Tosim

Celkem zbytečný apendix dobrého seriálu, chvílemi jsem i uvažoval, jestli mezi ní a filmem něco nebylo (bohužel ne), protože o příčinách a souvislostech se toho moc nedozvíme, jen sledujeme Sorjonenovu genialitu a jeho katarzi, která ale nemá s přihlédnutím k tomu, co jsem popsal, moc smysl. Rozčarování. 50%. ()

darkrobyk

Solidní severská kriminálka mi více než Mlčení jehňátek připomíná Dextera nebo Sedm, což ale vůbec nevadí. Film má skvělé napětí, které navozuje temná hudba (v prvním plánu je linka podobná té z Carpenterovy Věci) a které až do konce nepoleví. Vyšetřovací metody svérázné (seriál neznám) a účinné. Chvílemi to vypadá jako hraný dokument. Výborná kamera. Ani tak mi nevadil lehkovážný způsob jak dostat vězně na svobodu, jako spíše neschopnost speciální jednotky ho zastavit. No, to byla banda břídilů a ve skutečnosti by se zachovali určitě jinak a vězně by buď chytili, nebo zmasakrovali. Ale rozumím tomu, že bylo třeba ho posunout na šachovnici. Konec byl temný a naprosto logický. ()

M.i.k.e

celovečerní Sorjonen sice přichází s novým případem,ale vzhledem k tomu,že prakticky přímo navazuje na třetí řadu,tak jako samostatná (a ne úplně povedená) kriminálka neobstojí.Na scénu se vrací všichni staří známí,včetně sériového vraha Maasaly,což je v mnoha ohledech fajn,ale to je asi tak všechno.Rádoby twist nedává moc smysl a pokud to bylo myšleno jako uzavření Sorjonenových příběhů/případů.pak se to dalo udělat lépe...60% ()

oveckaoa

Nezážitný thriller na úrovni Sněhuláka  Sněhulák (2017) | Recenze - Uživatelské | ČSFD.cz (csfd.cz) Někdo dá na internet seznam zločinců a lidi hlasují s tím, že prvních 5 v pořadí zabije do toho to vyšetřuje detektiv co vypadá jak bezďák pak sotva chodí a myslel jsem si, že byl nějaký postižený bohužel nebyl a tenhle člověk má jakýsi smysl, že vidí to co jiní nevidí tak, že si šahá na lidi a něco vidí vypadá to buzerantsky. Vražda zde není ani jedna a nejzajímavější a jediná akční scéna je zbití 5 fízlů. Ani vrah není zajímavá postava a jeho zatčení je trapné a o ničem. 20 procent ()

JASON_X

Trochu svérázná finská variace na Silence of the Lambs. Herci sice nejsou žádní celebritní profesionálové jako v americké inspiraci (o inspiraci se dá myslím směle hovořit, aspoň v první polovině), ale zase jsou tím pádem nám smrtelníkům bližší, jejich projev je tak nějak civilnější, i děj filmu je mnohem komornější, seversky strohý, zkrátka film má evropský rukopis. Na druhou stranu mi ale třeba postava sériového vraha Maasaly(-a?) přišla na evropské poměry příliš vyumělkovaná. Za zvláštní zmínku každopádně stojí podivínský a napůl šílený (nebo napůl uzdravený?) vyšetřující detektiv (s diagnózou 'sociální fóbie'), s prapodivnými (ale funkčními) vyšetřovacími metodami. Na jeho výslech "řezníka" hned tak nezapomenu, určitě jeden z nejdivnější výslechů, jaký jsem ve filmu viděl. ()

• Mŕtvy Lasse Maasalo, v čase od 1:43:08 do 1:44:53, má striedavo zatvorené aj otvorené ústa. (GabrielGabko)