Médium

(festivalový názov)
  • Thajsko Rang Zong (viac)

Filmový štáb přijíždí do Thajska zdokumentovat příběh jedné zvláštní rodiny. Postarší šamanka Nim je – podobně jako všechny ženy v její rodině – posedlá bohyní, která jí umožňuje léčit vesničany z duševních neduhů. Její neteř a nástupnice Mink šamanství odmítá. Když si její tělo začne procházet spirituální i fyzickou proměnou, z obyčejného dokumentu se rázem stane zneklidňující found footage film. Mrazivá atmosféra spolehlivě vyleká i otrlého diváka. (Febiofest)

tron

Tak som po takmer dvoch desaťročiach od Shutteru videl nový film Banjonga Pisanthanakuna. Pôvodne som jeho thajsko-kórejskému hororu chcel dať len 3*, ale veľkolepé finále ma usvedčilo v tom, že veľmi dobre od samého začiatku vedel, čo chce dosiahnuť a ako najlepšie na to. Všetko tomu podriadil, vrátane miestami možno až príliš pomalého rozprávania (film má viac ako dve hodiny). On sa však v skutočnosti musel zastaviť. Pri postavách. Pri dialógoch. Pri scénach, ktoré zdanlivo nie sú dôležité. Kebyže to neurobí, nefungovalo by to. On to ale urobil. Preto to funguje. Finále je monštruózne. Čiastočne mi pripomenulo kraťas Safe Haven. A to už je vážne čo povedať. Filmy o posadnutí nie sú moja šálka kávy, pozriem si ich, ale spravidla ich nehodnotím ako geniálne počiny, ale toto ma oslovilo, bolo to silné. Nie málo tomu dodáva i exotické prostredie, ktoré je pre našinca originálne. Takže 4* možno nie sú až také stopercentne čisté, ale 3* by boli málo. ()

bizz_mjc

První polovina, či dvě třetiny, filmu graduje, zatahují vás do tamních i rodinných zvyků a fungují i přes dokumentaristický styl, byť je ve filmu několik okamžiků, kdy mi překážel. Sporadicky zbylá část filmu, která děj ještě víc nakopne a ve stylu španělského Rec zdramatizuje, mi přišla, že už jen povinně a očekávaně šlape na plyn a snad i přichází v čas, kdy už divák délkou stopáže otupí. Ale jinak je Medium určitě povedený snímek, který vám po skončení z hlavy hned nevypadne. ()

Necrotongue

Včera jsem si užil hororový zájezd do Indonésie a dnes se mě pokusili vybubat v Thajsku (vysvětlení pro zmatené, ale nadšené sex turisty: bubáním míním strašení, při němž se pod případnými ultrakrátkými sukénkami neskrývá záludný twist). Přestože nemám ve svém rodokmenu žádné Asiaty, jsem asi v určitých ohledech naladěn na jejich vlnovou délku, protože mě jejich hororové snímky velmi často baví. Dnešní děsivosti byly sice z úplně jiného soudku než ty včerejší, ale to vůbec nehrálo roli. Jedno měly totiž oba filmy společné; disponovaly dokonale propracovanou atmosférou. Dnešní zážitek byl trochu jiný, protože jsem se ani jednou nelekl, což bylo způsobeno tím, že thajští tvůrci vytvářeli děs jiným způsobem, ale ten zvláštní pocit, který ve mně snímek zanechal, si vychutnávám ještě teď, když píšu tento komentář/recenzi. Zvláštní je to, že jsem si nikdy příliš neoblíbil filmy typu The Blair Witch Project (1999), tentokrát mi ale tento styl natáčení vůbec nevadil. No, za mě šlo o velmi zdařilé pásmo pohyblivých obrázků, které mi znovu dokázalo, že se na asijské filmaře mohu v tomto ohledu spolehnout. / Poučení: Před zlými duchy tě neochrání ani Úřad práce. ()

PetrPan

Fiktivní dokument, kde si známý thajský režisér povypůjčoval ze všech možných slavných FF a kupodivu rozhodně nevytvořil nepoživatelný guláš.  Atmosféra houstne  velmi pozvolna, pravý horor přijde na řadu až po znovunalezení zmizelé Mink ve druhé půli a to nejdrsnější se vejde do poslední půlhodinky, ale tvůrcům se daří pomocí drobných znepokojivých detailů udržet pozornost diváka celou dobu.  Srovnání s REC pak zcela na místě a místy bych řekl, že Pisanthanakun svůj vzor překonal, a to ať už SPOILER v nešťastném osudu nebohého pejska Lucky (jaká to ironie) či malého Ponga. V zápalu pro věc se tedy tvůrcům docela vytratila řekněme až elementární logika - matka s děckem hlídá posedlou, posedlá nebyla nikdy spoutána..., ale to se dá vzhledem k jinak báječně děsivému působku  rozhodně odpustit. Čtyři. ()

honajz2

Tohle se mi hodnotí dost blbě. Začnu takhle - můj oblíbený hororový režisér mě naštěstí nezklamal, i když jsem popravdě čekal, že se víc předvede, když už konečně po dlouhé době natočil seriózní horor a ne hororovou komedii. On se vlastně v určitých prvcích dost předvedl, ale plynou z nich určité mínusy, které rozhodně nejsou moc odpustitelné. Na první pohled mě krapet vyděsila délka, ale v tomhle směru jsem se naštěstí obávat nemusel, protože i když se to rozjíždí pomalu, i tak to mělo dost solidní atmosféru a musím říct, že mě to s každou další minutou upoutávalo tolik, jako už dlouho žádný jiný současný horor. Nesouhlasil bych ani s tvrzením, že většinu filmu se tam nic neděje, spíš se to celkem zdatně vyvíjí v náznacích, o co nakonec půjde. Což mě přivádí k další zajímavé věci, a to je ta, že se zde střídá několik hororových subžánrů. Začne to jako pseudo-dokumentární duchařina, postupně se z toho stane film o exorcismu a nakonec se to posune... no, to už prozrazovat nebudu. A do toho je z toho občas vyloženě found footage, ačkoli hlavně v druhé polovině. Celé to zdatně pomaličku graduje až k velkému, půl hodiny trvajícímu finále, které je ale v něčem naprosto úžasné a v něčem zase naprosto dementní. Tady totiž nastává ten největší problém, co jsem s tím měl. Na jednu stranu, i když to finále už bylo regulérně found footage, vše se v něm zvrtlo dost zajímavým způsobem a celé mi to přišlo skutečně hodně napínavé. Dokonce jsem tu i v jedné scéně snad poprvé viděl to, že někdo konečně vymyslel důvod, proč kameraman ve chvíli, kdy vypukne to nejhorší, prostě nezahodí kameru a někam nezdrhne, ale místo toho zdrhá pořád s ní. Navíc to celé bylo i dost slušně udělané, i když  herci ne vždy působí přesvědčivě, ale tam je jasné, že vedlejší role mají neherci, takže to neberu jako mínus. Ten chaos, který způsobila ta found footage kamera, se do toho překvapivě hodil a ve spojení s tou skvělou hudbou to fungovalo ještě líp. Vůbec ta hudba se sem po celou dobu hodí naprosto přesně a funkčnost atmosféry je z většiny jen jejím přičiněním. V tomhle směru Pisanthanakun opět potvrzuje, že to řemeslo má stále v malíku a že horory prostě točit umí i teď... jenže na druhou stranu se bohužel moc nepostaral o to, aby chování postav v téhle části působilo uvěřitelně. Ono už to začíná v té druhé polovině, kdy posedlou Mink nechává její rodina celkem dlouho normálně chodit po domě jako by se nic nedělo, ale ty nelogičnosti se pořádně rozjedou až právě v tom epickém, ale vnitřně hloupě vymyšleném závěru. Nejen, že se tam zničehonic objeví víc kameramanů než doposud a já z toho měl docela bordel, dokonce když tu na někoho útočí něco zlého, tak se nikdy nikdo nebrání! Dál to bez SPOILERŮ asi moc nedám, každopádně se pak není co divit, že to se všemi dopadlo tak špatně. Navíc se dlouhou dobu ti, kteří ještě nejsou posednutí nebo mrtví, nijak nediví tomu, co se okolo nich děje, až když je pozdě. A že tam těch postav na konci bylo dost, ale všichni se chovají úplně dementně a fakt se nikdo nebrání, všichni jen blbě čekají na to, až je to dostane. Závěr taky přišel s dost zajímavým nápadem, který dokonce vysvětluje, o co tomu démonovi šlo (a je pravda, že by to byla skutečně dost solidní pointa), tak jsem doufal, že tam to Pisanthanakun skutečně vede, jenže se tak bohužel nestalo a místo toho to skončí jak to skončí a pak ještě dostaneme v epilogu slabý odhadnutelný minizvrat. A já pořád doufal v to, že úplně na konci se objeví postava nějakého editora, který ty záběry poskládal dohromady a dal k nim ty popisky (protože když všichni umřeli, něčí práce to musela být, když už ten film chce působit co nejrealističtěji) a ještě do toho sestříhaného materiálu přidá nějakou svou vlastní část, klidně i skrze titulek, že ty záběry našel on a že ukazují, co přesně způsobilo apokalypsu nebo něco takového, ale prostě to v tom není a přitom by mi to přišlo jako mnohem lepší pointa než ta, která v tom nakonec je. KONEC SPOILERŮ. Právě proto vůbec nevím, kolik tomu nakonec dát, protože dlouhou dobu jsem to viděl na 4*, ale závěr mi dojmy shodil dost dolů, i když byl napínavý k prasknutí. Je ale pravda, že už skutečně dlouho mě žádný současný horor svojí atmosférou tak moc nechytl a už o vůbec žádném bych nemohl říct, že jsem se u něj aspoň trochu bál - zatímco tady tomu tak bylo. Jen proto ty slabé čtyři nakonec dám, protože i přes pokažený závěr je to pořád nadprůměr. Kór mezi současnými horory, jak už tu asi popáté opakuju. Slabé 4* () (menej) (viac)

• Film měl premiéru 10. července 2021 na 25. Mezinárodním festivalu fantastických filmů v Bucheonu (Jižní Korea). (Homerking)
  • Film byl natočen v provincii Loei na severovýchodě Thajska. (Homerking)