Lamyina báseň

(festivalový názov)
  • Česko Lamya, dívka z Aleppa (festivalový názov) (viac)

Když Lamya se svou matkou prchá ze syrského Aleppa, smí si na cestu vzít knihu slavného básníka z 13. století Rúmího. V jeho poezii Lamya nachází inspiraci během cesty do neznáma a také v ní potkává mladého Rúmího, jehož ve svých představách doprovází na jeho útěku před válkou. Společně se musí postavit zlu a právě Lamya nakonec dovede Rúmího k napsání básně, která jí samotné o osm set let později zachrání život. (Febiofest)

IsaacNewton

Nádherný snímek zdůrazňující sílu umění, literatury a lásky, která by měla vždy vítězit nad silami nenávisti a násilí. Paralela mezi básníkem Rumím utíkajícím spolu se svým otcem a dalšími uprchlíky před násilím ve 13. století a syrskou dívkou prožívající podobné hoře ve století 21. je funkční, byť Rúmího linie je o poznání slabší. (Myšlenky se v ní hodně opakují a nedokáže si diváka získat se stejnou silou jako příběh mladé Lamye.) Zajímavé je taktéž zjištění, že spíše Rúmího otec než básník sám by zasloužil pozornost; v příběhu je to on, kdo mladého hledajícího se muže směřuje na správnou cestu.  Třetí, snová linie, ve které se Lamya s Rúmím přímo střetává, dává připomenout některým psychedelickým scénám ve Fontáně a v duchu teodicey představuje síly dobra a zla, které se zde symbolicky střetávají. (Obludy zde vypadají jako skřeti a vrrci z Pána prstenů.) Skutečně nejzajímavější a nejjistější je však linie již zmíněné Lamye, typické scény z uprchlické krize fungují výborně (rozpor, zda zůstat doma či opustit zemi, pašeráci a jejich nelidskost, čluny na rozbouřeném moři, xenofobové bez špetky empatie, nelegální uprchlické tábory); potěšilo mě, jak jemně a nepoliticky byly do filmu zasazeny). Příběh této mladé dívky se svými sny, radostmi i starostmi musí pohnout snad úplně každým, zvlášť když se podobné věci dějí i v dnešní době během ukrajinské krize. Popel z doutnajícího syrského Aleppa již sice dávno vychladl, avšak právě nadčasovost je ústředním motivem celého díla (ostatně i proto tolik funguje ono propojení středověkého spisovatele s mladou puberťačkou dnešní doby).  "Don't be satisfied with stories, how things have gone with others. Unfold your own myth." (Rúmí) ()

silentname

"Lamya's Poem" som ostal asi po dopozeraní trošku sklamaný. Nechcem povedať, že film je zlý, no asi som od neho očakával o niečo viac. Keď si zoberieme tému, ide pre mňa o veľmi silný námet, ktorý veľmi emocionálne zarezonovať a priniesť niečo neopakovateľné. Bohužiaľ, ku koncu som skutočne mal pocit, že som vôbec nepochopil, o čo sa tvorcovia vlastne snažili a ako mám chápať reakciu Lamye, keď sa na všetko naštve a ako za to môže poézia. Nechcem to celé nejako hlbšie vysvetľovať, no mal som pocit, že v tom momente by som mal cítiť emocionálny nával energie, no celé ma to skôr nechalo veľmi zmäteného. Film má každopádne skvelé stránky. Animácie sú urobené veľmi dobre. Na veľký režijný debud Alexandra Kronemera ide o solídny počin. Anglický dabing je dosť dobrý a všetci pôsobia, že svojim postavám dávajú absolútne maximum. Scénky, keď sa Lamya dostáva do snového sveta, kde sa Rúmí snaži zasadiť svoju flautu a metaforická obrazotvornosť toho sveta mi príde veľmi zaujímavá. To všetko boli momentky, ktoré ma presviedčali, že tu máme niečo oveľa silnejšie, než len obyčajný príbeh utečeknyne. A ku koncu to tak aj pôsobí. Najlepší moment však prichádza ešte v samotnom závere, kde som mal pocit, že som sa skutočne dočkal niečoho, čo ma skutočne potešilo. Mám len pocit, že takých momentiek to chcelo viac. Len často film nesmeruje nikam, alebo ma absolútne zmiatol momentkami, ktorých pointu som síce chápal, no nedávalo mi zmysel ako sme sa k tomu dostali a ako vlastne tie stretnutia Lamye a Rumího fungovali. Najmä, keď do toho všetkého ešte splietli tvorcovia aj reálny príbeh Rumího života a ako sa snaží stať bojovníkom. Podľa mňa toto mal byť len jeden film, kde by sme sledovali Lamyu a jej život. Dokázali by sme toho viac vstrebať a nejakým spôsobom možno vidieť ako chápe Rumího poéziu a ako to premieta na svoj život. To by bolo zaujímavé. Tu to na môj vkus moc prekombinovali a odkaz príbehu sa trošku vytratil. Hodnotenie: B- ()