Neuveriteľné, ale pravdivé

• Česko Neuvěřitelné, ale pravdivé (viac)

Alain a Marie sú na obhliadke domu na pokojnom predmestí. Realitný agent ich varuje, že to, čo ukrýva suterén, im obráti život hore nohami. Manželia, ohromení a nadšení tým, čo objavia, sa rozhodnú nehnuteľnosť kúpiť. Keď k nim príde na večeru Alainov drzý šéf s priateľkou, pokušenie podeliť sa o neuveriteľnú (ale pravdivú!) informáciu je silné. Marie je však odhodlaná udržať ju v tajnosti. Začne byť pivnicou posadnutá a nemôže si pomôcť nevydať sa tam... Quentin Dupieux, jeden z najexcentrickejších filmových tvorcov, má zdanlivo nevyčerpateľný zdroj bizarných nápadov, na ktorých so svojou komickou genialitou stavia. Svojim hercom opäť poskytol veľkorysú príležitosť zahrať si nezabudnuteľne bizarné postavy. Obľúbení francúzski herci Alain Chabat a Léa Drucker prispievajú svojimi mladíckymi výkonmi k satirickému diskurzu o ľudskej posadnutosti a prepožičiavajú výstižné črty dvojici, ktorá čelí nezvyčajnej výzve. Anaïs Demoustierová stvárňuje promiskuitnú mladú ženu so správnou dávkou inteligentnej ľahkosti. O výkone Benoîta Magimela sa dá povedať len toľko, že je to jednoznačne herec na vrchole svojej kariéry, ktorý je schopný všetkého. (Film Europe)

Willy Kufalt

Neuvěřitelná, ale pravdivá ukázka toho, že jsem divák nepoučitelný. S rozdílem tří dnů přesně před rokem jsem od Quentina Dupieuxe vytrpěl 77 minut jeho Jelenice a řekl si, že žádný další film tohoto režiséra mi nesmí na obrazovku. Ale zaujala mě jeho novinka, jejíž trailer jsem nedávno zahlédl v kině a říkal si, že třeba se tentokrát dočkám skvělé komedie. Ve srovnání s Jelenicí můj dojem byl o poznání lepší, dokonce jsem se asi dvakrát nebo třikrát zasmál a dvě tři scény bych i označil jako hodně zdařilé. Ale jinak jsem si potvrdil, že si s panem režisérem vůbec nerozumím a naše představy o dobré komedii jsou vzájemně odlišné. Na můj vkus zůstává Dupieux opět mnohem více bizarní a divný, než skutečně vtipný. Nesedí mi do komedie jeho mdlé tempo bez podmanivé atmosféry. Nesedlo mi ani rozvíjení (spočátku hodně poutavého) námětu, když ho Dupieux výrazněji negraduje, jenom načrtne více motivů a když se ho rozhodně konečně více rozvinout, tak to zpracuje v podobě hudebního sestřihu krátkých scén. Nesedl mi opět výběr většiny herců: Chabat zde sice se svým obličejem a hustými vousy vypadá jako osobitý komik, svým ospalým výkonem ale tak na mě nepůsobí. Obě herečky jsou hezké, ale tím to nezachrání. Jediný, kdo se v mých očích úspěšně činil a podal poutavý komediální výkon, byl Benoît Magimel, což mě od herce proslaveného tak kontroverzním dramatem jako Pianistka překvapilo... ale proč ne. Alespoň v pár scénách pozvedl můj jinak hodně omšelý dojem. [40%] ()

Aljak

Ďalšia bizarnosť na filmovom plátne. A musím uznať, že kompozične to bolo celkom vydarené a zaujímavé. Zaujímavá zápletka, aj keď miestami mimoriadne satirická, až za limity bizarnosti. Ale napriek tomu film ušiel ako voda, no očakával som nejaké zmysluplnejšie zakončenie. Ale to bolo rovnaké, ako celý film - bizarné. Postavy boli zaujímavé, dialógy chytľavé a často plné irónie (to mám rád), no a princíp "kúzelnej pivnice" či "robotického údu" bol naozaj dômyselný (aj keď zvrátený). Silnejšie 3* ()

Trammbo

Mistr artového braku o oživlých vraždících předmětech opět v akci! Neuvěřitelné, ale pravdivé má sice premisu výrazně komornější, než Dupieuxovy nejznámější rozdováděné hříčky, neztrácí ale tvář. V onom nádechu surreálna, syntezátorovém soundtracku (výjimečně ne jeho vlastním) a míchání existenciálních muk ohledně neodvratnosti stárnutí s vtipy o robotickém penisu, můžeme vidět jeho styl krystalicky čistě. ()

Deimos

12. bítešský filmový festival/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Střih 8/10/// PLUS: zábavná hříčka se zajímavým vývojem a chytlavým námětem, atraktivní hudba, neotřelý střih a prolínání scén MÍNUS: kratší a proto v poslední třetině muselo dojít ke zrychlení, v závěru poměrně doslovné a dokázal bych si představit i jiný konec a vůbec poslední třetinu/// Shrnutí: zábavné a vtipné. Sice ne po celou dobu, v mnoha chvílích je to i vážné. Přesto velice okouzlující a krásné./// Celkem 74%/// ()

Marze

Film zahreje u srdce. Ma zajimavou absurdni originalni, i kdyz stupidne jednoduchou premisu , o niz vypravi se smrtelnou vaznosti. Spis by to vydalo na kratkou povidku. Vypraveni plyne pomalu a dialogy jsou plytke. Ale je tu par usmevnych sven. Vypravi se o lidske obsesi, ale take rypa do minulosti.  Krize stredniho veku nikdy nebyla tak podivna, jako v tomto filmu. ()

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

03.10.2022

Už tuto středu začíná Be2Can v 34 kinech po celém Česku! Zahajovacím filmem bude stejně jako v letošním Cannes zombie komedie Poslední střih od Michela Hazanaviciuse. 9. ročník přehlídky… (viac)