fugyx

Na úvod len podotknem, že táto telenovela mala brutálne dobrú sledovanosť, posledný diel videlo 5,1 milióna divákov, a potvrdili druhú sériu. No a v tom vidím možnú nástrahu, pretože všetko sa vyriešilo, až na jednu vec, na ktorej stavať druhú sériu vidím obtiažne. ■ Námet je výborný ako aj názov. Postupne: Fernanda (Livia Brito), statkárka je šťastná, pretože sa ide vydávať za Santiaga a budú bývať na jeho malom ranči. On má však záujem veľkopodnikateľ, ktorý vykupuje alebo bezmilosti vymáha pozemky, aby otvoril novú fabriku. Vo svadobnú noc Santiaga zabijú, Fernandu znásilnia, postrelia, spadne do rieky. Zachránia ju jej priatelia, z obavy o jej život nič nenahlásia, pretože mafia má konexie. Tri roky sa dáva dokopy a ako iná žena, ide hľadať a vykonať spravodlivosť, nech to stojí čokoľvek. Preto Desalmada (krutá, ukrutná, bez duše), tak ju nazve a volá Rafael (José Ron), ktorý sa do nej zahľadí a časom sa do seba zamilujú. Má to háčik. Je totiž synom jej strojcu nešťastia. ■ Myslím, že výborná zápletka, ktorá sa zaplieta s účasťou ďalších postáv: Rafael má snúbenicu Isabelu (Kimberly dos Ramos). Tá má milenca ich kamaráta, peóna Rigoberta. Jej mama (Marjorie de Sousa) je milenkou Rafaelovho otca Octavia (Eduardo Santamarina) (čo znásilnil Fernandu). Fernanda všetko tají, aby sa pomstila, obetuje všetko. Počkajte si na tú časť, keď to všetko praskne!! ■ K niektorým z postáv: samotná Desalmada Fernanda nebola možno až taká desalmada ako by som si predstavoval, ale to bude asi tým, že má svedomie (čo je len dobre). Rafael je na môj vkus nevyvážená postava, raz koná rozhodne, raz je manipulovateľný, až to bije do očí. Ale dobrák, čo sa nepodal na otca. Postavu Octavia si Santamarina užíval, jeden z najlepších výkonov v tejto telenovele. Marlene Favela stvárnila jeho manželku, pokojnú žienku, čo podpisuje papiere a stará sa o kvetinky. Ale počkajte, keď začne fackovať. Verónica Jaspeado ako Juanita Banana, kamarátka, občas i svedomie Fernandy je nádherná veselá postava, najväčšie prekvapenie. A nakoniec dvojica pohádaného páru (záchrancov Fernandy) Luísa a Miriam (Raúl Araiza a Cecilia Galliano) herecky bola medzi nimi iskra, svedčalo im to spolu. ■ Výborne vygradovaný hlavný dej, pri niektorých vedľajších líniach som sa občas chytal za hlavu, ale iq nekrvácalo ako pri klasických klišé z iných telenoviel. Postupom času rastie napätie s otázkou, kedy všetko praskne. Z toho, čo sa bude diať po tom, sklamaní nebudete. Nakoniec musím vychváliť ústrednú pieseň "Mi Venganza" (Moja odplata) od Espinozu Paza. Sufre como yo sufrí, sufre / Llora como yo lloré, llora - Trp ako som ja trpel, trp / Plač ako som ja plakal, plač ()