Ženy pláčou

(festivalový názov)
  • Francúzsko Women Do Cry

Hned několik žen z jedné rodiny se setkává se zkouškami a traumaty, jež příznačně pramení ze způsobu, jak s nimi zacházejí muži, potažmo celá společnost. Ať je to zkušenost s nakažením virem HIV, nebo sebevražedné myšlenky na mateřské dovolené, Vesela Kazakova spolu s Minou Milevou a celým tvůrčím kolektivem přináší výbušné drama, jež je přímou obžalobou patriarchálních hodnot a jejich dopadu na život žen v současném Bulharsku. (MFF Karlovy Vary)

ibeh

Chvíli jsem čekala, jestli se tady ozve nějaká žena, ale bohužel nic ;) Celkem chápu, že film některé muže nenadchnul. Já jsem byla na ta ženská témata celkem zvědavá, jak je Bulhaři zpracovali, a zklamaná rozhodně nejsem. Je to skutečně film od žen hlavně pro ženy. Matka, dcery, tety a jeden nadějný děda :) Hlavní problém s nakažením HIV se však týkal opravdu celé společnosti. Film byl živý, horká bulharská krev, ženy žádné světice :) Děda sice asi v mládí vyváděl, ale ve filmu byl svým dcerám i vnučkám oporou. A musím ještě připomenout pěknou hudbu, promíchání lidových písní s jejich moderní úpravou. ()

Remedy

Výstižnější by bylo "Ženy trpí", protože všechny ženské hrdinky v tomto filmu opravdu pouze trpí. Namísto intenzivní výpovědi o komplikovaném postavení (které bezpochyby komplikované je) žen ve východní Evropě se jedná o ukřičenou hysterii, ve které není jediná (alespoň) neutrální mužská postava. Po čistě filmařské stránce je to celkem koukatelné, nicméně ta jednostranná perspektiva celkový výsledek hodně sráží. 45% [KVIFF 2021] ()

Goldbeater

Rádoby slzodojné drama o tom, jak všechny dobré ženy trpí a jejich utrpení je způsobeno výhradně zlými muži. I přes tu jednostrannost a hysterii je to překousnutelná podívaná, v jejímž jádru relativně funguje mezi ústředními členkami jedné bulharské rodiny vzájemná chemie, opředená o dobré herecké výkony. [KVIFF 2021] ()