Letní slunečné počasí, lehký větřík, nádherná turecká krajina a uprostřed ní Hasanovy pozemky plné ovoce a zeleniny. Statkář je na své hospodářství pyšný a nikdy by nedopustil, aby je cokoliv poškodilo. Společnost, která chce pole zjizvit věží vysokého napětí, je jen první z problémů, kterým muž musí čelit. Chvíle, kdy se Hasan dozví, že může jet společně s manželkou na svatou pouť do Mekky, je pro něj zároveň počátkem vyrovnání se se svou minulostí, cestou za odpuštěním všech, kterým ublížil. Hasan je mnohovrstevnatým dílem, jež v pečlivě komponovaných záběrech sleduje snahu jedince vypořádat se se světem, se svými bližními, i se sebou samým. (MFF Karlovy Vary)

Filmmaniak

Starosvětské turecké drama o tíze špatného svědomí, běžných i neběžných strastech spojených s farmařením a činech, které člověk ani při nejlepší vůli nemůže odčinit. Pomalu prohořívající portrét chybujícího muže, jenž se před cestou do Mekky snaží očistit od malicherných i závažnějších hříchů, stojí především na hereckém výkonu představitele hlavní role a na kameře, která pomáhá dokreslovat životní styl úspěšného pěstitele častým zabíráním darů přírody, šťavnatých ovocných sadů, zeleninových záhonů a okolních scenérií. Závěr přijde s výbornou katarzní pointou, do té doby však plouživé tempo vyprávění v kombinaci s nepříliš dramatickým dějem nemá až na pár obrazových kompozic šanci čímkoli skutečně strhnout, byť o konzistentní kvalitě zobrazovaného nemůže být pochyb. Ne všechny načaté linie do sebe ve finále zapadnou (pasáže s odmítnutím vyšívaného ubrusu a koupí prodělávajících sousedových polí vlastně nemají žádnou dohru), drobné dramaturgické nedostatky však vyvažuje mimo jiné typově přesné obsazení vedlejších rolí a také osvěžující (bohužel jen okrajová) linie o přípravách na svatou pouť, která zřejmě vyjde podstatně dráž než leckterá dovolená. ()

Aljak

Relatívne široký záber v rámci scenáru, no prevedenie až prekvapivo komorné. K tejto dráme by som si vedel predstaviť o kus epickejšie spracovanie, lebo v tom komornom charaktere to tak trochu celé zanikalo a predovšetkým emočne to zostávalo dosť výrazne v úzadí. A to je podľa mňa celkom aj škoda, lebo príbeh mal určite potenciál na poriadne rozvetvenú a dynamickú drámu. Ale čo už, aj toto pomalšie tempo malo niečo do seba, aspoň mal človek čas to všetko vstrebať a premýšľať nad tým. 3* ()

MathLover

LFS 2022. Film ze sveta, kde muzi pracuji na poli v kvadru a bankovni urednici nosi osobne klientum platebni karty az domu. Velmi velmi velmi pomale tempo trochu zachranuji zajimave turecke realie (svata pout) ... Celou dobu se mi v hlave prehravala pisen Money, money, money... Ale nakonec to pomale tempo i nektere nelogicnosti filmu odpustite, protoze jste svedky celkem strhujiciho dramatu o svedomi (a dle slov rezisera tez pokrytectvi), ktere donuti k zamysleni nad sebou samym ... ()

Aky

Unikátní drama vyprávějící s nohama na zemi o svědomí, mravním oportunismu, neuvědomovaném pokrytectví, a také o životě farmáře závislém na počasí, pohybech trhu, štěstí. Pomalé tempo je někdy až úmorné, nicméně případné, je třeba si na ně zvyknout. ()

BoXBe

Žádá si velkou dávku trpělivosti. Odmění se za to hloubkou a dotekem poselství, které přesahuje jeden lidský život. Meditativní kamera dala připomenout, že kino dopadá tím víc, čím více se může opřít o dlouhé scény, zvuk a velkorysé kompozice. Šumění stromů vtahovalo a obraz magnetizoval. Hasan je především zážitek a jak se blíží pomalým, ale jistým krokem k závěru, je taky myšlenkou o věčném konfliktu kým chceme být, kým ve skutečnosti a pro koho jsme. A o tom, že všechny naše plány jednou zkříží ten omezený čas, co nám byl dán. Omezený i přesto, že tempo filmu připomíná chvílemi celou věčnost. Záměrně. (HBO Max) ()