Settlers

• USA Settlers

Pár v stredných rokoch, Reza (Jonny Lee Miller) a jeho žena Ilsa (Sofia Boutella), žijú spolu so svojou 9-ročnou dcérou Remmy (Brooklynn Prince) pokojným životom jedných z prvých usadlíkov na Marse. Na malom pozemku majú hydinovú farmu a skleníkovú záhradu, čo ich robí sebestačnými. Jedného dňa rodina nájde na svojom okne napísané "odíďte", čo ich dosť vydesí. A zdá sa, že vyhrážka neskončí len pri neškodnom odkaze... (Arsenal83)

Stumbleine

Solidní psychologické sci-fi drama, odehrávající se na izolované martské stanici za doprovodu podmanivé monotónní hudby a kvalitního několikačlenného hereckého obsazení. Bohužel tam nepobíhá žádný vlasatý steroid, který by roztočil kladivo a hromadně zkosil marťanské ledové trolly, a tomu bohužel odpovídá zdejší hodnocení. Nicméně faktem je, že člověk musí být při sledování tohoto filmu v poněkud senzitivním rozpoložení, tzn.emočně rozladěn, a rozhodně nesmí mít náladu na akci, střílení, nebo exploze.  Pokud má zároveň pubertu pár dekád za sebou, a je milovníkem sci-fi filmů, odehrávající se na jiných planetách, aniž by jí tam zrovna zachraňovalo stopadesát x-menů, avengerů, a strážců galaxie v latexových kombinézách za doprovodu obřího CGI pekla, tak rozhodně není co řešit a může dát filmu šanci)) Mimochodem, ostatní recenzenti jsou zcela mimo co se týče tvrzení,  že místo,  kde se děj filmu odehrává,  nepřipomíná planetu Mars. Naopak, okolní krajina je 100% shodná jak geologicky, tak i vizualizací atmosféry. Kde se tam bere voda a jídlo, to není nutné řešit,  protože jde jednak o sci-fi, odehrávající se odhadem pár set let v budoucnosti, a koneckonců již dnes jsme schopni úspěšně simulovat podmínky, jenž panují na izolované soběstačné stanici s několika kolonisty, kteří si vyrábějí kyslík, recyklují vodu, pěstují potraviny.. A pokud se zdejší neználci diví, že jim na stanici teče rezavá voda z kohoutku, tak prakticky pár centimetrů pod povrchem je jí ve formě ledu dostatek, koneckonců během dřívějších martských stratigrafických ér byla značná část povrchu pokryta oceány, řekami, i jezery, a poté co si Mars prošel fatální kataklyzmatickou událostí, ztratil magnetické pole, a atmosféra začala unikát do vesmíru, značná část těchto vodních rezervoárů dnes leží pod nánosy  prachu oxidu železitého, a to nejen v pevném skupenství. Jako jediný problém vidím v obří kupoli, jenž obklopuje stanici, protože ta by se v tamních podmínkách nepochybně horko těžko konstruovala i za tisíc let, byť by jí z nějakého extraordinárně odolného polymeru tiskly 3D tiskárny a sestavovali autonomní roboti ()

radekgfx

Klaustrofobní, psychologický mix Moonu (2009) a Tichého běhu (1972) s fantastickou kamerou a skvělými herci, který je hodně nekompromisní v otázce toho, co a jak chce sdělit. Jihoafrické kulisy marsovské pouště, málomluvné charaktery a statické záběry se tu nesnaží aspirovat na titul diváckého těšitele a já Wyattovi Rockefellerovi nepřeji nic jiného, než aby se mu tento přístup podařilo udržet i u jeho dalších projektů. ()

JohnCZ

Úsporné slow-burn sci-fko o 5 hercích, které sice díru do světa neudělá, ale mě osobně upoutalo svým tichým, klidným a nikam nespěchajícím tempem, kde se zdánlivě nic neděje, ale přesto pod povrchem s atmosférou hutnou, plnou osamění, nejistoty až zmaru a z toho plynoucí deprese, která divákem s blížícím se koncem prostupuje víc a víc. Bavila mě kamera, bavil mě art i sound design, bavily mě herecké výkony a celkově mi to padlo do momentálního vkusu a nálady tak, že jsem byl ochoten přehlédnout občas dost podivné chování postav a fakt, že se tvůrci nesnažili příliš vysvětlovat, jak vlastně ona osada technicky funguje a je schopna přežívat. Settlers jistě neosloví každého - je to kousek určený především pro milovníky žánru pomalých low-cost sci-fi. Levných, ale ne laciných. Na to, jak úsporný Settlers celý je, vypadá velmi dobře a, i díky vhodně zvoleným jihoafrickým lokacím, věrohodně. A téměř bez digitálních efektů. ()

Likan7

Nevidím v tom žádný psychologický přesah, nevidím v tom žádné umění, které by navíc mělo nějak parafrázovat naší společnost a druh, jakožto odsouzen k záhubě. A upřímně nechápu, jak tohle mohl někdo schválit a pustit lidi na natáčení. Tohle nemohlo vypadat zajímavě ani na papíře. Za 100 minut se tady jednoduše nic nestane. V celém filmu jsou 4 lidi, který spolu nemluví a místo logický spolupráce po sobě párkrát vystřelí, aby na konci zbyl jediný, nejspíš osamocený člověk na Marsu. Scénář tu prakticky neexistuje. Jsme na Marsu, teče tu voda, někde je vzduch, někde ne a jediný alespoň trochu zajímavý herec to zabalí doslova po 5 minutách. Nechápu co tímhle chtěl Wyatt Rockefeller říct, ale mám dojem, že vlastně ani nevěděl co dělá, a byl pořád na drogách... O tomhle si totiž nemůže nikdo myslet nic pozitivního. Možná vlastně jo, robůtek byl dobrý, proto ta 1. ()

Arsenal83

Ako správne spomína užívateľ M.i.k.e, film sa odohráva akože na Marse, ale fakt vyzerá akoby sa odohrával na Zemi, niekde v Uzbekistane alebo tam, kde majú tiež červenú púšť. Žiadne iné podmienky nenahrávajú tomu, že by sa jednalo o život mimo našej planéty a preto vôbec nerozumiem tomu, na čo vôbec uvádzali, že dej sa odohráva na červenej planéte, keď tomu ten život postáv ani nechceli prispôsobiť. Z druhej strany je to fakt mimoriadne nudný príbeh postavený na troch až štyroch hercoch a ono sa to skoro nikde neposúva. Len si tam žijú a nemajú čo robiť. Sú takí vyspelí, že žijú na Marse, ale nemajú ani posratý mobil a spia v nejakej plechovej budi. Zrejme sa tam dostali po rozpredaji všetkého pozemského majetku. Ako myslím, že dobrá reklama pre budúcich ľudí, aby ich nikdy ani nenapadlo sťahovať sa niekde mimo Zeme, ale to zrejme nebolo zámerom. ()