Letní slunečné počasí, lehký větřík, nádherná turecká krajina a uprostřed ní Hasanovy pozemky plné ovoce a zeleniny. Statkář je na své hospodářství pyšný a nikdy by nedopustil, aby je cokoliv poškodilo. Společnost, která chce pole zjizvit věží vysokého napětí, je jen první z problémů, kterým muž musí čelit. Chvíle, kdy se Hasan dozví, že může jet společně s manželkou na svatou pouť do Mekky, je pro něj zároveň počátkem vyrovnání se se svou minulostí, cestou za odpuštěním všech, kterým ublížil. Hasan je mnohovrstevnatým dílem, jež v pečlivě komponovaných záběrech sleduje snahu jedince vypořádat se se světem, se svými bližními, i se sebou samým. (MFF Karlovy Vary)

MathLover

LFS 2022. Film ze sveta, kde muzi pracuji na poli v kvadru a bankovni urednici nosi osobne klientum platebni karty az domu. Velmi velmi velmi pomale tempo trochu zachranuji zajimave turecke realie (svata pout) ... Celou dobu se mi v hlave prehravala pisen Money, money, money... Ale nakonec to pomale tempo i nektere nelogicnosti filmu odpustite, protoze jste svedky celkem strhujiciho dramatu o svedomi (a dle slov rezisera tez pokrytectvi), ktere donuti k zamysleni nad sebou samym ... ()

Aljak

Relatívne široký záber v rámci scenáru, no prevedenie až prekvapivo komorné. K tejto dráme by som si vedel predstaviť o kus epickejšie spracovanie, lebo v tom komornom charaktere to tak trochu celé zanikalo a predovšetkým emočne to zostávalo dosť výrazne v úzadí. A to je podľa mňa celkom aj škoda, lebo príbeh mal určite potenciál na poriadne rozvetvenú a dynamickú drámu. Ale čo už, aj toto pomalšie tempo malo niečo do seba, aspoň mal človek čas to všetko vstrebať a premýšľať nad tým. 3* ()

BoXBe

Žádá si velkou dávku trpělivosti. Odmění se za to hloubkou a dotekem poselství, které přesahuje jeden lidský život. Meditativní kamera dala připomenout, že kino dopadá tím víc, čím více se může opřít o dlouhé scény, zvuk a velkorysé kompozice. Šumění stromů vtahovalo a obraz magnetizoval. Hasan je především zážitek a jak se blíží pomalým, ale jistým krokem k závěru, je taky myšlenkou o věčném konfliktu kým chceme být, kým ve skutečnosti a pro koho jsme. A o tom, že všechny naše plány a malichernosti jednou zkříží ten omezený čas, co nám byl dán. Omezený i přesto, že tempo filmu připomíná chvílemi celou věčnost. Záměrně. (HBO Max) ()

Filmmaniak

Starosvětské turecké drama o tíze špatného svědomí, běžných i neběžných strastech spojených s farmařením a činech, které člověk ani při nejlepší vůli nemůže odčinit. Pomalu prohořívající portrét chybujícího muže, jenž se před cestou do Mekky snaží očistit od malicherných i závažnějších hříchů, stojí především na hereckém výkonu představitele hlavní role a na kameře, která pomáhá dokreslovat životní styl úspěšného pěstitele častým zabíráním darů přírody, šťavnatých ovocných sadů, zeleninových záhonů a okolních scenérií. Závěr přijde s výbornou katarzní pointou, do té doby však plouživé tempo vyprávění v kombinaci s nepříliš dramatickým dějem nemá až na pár obrazových kompozic šanci čímkoli skutečně strhnout, byť o konzistentní kvalitě zobrazovaného nemůže být pochyb. Ne všechny načaté linie do sebe ve finále zapadnou (pasáže s odmítnutím vyšívaného ubrusu a koupí prodělávajících sousedových polí vlastně nemají žádnou dohru), drobné dramaturgické nedostatky však vyvažuje mimo jiné typově přesné obsazení vedlejších rolí a také osvěžující (bohužel jen okrajová) linie o přípravách na svatou pouť, která zřejmě vyjde podstatně dráž než leckterá dovolená. ()

Aky

Unikátní drama vyprávějící s nohama na zemi o svědomí, mravním oportunismu, neuvědomovaném pokrytectví, a také o životě farmáře závislém na počasí, pohybech trhu, štěstí. Pomalé tempo je někdy až úmorné, nicméně případné, je třeba si na ně zvyknout. ()