Kam motýle nelietajú

(festivalový názov)
  • Česko Kam motýli nelétají

Daniel je divnej týpek, který žije odevzdaně svému osudu s věčně rozhádanými rodiči. Od lidí si drží odstup, nemá žádné přátele, nikdo mu nerozumí, je jinej. Bude mu devatenáct, a to poslední, čím by teď chtěl trávit svůj čas, je příprava na blížící se maturitu. Adam je jeho třídní učitel. Je to gay, žije ve svazku se svým mladším partnerem Davidem a svoje přísně střežené soukromí nechává zamknuté za dveřmi jejich bytu. Daniel a Adam zkrátka žijí každý ve své bublině. Až do chvíle, kdy se spolu ocitnou v ohrožení života. Ztraceni ve tmě, odstřiženi od zbytku světa, hledají společně cestu ven. Jak daleko budou ochotni zajít? (boood)

Vondy

Jeden z nejlepších českých filmů od roku 2000. Ano, zkušený speleolog najde ve filmové jeskyni spoustu nesrovnalostí. Ano, specialista na queer studia možná občas provalí očima. A ano, i v učitelských postavách uvidí učitel stereotypy. Ovšem tyto tři aspekty filmu takto v kombinaci nejen nerušily, ale dokonce se překvapivě příjemně doplňovaly. Prostředí je na film až extrémně realistické, vztahy uvěřitelné, děj zajímavý. Nemůžu nedoporučit. ()

pornogrind

První hodina byla doslova utrpením a ani se nedivím lidem kteří to nedokoukali. I já jsem to zvažoval. Druhá půlka je o krapet lepší ale nic převratnýho se taky nekoná. Kam motýli nelétají je něco mezi psychologickým dramatem a survivalem nebo chtělo by být. Ale ani jedna linka nefunguje tak jak má. Hlavně aby to zapadalo do dnešních trendů LGBTQ+. Ústřední dvojice jsou gayové. Ale já bych raději bral kdyby byl učitelskej normální heterák a kdyby byl v jeskyni s nějakou fešnou studentkou, která by tam s učitelským rozehrála nervydrásající napínavou psychologickou a smyslnou erotickou hru. To bych chtěl ale asi moc. Takže za sebe můžu říct, že jsem tuhle zbytečně přepálenou stopáž absolvoval zbytečně protože film mi absolutně nic nedal. Jsem spíš znechucenej, že mají češi potřebu točit takový naprosto zbytečný a nic neříkající filmy. Říká se na všem hledej něco pozitivního a já na tomhle snímku oceňuji alespoň ty lokace kde se natáčely podzemní záběry. Což jsou: Sloupsko-Šošúvské jeskyně, Javoříčské jeskyně, Kateřínská jeskyně, Mladečské jeskyně, Býčí skála a Štola č.1 Jáchymov. ()

tsatsiki

Za mě je tento film velkým překvapením.Nic jsem od něj nečekal.Jiří Vojta, opět hraje gaye, Daniel Krejčík opět hraje rozmazleneho studenta, co neví, co s životem dál a ani si ho neváží.Film je postaven na skvělých hereckých výkonech těchto dvou, chemie mezi nimi funguje dobře, a dialozích a tvůrci se snažili natočit psychologické drama.Na Hithitu chtěli na tento film vybrat 680 tis.Vybrali něco přes čtvrt milionu, tak nedostali nic.Je skvělé, že peníze sehnali jinde, že film natočili za málo peněz,  že to není průšvih a ještě, že ho dostali do kin a na mezinárodní festivaly. Za mě 60% za syrové zpracování. Ale Jiří Vojta, ani Daniel Krejčík se za roli v tomto filmu stydět nemusí. ()

petrsv

Z filmu je patrná snaha udělat psychologické drama, což je základní chyba, protože na to nemá a ani bych to nechtěl. Tvůrci se měli zaměřit více na tu dobrodružnou část na úkor psycho rozborů. Díky Krejčíkovi to mohlo být i více vtipné. Délka filmu je zbytečně velká, našly by se obrazy, které jsou zbytečné. Nicméně oba hlavní herci skvělí, technicky v pohodě, dobrý konec, takže celkově myslím, že na české prostředí slušný počin. ()

rigby

Nevydržitelně dlouhý a nudný film. Autoři se pokouší rozpoutat psychologické drama v jeskyních, ale nefunguje ani jedna poloha filmu, ani ten údajný zápas o holý život, provázený spoustou nelogických věcí. Zpočátku jsem docela chválil neokoukané herecké obsazení, ale záhy jsem zjistil, že jim to mezi sebou vůbec nefunguje a jsou to jen neobratní herci. Asi i ta jedna hvězdička je nakonec příliš. ()