Oscarový režisér Giuseppe Tornatore (Bio Ráj, Nejvyšší nabídka) přináší filmovou poctu svému příteli a legendárnímu skladateli filmové hudby Enniu Morriconemu. Celovečerní dokument obsahuje rozhovory se slavnými režiséry a hudebníky, se kterými Morricone spolupracoval a které svou tvorbou ovlivnil (Quentin Tarantino, Hans Zimmer, John Williams, Clint Eastwood, Oliver Stone a další). Přináší také unikátní pohled na jeho život skrze dosud nezveřejněné archivní záběry a nechybí ani ukázky ze slavných koncertů a filmů, které Ennia Morriconeho navždy zapsaly výrazným písmem do historie kinematografie. (Pannonia Ent.)

DaViD´82

Letem světem maestrovou kariérou. Zrovna u rekapitulace Morriconeho tvorby těžko vyčítat, že to je poklonkování géniovi bez jakékoli kritiky (a minimálně v oblasti konfliktní svéhlavosti by se témata našla, ne že ne). A ano, je to mix půl na půl mluvících hlav (naštěstí hlavně a především té Morriconeho) a archivních záběrů (s čestnou výjimkou perfektně zinscenovaného prologu). Jenže je to perfektně sestříhané na hudbu, jak je to letem světem, tak neustále jedno fascinující téma/detail/pohled za oponu střídá druhé. Což je, paradoxně, největší problém. Na dvě a půl hodiny to strhne, ale na konci máte neodbytný pocit, že to měla být mnohodílná dokumentární série, protože takto klouzat po povrchu devadesáti let života, kariéry zahrnující přes pět stovek filmů, o koncertních turné, dopadech na (pop)kulturu či vážné i populární tvorbě mimo film ani nemluvě, je setsakra málo (osobní život je shrnout do dvou minut a "denní rutina" se odbyde sotva dvěma větami). Je to slet klíčových momentů a zajímavostí a nikoli komplexní a ucelený dokument "o životě i tvorbě klasika". Krom neustálých holdů na genialitu, a Enniova tichého vzpomínání, jsou jedinými spojujícími motivy jeho celoživotní komplex méněcennosti, nespokojenosti se svou tvorbou a neustálého hledání uznání ve "vážných" kruzích. Je to výtečné, ale je to předkrm a nikoli hlavní chod. ()

fuxoft

Pokud vezmeme v úvahu, že já patřím k naprosto nejcílovější skupině diváků tohoto filmu, tak je docela smutné, že se v mých očích jen tak tak přehoupl do nadprůměrného hodnocení. Obávám se, že pro většinu nefanoušků je to (především vzhledem k délce) film k nepřežití. ()

Kaka

Poctivá, pečlivá a důkladná biografie mistra, která na můj vkus až příliš dlouhou dobu mapuje jeho útlé mládí a příliš málo se věnuje jeho nejznámější tvorbě, kterou si podmanil většinu hudebního světa. Fakt, že tvůrci zde úplně vynechali jakoukoliv zmínku o některých jeho nejslavnějších ostech a naopak zde sáhodlouze a do nejmenších detailů jmenují a analyzují rannou tvorbu, kterou většina diváků nezná, je jen těžko pochopitelný. ()

sheen

Letos jsem lepší film neviděl, při jeho sledování jsem ani nedutal. Jasně, není to dokonalé. Jak taky chcete zmapovat život jednoho z nejzásadnějších (dost možná nejzásadnějšího) filmových skladatelů, experimentátorů a vizionářů, který složil hudbu k více než 500 filmům, to do 150 minut narvat prostě nejde. Takže je to bráno dost z rychlíku, až teda zapomněli hudbu k filmu Věc, jinak ty podstatné a opravdu důležité filmové okamžiky tam byly. Je to dost pěkně natočeno, kombinujíce tam nahrávky z archivu, které se prolínají se současností a samozřejmě do toho hraje jeho famózní hudba. 2 koncerty jsem navštívil. I na jeho posledním v ČR jsem byl kde oslavil své 90. Morricone se nikdy nenaučil Anglicky, nepřestěhoval se do Ameriky / Hollywoodu, dost možná důvody proč ho celé ty roky přehlíželi, mírně řečeno. Také nenáviděl, když se italský western nazýval "Spaghetti" westernem".[Kino Veselí n. M] ()

Dzeyna

Na westerny teda nejsem, nicméně Enniovu hudbu samozřejmě znám. Nejlepší je, že tento dokument můžete poslouchat jako hudební doprovod k čemukoliv. Moc mluvení tam opravdu není. ()

nascendi

Pred časom som sa rozhodol nehodnotiť dokumentárne filmy, pretože si myslím, že je závislejšie od zobrazovaného, než od umenia filmárov. Prvú výnimku som urobil pri Hanákových Obrazoch starého sveta, druhú činím dnes. Ennia Morriconeho obdivujem už veľmi dlho, videl som viacero programov približujúcich jeho život a dielo, ale žiaden z nich to nepojal tak komplexne a príťažlivo, ako práve dopozeraný film môjho obľúbeného Giuseppe Tornatoreho. Napísať niečo o výnimočnosti až genialite Ennia Morriconeho považujem za zbytočné. Tvorí jeden z pilierov môjho kultúrneho povedomia. ()

Chrustyn

Velkolepý dokument jednoho z nejlepších filmových skladatelů všech dob. Úvod táhlý a ne všechny detaily mě zajímaly ale části o vzniku legendárních melodií jako Tenkrát na západě, Tenkrát v Americe apod. mě udržely. ()

major.warren

Jeden z nejkomplexnějších dokumentárních portrétů, co jsem kdy viděl, a neříkám to pouze proto, že jsem náruživým obdivovatelem Ennia Morriconeho! Tornatore odvedl prostě skvělou práci, kdy spojil radostné s užitečným; tedy vzdát hold svému příteli a zároveň přiblížit současnému publiku a alespoň zběžně analyzovat jeho tvůrčí genialitu. Byť za Morriconeho vždy nejvýstižněji hovořila právě jeho hudba, dokumentární, v podstatě téměř tříhodinový snímek o něm (o maestrovu hudbu nijak neošizený, ba právě naopak) každou minutou bez zbytečných skrupulí (a patosu) vysvětluje, proč dílo Ennia Morriconeho během let přerostlo v mnohem víc než jen v "pouhou" filmovou hudbu. Doporučuji všem, co se zajímají o film a hudbu, a v první řadě všem, co milují Ennia Morriconeho tak moc jako já. 9/10. ()

Flyer

Když tak o tom přemýšlím, tak v současnosti asi není příhodnější režisér pro dokument o této hudební legendě než právě Giuseppe Tornatore. Ennio a Giuseppe spolu tvořili nerozlučnou dvojici skoro tři dekády a přijde mi symbolické, že úplně poslední filmovou hudbu maestro Morricone složil pro film La Corrispondenza, který režíroval právě Tornatore. Dokument Ennio je tak pomyslným rozloučením s jednou z nejvýznamnějších hudebních osobností, která se zapsala do srdcí milionů lidí. Film nabízí komplexní pohled na mistrův život, přesněji řečeno od Enniova dětství až po vítězství vytouženého Oscara za Tarantinův snímek Osm hrozných. Největší prostor je však věnován ranějšímu období mistrova života, zatímco éra od roku cca 1990 do současnosti už je rozebrána poměrně stručně. Což je moje snad jediná výtka na tomto jinak skvělém dokumentu, i když uznávám, že do 156 minutové stopáže se rozhodně nemůže vejít vše a pro podrobnější portrét by přicházel v úvahu spíše dokumentární seriál. Pro filmové fanoušky a fanoušky filmové hudby obzlášť je dokument Ennio i tak "must see" záležitost. ()

zigíš

Začátek velice slibný. Maestrova denní rutina. Kdy se v pyžámku a bačkůrkách plouží po bytě a něco si brouká. Pár prostocviků k tomu a začne vzpomínat na mládí, na své začátky. To je moc fajn. Pak se přidá víc mluvících hlav a to je mírně řečeno rozpačité (hlavně pro nadužívání slova: GENIÁLNÍ). Nic proti mluvícím hlavám, pokud mají co říci a mluví li v rozvitých větách. Ale nějaká ta kritika, nebo aspoň opozice není nikdy na škodu. Tady to více méně zastane Ennio sám. Jinak povídání stran směrování kariéry, pochybách, pocitu ménecennosti a nedocenenosti je věnován slušný prostor. O to víc zamrzí poskromnu profesních zajímavostí. Například fakt, že měl dělat hudbu pro Mechanický pomeranč. Z čeho kvůli Leoneho intervenci sešlo. A taky to chtělo minisérii. Celovečerák (i když 150 minut dlouhý) ani zdaleka nepostihne kariéru přes padesát let dlouhou! A to mluvím jen o té filmové. Suma sumárum, kdykoli mluví sám meastro (případně Leone, Tarantino) a zazní notoricky známé melodie je co poslouchat a čím se bavit. Ale je to ´jen´ teaser pro mnohem komplexnejší dílo. ()

janesX

Ennio a jeho rozprávanie od úplného začiatku, teda od doby ešte pred začatím jeho kariéry až po súčasnosť. Hlavným rozprávačom je tu on sám, pri tom mu sekunduje množstvo známych a slávnych osobností (myslím, že sú to až desiatky), s ktorými spolupracoval. Všetko chronologicky pekne po poriadku, ako z knižky. Jeho úspechy sa dostavili  okamžite, čo svedčí o jeho talente, ktorý mal v sebe vlastne odjakživa, keďže sa narodil do hudobne a umelecky založenej rodiny. A samozrejme dobrá škola. Morricone dokázal emócie filmu zhudobniť tak presne a dokonale, že divák v kine neraz nevedel, čo je lepšie. Jeho hudba často presahovala to, čomu sa hovorí filmová hudba, podobne to vidia aj spomínané osobnosti. Možno pomyselne súťažil s filmom, že kto je lepší. Domument je koncipovaný jednoducho a zrozumitelne, s počtom jeho skladieb a filmov sa stále nabaľuje a rastie. Sem tam sú použité hudobné výrazy, viac zrozumitelné hudobníkom. Možno sa mohol pri najznámejších melódiách aj viac pozastaviť (vlastne raz alebo dvakrát sa tak aj stalo), ale to by z toho museli spraviť seriál. Takže je to dobré aj takto. ()

Rozjimatel

"Snažil som pridať do piesne samotnej niečo nadštandardné. Ale neprišlo mi, že som inovátor."   Ťažko si viem predstaviť krajšiu poctu božskému Enniovi Morriconemu, akú dáva tento film. Je priam hanebné, ako dlho bol tento geniálny skladateľ zaznávaný (kolegami skladateľmi), prehliadaný (akademikmi) a v podstate až v závere jeho nesmierne plodnej kariéry sa mu konečne dostalo uznania, ktoré mu právom patrí. Tento veľmi obsažný dokument pútavo (a hlavne chronologicky!!!) mapuje jeho profesionálny život prostredníctvom archívnych záberov a rozprávania povolaných, najmä maestra samotného. Je radosť sledovať Ennia, ako zanietene rozpráva o svojom živote a diele (tie jeho hudobné ukážky nemajú chybu). Obsiahnuť úplne všetko podstatné síce nebolo pri danej dĺžke možné, film sa s tým však vysporiadal viac než dobre (občas aj za cenu dosť zbesilého tempa).   "Keď som urobil prvý film, písal sa rok 1961. Povedal som svojej žene, že v roku 1970 s filmom končím. V roku 1970 som povedal, že skončím v roku 1980. V roku 1980 som povedal, že skončím v roku 1990. V roku 1990 som povedal, že skončím v roku 2000. Teraz nehovorím nič." ()

Dunadan

Stopážou poriadne výživná, obsahovo komplexná, technicky precízne zrealizovaná a často nečakane strhujúca pocta tejto mimoriadnej hudobnej legende. Morriconeho tvorba je vo svete právom považovaná za nadčasovú a nesmierne inšpiratívnu, na čo okrem mnohého iného kladie dôraz aj toto úžasné dokumentárne dielko. Mnohé maestrove tóny sú jednoducho nesmrteľné a ja som presvedčený o tom, že si aj naďalej budú nachádzať nekonečné zástupy nových a nových fanúšikov. ()

Matli

Měl jsem tu čest vidět jeho poslední show v O2 aréně a ten zážitek se nedá popsat a tento dokument to jen podtrhuje, jeho začátky, detaily k nejlepším skladbám až po předání Oscara. Prostě nádhera. ()

desade

Vybavuje sa mi, ako som kedysi hltal westerny, najmä tzv. ístvúdovky, či už to bolo "Pre pár dolárov", "Pre pár dolárov navyše", ale aj "Dobrý, zlý a škaredý" a ďalšie. A potom prišiel do bývalého bratislavského ROH-čka (o chvíľu už bude bývalý nadobro, pretože ho práve búrajú) Leoneho širokouhlý "Vtedy na západe". Neskutočný zážitok. Práve tá hudba vás zatláčala do tých tapacírovaných sedačiek. Ale vtedy som prdlajz vedel niečo o filmovej hudbe, nieto ešte o nejakom Morriconem. Teraz už viem, že bez jeho geniálneho hudobného doprovodu by sa mi tieto filmy až tak nevryli do hlavy. Geniálny hudobný skladateľ a skvelý dokument. ()

MittelCinemaFest, festival italského filmu

MittelCinemaFest, festival italského filmu

04.12.2022

Festival současného italského filmu MittelCinemaFest již podesáté nabízí týden projekcí v krásném prostředí pražského kina Lucerna. Stejně jako v předchozích letech představuje italskou společnost v… (viac)