všetko najlepšie, v závere sa ale na jeho postavu už ukazuje ako na tyrana, s ktorým sa nedá žiť, má tendenciu k fyzickým bitkám a je vyslovene zlý.⚪Rovnako motív dcéry, ktorá podporuje matku v nevere a v tom, aby opustila otca a začala si s jeho kamarátom ,,zdá se mu poněkud něšťastným." Celý charakter hlavnej hrdinky to potom zvláštne rozbíja, na jednej strane dospievajúce dievča, prezentované ako objekt sympatií diváka, na druhej strane nie úplne čisté hodnoty, ktoré naozaj nevyplývajú z pubertálnosti.⚪Celý film plynie pomaly ako samotná tečúca voda, ukazuje skôr utápajúcu všednosť života či bežné chvíle konverzácii, no stráca na prepracovaní charakterov postáv, slabších hereckých výkonoch i nevytvorení lepšej chémii medzi postavami.⚪A to, že hlavná hrdinka by bola tak naivná, že by si myslela, že ju cudzí chlap niekam vezme, len preto, že ho o to poprosí, to už hraničí s čírou hlúposťou, nie nízkym vekom.⚪ ()

MyrnaAlec 

všetky recenzie užívateľa

17ct je to tak akorát, aby si holka začala dělat, co fakt chce, bez ohledu na okolí a všechny kolem. Moře, plavky a balkánský postoj k ženám , to přesně sedělo. ()

blondboss 

všetky recenzie užívateľa

V tomto prípade plne súhlasím s tamojším hodnotením. Toto je ten typ príbehu, ktorý vyniká jednoduchosťou a priamočiarosťou a zároveň vás chytí za srdce. Príbeh o hľadaní cesty zo životného marazmu k vytúženej slobode, ktorá nie vždy je ľahká. Každopádne zaujímavé dialógy, výborné herecké výkony a v neposlednom rade aj keď komorná, ale o to skľučujúcejšia atmosféra. Pre mňa osobne filmové prekvapenie a celkom som si ho užil. 75 % ()

Reklama

Reklama