Posledné filmové predstavenie

• Česko Poslední představení (viac)
India / Francúzsko / USA, 2021, 112 min

Deväťročný Samay sa zamiluje do filmu a každý deň sa tajne vkradne do kina. Táto posadnutosť sa prenesie i na jeho kamarátov a spoločne sa pokúsia zostrojiť vlastný premietací stroj. Jeho otec však nie je z plánov svojho syna nadšený a snaží sa ho z posadnutosti filmom vyliečiť. Samay sa však nevzdáva svojho sna stať sa filmových režisérom napriek tomu, že pochádza z malej dediny na indickom vidieku. (RTVS)

aquiver

Nuovo cinema Paradiso z Indie. Krásný a občas smutný příběh, který byl nakonec hlubší než jsem před filmem odhadl. Není to jen festivalový kousek o lásce k filmu a dětech, snažících se postavit vlastní kino, ale komponuje i sociální drama, přátelství, hodnoty a svobodu. Neopomenu pěkné lokace a emotivní závěr. 80 % ()

PTuranyi

Vynikajúci film o láske k filmu, ktorý na takmer životopisnom príbehu chlapca Samaya ukazuje v kocke technológiu kinematografie. Samaya totiž ako syn chudobného otca z kasty brahmanov miluje filmy natoľko, že poza školu chodí do kina, hoci to má zakázané a postupne spoznáva všetky taje filmového premietania. No napokon je aj svedkom zániku celuloidovej éry a film nás opäť až dokumentárnym ale citlivým spôsobom sprevádza všetkým čo sa so starou technológiou stane. Perfektná produkcia a výborná práca hlavne detských hercov tvorí krásnu emotívnu atmosféru, ktorá môže diváka preniesť naspäť do detstva, keď sme fascinovaný svetom a odhaľovali čarovné tajomstvá. Zároveň akoby to bol životopisný pomník filmového detstva režiséra filmu Pana Nalina. ()

rikitiki

Artový a zjevně festivalový film má místy zadumané tempo, které se občas stává rozvláčným. Hodně si hraje s barvami a se světlem, coby doprovodem k okouzlení hlavního dětského hrdiny filmem. Přesto je snímek hodně realistický a má kouzelné scény, když se do něj ponoříte. Zajímavá česká stopa je, když v závěru filmu zazní jména režisérů, kteří hrdinu ovlivnili a mezi světoznámými jmény padne i: Věra Chytilová. A já si fakt ve scéně s tabulemi barevného skla na vlakových kolejích vzpomněla na Sedmikrásky. SHRNUTÍ: Artové okouzlení filmem na indickém venkově. ()

nascendi

Už v komentári k filmu Kino Raj som sa vyjadril, že mám rád filmy, ale k filmovým sálam a atmosfére v nich som nikdy žiaden vzťah nenadobudol. Takže málo chápem živelné zaujatie hrdinu filmu a jeho kamarátov k premietaniu filmov. Zaujala ma realita indického vidieka či malomesta, ku ktorej sa nedostávam často. Ale tri hviezdičky si film zaslúži. ()

Autogram

Za lásku k filmom až do basy. Príbeh o láske k filmom z detského pohľadu, ale trochu pritiahnutý za vlasy a očividne s dospeláckymi myšlienkami a správaním. Milovníci starých filmových strojov a celuloidu musia nad digitalizáciu kín tiež zaplakať. –––– Filmový svet je nechutný a nectí si hodnoty. Chceš pošpiniť našu Brahmanskú česť? –––– A tamtí hlupáci sedia v kine tri hodiny a vôbec si nevšimnú, že hodinu z toho videli iba tmu! Náš mozog sa dá oklamať. Všetko je jedna veľká lož, chápeš? ()

• Film byl natočen v březnu 2020. Postprodukce byla dokončena během pandemie covid-19. (classic)
  • Film se zaměřuje na naději a nevinnost. Upozorňuje také na končící kulturu jednosálového kina a 35mm celuloidových filmů v Indii. (classic)
  • Film měl premiéru 10. června 2021 v sekci Spotlight na 20. ročníku festivalu Tribeca. Byl to první gudžarátský film, který byl do této sekce festivalu vybrán. (classic)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD