Scarlet Nexus

• USA Scarlet Nexus
Japonsko, 2021, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Kamera:

Daiči Iseki

Džun'ja Enoki, Asami Seto, Tomomi Mineuči, Marika Kóno, Rjóta Takeuči, Činacu Akasaki, Kengo Kawaniši, Jui Horie, Jumi Hara, Daisuke Namikawa, Júma Učida (viac)

Seriál Scarlet nexus se odehrává v blízké budoucnosti jistého světa, který je v některých ohledech podobný tomu našemu. Když se zde psal hvězdný kalendářní rok 2020, tak na planetu zaútočila tajemná a bizarní stvoření, kterým společnost začala říkat Jiní (Others). Nikdo netuší, co jsou Jiní zač a co chtějí, lidé pouze ví, že přichází z nebes a že se živí lidskými mozky. V odpověď na tuto hrozbu vznikla specializovaná armáda OSF (Other Suppression Force) složená z těch nejschopnějších lidí s psychickými schopnostmi. V tomto světě má totiž každý nějaké nadpřirozené schopnosti, jako je například psychokinetika (pohyb předměty myslí), ovládání živlů, předvídání atp., ovšem každý má jiný psionický potenciál (sílu svých schopností).
Nyní, o mnoho let později od prvního útoku jiných, se jedním z nových rekrutů stává i Juito, šestnáctiletý mladík, kterému v dětství zachránila jedna členka této armády život, a tak cítí jako svojí povinnost splatit svůj dluh armádě i této konkrétní, pro něj neznámé, osobě, i když dle měření nemá zrovna ten největší psionický potenciál. Navíc je jako člen velmi bohaté rodiny a jeden z potomků zakladatele OSF pod velkým mediálním tlakem. Během prvního dne se Juito potkává s Kasane, mladou dívkou, která byla díky svým nadprůměrným psychickým schopnostem také povolána do armády. Kasane je Juitovi zvláštně povědomá, jakoby se již někdy s někým jí podobným setkal.
Dívka to také nemá zrovna jednoduché, snaží se dohlédnout na svojí nevlastní sestru Naomi, která též narukovala a zároveň se jí čím dál častěji zdají hodně divné sny, ve kterých k ní promlouvá tajemný hlas. Jaký je význam těchto snů? Co jsou Jiní opravdu zač? Jaký je opravdový příběh mladého Juita? Rudá vlákna osudu se začínají pomalu spřádat dohromady a nebezpečí nečíhá jen v podobě tajemných Jiných... (Jeoffrey)

DaweForeman

Jestli jsem pochopil dobře, tak tenhle počin byl dělán podle hry a podle toho to taky vypadá, kdy to trpí na svou klasiku ohledně zfilmovaných her. Zpočátku si člověk říká, že je tu opravdu hezké futuristické prostředí s celkem zajímavou zápletkou, do toho ještě zahraje opravdu parádní hudba a animace k tomu není tak úplně špatná. Do toho první díl ukáže celkem zajímavou akci, ale ta je bohužel jak krásný trailer na špatný film, který obsahuje všechno to dobré. Později se to totiž změní na různé myšlenkové pochody, politiku, náboženství, etiku, emocionalitu atd. a akce jde spíše do ústranní jako určitý doplněk k ostatnímu, aby podkreslil dané myšlenky. Je to tedy vedeno spíše duchovně než fyzicky. To by ani nebylo na škodu, kdyby se to ale našlo určitou rovnováhu. V určité části příběhu se to zvrhne a začne se tu chrlit jeden zvrat za druhým z různých témat daného prostředí, která vyzní vniveč, protože nedokáží pořádně zaujmout a napnout. Množství různých věcí je také určitých neduhem tohoto počinu, kdy je tu spousta různého potenciálu, kterému je u každého věnováno jen trochu prostoru. I když autoři udělali celkem 26-ti dílné anime, tak to přesto nestačilo, aby všemu byl věnován dostatečný prostor. Příběh totiž žene rychle kupředu kvůli onomu hernímu prvku, který je na to zaměřen. Další celkem takovým mínusem je zpracování onoho nepřirozeného nepřítele, kdy zaprvý je to krkolomná 3D animace a jejich design je příšerný, kdy by mě celkem zajímalo, na čem "jel" ten člověk, který to vymyslel. Nedivím se tomu ale příliš, protože Japonci jsou na tyhle kýčovité abstraktní designy experti. Další takovou zvláštností je hlavní hrdina, který není úplně naivní, ale moc rozumu nepobral a většinu příběhu je spíše takový zmatený ze všeho, než by tam pořádně něco dělal. Na druhou stránku jsou zase ale zajímavé ostatní postavy, které to naštěstí vyrovnají. Obecně tohle prostředí není úplně špatný nápad, kdy za jedno shlédnutí to monžná i stojí, ale chtělo by to ještě hodně dolaďování. ()