Nebezpeční džentlmeni

(festivalový názov)
  • Poľsko Niebezpieczni dżentelmeni (viac)
Poľsko, 2022, 107 min

Po búrlivom večierku sa pred vilou v tatranskom Zakopanom z alkoholického oparu preberá spisovateľ a lekár Tadeusz Boy-Żeleński. Obíde svojich kumpánov, dramatika Stanisława Witkiewicza, spisovateľa Josepha Conrada a antropológa Bronisława Malinowského, ale nikto si nič nepamätá. Dokonca ani to, ako sa v dome našla mŕtvola neznámeho muža. Aby sa zbavili podozrenia, musia zistiť, čo sa vlastne stalo. Píše sa rok 1914 a vo vzduchu visí prvá svetová vojna. Po okolí brúsi rakúska polícia a v lese konšpiruje so svojimi vernými aj maršál Józef Piłsudski. Žánrový mix kriminálnej komédie, pastišu a politickej satiry čerpá z prostredia poľskej intelektuálnej elity, ktorá najmä v medzivojnovom období s obľubou v lete mierila do tohto horského kúpeľného mestečka. (Art Film Fest)

Willy Kufalt

Jééé! :) Já říkám SLÁVA a raduji se! Asi by se našla scéna, která mi připadala slabší, i nějaký ten fórek, který mi tolik nesedl, ale jinak jsem se po celé necelé dvě hodinky cítil v kině velice příjemně a lahodil si u tak povedené vtipné hříčky. Poláci v čele s mladým režisérem a scenáristou Maciejem Kawalskim se tímto přidávají k těm, kteří mi (občas) úspěšně vyvrací dojem, že skvělá klasická komedie je už dnes ve filmové tvorbě spíše minulostí. Ale nemusí být! Výtvarně bohatá výprava dobových kulis, kostýmů i exteriérů tvoří opravdu jen hezký impozantní doplněk ke skvěle rozdaným kartám ve víru odlehčeně pojaté kriminální zápletky, přelomových politických událostí z druhé dekády minulého století, slušné porce (nejen) černého humoru a v rámci možností originálně pojatých postav, využitých ze strany herců k opravdu zábavným komediálním kreacím. Nejvíce vyniká asi Tomasz Kot (zde tak trochu polský Paul Newman i s mírnou fyzickou podobností) coby doktor Zelenski v převleku za nebožtíka a jemu sekundující herecký veterán Andrzej Seweryn, nicméně radost jsem měl i z většiny vedlejších postaviček dalších kumpánů. Nebo ze stylově provedeného nápadu fotografických podobizen v okamžicích seznámení se s jednotlivými postavami, mezi nimiž se to hemží různorodými profesemi. Ďábelsky nebezpečná to džentlmenská sestava! :o) Vyzdvihuji též více brilantních sekvencí stále více k závěru (u nichž se neumím rozhodnout, zda je lepší velká přestřelka nebo velká komorní diskuze) a výraznou, k celkové atmosféře přesně padnoucí filmovou hudbu. [85%] [Art Film Fest, Košice 2023] ()