Svatá hora - Madonna sněžných hor

• Nemecká ríša Der heilige Berg (viac)

Tanečnice Diotima se vydává na cestu do hor. Zde se postupně setkává se dvěma přáteli, Karlem a Vigem, kteří se do ní zamilují. Zatímco starší Karl při svých osamělých výstupech hledá ducha hor, mladší Vigo se účastní lyžařských závodů. Během závodů se Vigo sbližuje s Diotimou. Karl dvojici po svém návratu spatří v důvěrném okamžiku. Aby přehlušil své zklamání z lásky, pozve svého přítele Viga k výstupu po nebezpečné severní stěně Svaté hory. Nastává horské drama. (wero1000)

Šuplík

Dr. Arnold Fanck. To bol režisér! A ja rozjímam o tichu, v ktorom je hluk. Rozjímam o hluku, v ktorom je ticho. Sú to dve strany jednej mince, ako raz povedal môj kamarát. Diotima tancuje moru a "Priateľ" kráča na vrchol hory. Nedozerné hlbiny a výšiny. Tisíce rokov. A okamih, kedy sa stretnú s človekom. "Und was sucht man da oben?" - "Sich selbst." ()

Exkvizitor

Člověk se stává člověkem vždy tím, že se obětuje jinému - řekl jeden moudrý muž, s kterým plně souhlasím. Ano, nacismus byl postaven mimo jiné i na ideji, že kamarádství mezi muži (nezapomínejme, že šlo o silně šovinistickou ideologii) je jedna z nejvyšších hodnot, hned následovaná obětováním se pro blaho vlasti, tedy blaho celku. Jelikož Svatá hora také nese tato poselství, je zřejmě některými chápána jako nacistický film, byť natočený ještě za Výmarské republiky (což je dále podpořeno tvrzeními, že zde přece hraje ta nacistka Leni Riefenstahl a hlavní dva mužští hrdinové vypadají jako typičtí árijci). Já ale nesouhlasím. Nebo je opravdu každý film o tom, že lidé by se měli vzájemně ctít a pomáhat si v nouzi, nacistickým filmem (ač je jasné, že Svatá hora tyto teze dohání do extrému)? - Pomineme-li vůbec tuto ideologickou stránku, je třeba říci, že film je výborně zrežírován (obvzláště bych vyzvednul scény lyžařských závodů a závěrečnou noční záchranou akci - které dodnes působí poutavě a napínavě), nasnímán, sestříhán i zahrán. Snad jen ta Leni hrozně přehrává (i na němý film) - a je taky fakt, že do sexbomby (jak je ve filmu prezentována) má opravdu daleko. ()

M.E.J.L.A.

Obrázky to jsou krásné, o tom žádná (vliv na pozdější režijní tvorbu Riefenstahlové je evidentní). Fanck ale neprokázal příliš citu pro výstavbu a gradaci příběhu (film se místy dost vleče, napětí je minimální) a vedení herců (alpsky neotesané herecké výkony vlastně všech protagonistů). Za vidění snímek ale přesto stojí - jako zástupce horských filmů, které se ve 20. letech hrnuly na německé diváky. ()

PetraMishka

Nádherná kamera a záběry, které berou dech. Vedle toho velmi jednoduchý příběh, jehož postavy mi nebyly svým jednáním sympatické a ke konci už mě docela štvaly. Nejzajímavější postavou tak pro mě byla maminka jednoho z horolezců, jejíž promluvy byly trefné a jako jedny z mála nesloužily k vytváření atmosféry vznosnými slovy. ()

Slasher

Příběh dvou přátel, zdatných zimních sportovců a horolezců, mezi něž se vklíní krásná tanečnice Diotima (přehrávající ale charismatická L.R.). Hodnota přátelství na život a na smrt je ale nakonec silnější... Alpská idylka, napínavý lyžařský závod, tanec, sníh a mráz, horský majestát. Příjemná podívaná, též úspěšný odrazový můstek pozdější Hitlerovy oblíbenkyně. ()

• Film pozostáva z 9 kapitol, dĺžka filmového pásu je 3024 m. (Šuplík)
  • Natáčanie trvalo asi jeden a pol roka, vonkajšie zábery sa natáčali v švajčiarskych Alpách a štúdiové scény vznikli v sálach Filmwerke Staaken v Berlíne. (Šuplík)
  • Film byl uváděn v Československu v letech 1926-1928 a znovu v letech 1933-1934. (NinadeL)