Inženýrství starověku - Série 1 (2021) (séria)

Tajemství doby kamenné (S01E09)

(epizóda)
  • USA Stone Age Secrets (viac)
USA / Veľká Británia, 2021, 50 min

Materiál odolávající zubu času se stal synonymem fascinující epochy lidských dějin... Historie kamenných staveb sahá až na samý úsvit civilizace – do období pravěku, kdy ještě neexistovaly psané záznamy. První kamenné monumenty se objevily v polovině 10. tisíciletí před naším letopočtem. Jedna z nejstarších a největších pravěkých památek se nachází na rozeklaném pobřeží Bretaně v severozápadní Francii. Karnak patří právem k divům neolitického světa. V průběhu 5. tisíciletí př. n. l. zde pravěcí lidé vztyčili na deset tisíc menhirů. Ovšem nejtypičtější a nejfotografovanější stavbou tohoto charakteru je bezpochyby Stonehenge poblíž anglického Salisbury. (Česká televize)

Marze

Tyhle primitivní památky sutry postavené na sobě budí oproti jiným památkám milý úsměv. Neolit před deseti tisíci lety, kdy končila doba ledová, tedy lovci a sberaci, jel na lehkých drogách. Jejich metoda stavení že prostě po balvanem vykopout díru, ze stran do ní hodí další dva, kterymi ho pak podeprou, je napadita. Paleolit (starší doba kamenná) je nejstarší a nejdelší období lidských dějin. Začal v době, kdy se člověk zručný poprvé (Homo habilis) naučil užívat nástrojů (rozhraní třetihor a čtvrtohor) a skončil koncem poslední doby ledové. Hlavním úkolem člověka v této době byl boj o udržení existence. ()