Noc ohňů

(festivalový názov)
  • Mexiko Prayers for the Stolen (viac)

V hornaté oblasti Mexika, kde se skvěle daří máku, drží tři holky pevně při sobě. Jenom spolu se totiž vypořádají s útrapami, které má na svědomí drogový kartel. (Netflix)

AloeB

Zde bych měl doplnit svůj komentářový rest. Už je to týden, co jsem Noche de fuego viděl na vídeňském filmovém festivalu a ačkoliv bylo jeho sledování náročné, měl jsem z filmu na konci velmi dobrý pocit. V komentářích již zmiňovaný neobvyklý narativní postup je dle mého výrazným pozitivem snímku, příběh vyprávěný na základě náznaků a zdánlivě nesouvisejících scén dovede vyniknout v divákově mysli mnohem lépe, když si sám šikulka spojí všechny podrobnosti v hlavě (jako by to bylo něco těžkého). Velmi aktuální téma, proti němuž ani Canciónes sin miedo nic nezmohou je rezonující a citlivě zpracované - režisérka nepotřebuje šokovat, aby ukázala krutou skutečnost, naopak se řídí dle pravidla, že není lepší cesty k natočení temného příběhu než natočit temný příběh bez temného příběhu. Silně doporučuji. ()

Aljak

Základ príbehu výborný, potenciál vynikajúci, no to spracovanie mi až tak nesadlo a pôsobilo na mňa dosť nevyvážene a ťažkopádne. Občas človek strácal orientáciu a chýbal tam kontext, takže si bolo treba niekedy až príliš domýšľať, že kto je kto a akú rolu v tom zohráva. Škoda toho, lebo potenciál na skvelý dejový rámec to malo viac než dobrý. Sledovať dej v tejto dedinke prostredníctvom pohľadu troch dievčat, to bol skutočne dobrý nápad. Dravé, drsné, realistické, no zároveň akési nekonzistentné. 3* ()

oli009

Důkaz toho, že dobrý příběh automaticky sám o sobě nedělá dobrý film, protože je potřeba i trochu toho filmařského umu. Kdyby se jednalo o dokument s kratší stopáží a dodatkem různých faktů a případně i mluveného úvodu nebo závěru, tak bych s tím asi neměla moc problém. Ale takhle cítím, že fiktivní dílo vůbec nerozvinulo dramatický potenciál, který se nabízel právě proto, že se jedná o fikci, byť založenou na skutečnosti. Místo toho, aby šli tvůrci až na dřeň, tak nechávají mnoho nevyřčeného, jenom tak povalujícího se v pozadí a k emoční katarzi dochází v podstatě jen velmi ojediněle, což je velká škoda, protože tohle dechberoucí svědectví života lidí na druhé straně zeměkoule si o silný emoční zážitek přímo říkalo. Navíc komornost snímku, který nic neříká naplno bych snad i zvládla, ale musela bych ho dostat v trochu originálnějším filmovém obalu, protože prosté chronologické snímání toho, co se děje před námi (kdy ještě navíc velkou část stopáže máte dojem, že vyprávění vede odnikud nikam) je značně neuspokojující a nezáživné. ()

boogieman

Fantastický film. Možno nie až tak zaujímavý ako Tempestad, a v spracovaní omnoho klasickejší, stále však silný a audioviozuálne nápaditý. Film podáva presne toľko informácií koľko treba, pristupuje k divákovi s rešpektom, je skvele odohratý, zasadený do príťažlivého prostredia a disponujúci mnohými vizuálne strhujúcimi scénami, ktorým nechýba sila (strihanie, práškovacie lietadlo atď.). Podprahový pocit toho, že sa každú chvíľu môže odohrať niečo znepokojivé dodáva filmu silné pnutie. Pritom nejde len o čakanie na zlo - film ukazuje aj krásne aspekty života detí, hoci v neľahkých podmienkach. Rozhodne tu nie je núdza o ľudskosť, a film je s protagonistami sympatický, no na situáciu v ktorej sa ocitli sa nepozerá jednoznačne, je si vedomý, že je komplexná. Takto si predstavujem podarený prechod do hraného filmu po 15tich rokoch tvorenia dokumentov. 4.5*. ()