Moja prvá láska

Pensylvánia 1972. Jedenásťročná Vada Sultenfussová (Anna Chlumsky) žije sama so svojím ovdovelým otcom Harrym (Dan Aykroyd) nad jeho pohrebným ústavom. Počas letných prázdnin trávi Vada veľa času so svojím najlepším kamarátom Thomasom (Macaulay Culkin). Harry prijme do pohrebného ústavu mladú kozmetičku Shelly (Jamie Lee Curtis), ktorá do mestečka prišla so svojím karavanom. Vada tajne miluje učiteľa Bixlera a prihlási sa do jeho letných kurzov tvorivého písania. Je presvedčená o tom, že má nejakú smrteľnú chorobu a často trpí nevyspytateľnými hysterickými náladami, zapríčinenými pocitom, že zavinila smrť svojej matky, ktorá zomrela pri jej narodení. Vada s problémami sleduje narastajúcu náklonnosť medzi otcom a Shelly. Spolu s Thomasom dvojicu špehujú. Vada je roztrpčená, keď sa dozvie, že sa Harry a Shelly chcú vziať. Ďalšou ranou pre ňu je aj pripravovaná svadba učiteľa Bixlera. Hľadá oporu v Thomasovi, s ktorým prežíva prvé náznaky citového vzťahu. Jej najlepší kamarát však tragicky zomiera... Vada nachádza pochopenie u otca a Shelly, ktorí dokážu dievča zbavit zbytočného pocitu viny. Bixlerom prebudený spisovateľský talent Vade dodává životnú vyrovnanosť a pozitívny vzťah k slastiam aj strastiam dospievania. (TV Markíza)

Pokryvac

Rodinný film, ktorého ústrednou témou je konfrontácia detstva so smrťou. Pre monoho detí to bude zrejme príliš pochmúrna záležitosť, avšak staršie obecenstvo azda ocení fakt, že film neignoruje občasnú trpkú príchuť života. Veľkým pozitívom filmu sú veľmi schopní herci ako Dan Aykroyd vo vážnejšej úlohe funebráka či Jamie Lee Curtis ako láskavá maskérka mŕtvol (aspoň minimálne spojenie s jej obľúbeným hororovým žánrom), Nezaostávajú ani detskí herci a Anne Chlumsky výborne konkuruje už vtedy slávnemu Macualayovi Culkinovi. Dobre zahraný a dobre napísaný príbeh s istou hĺbkou, ktorý má potenciál zaujať aj staršie publikum. ()

Riley

Tenhle film jsem viděla jako malá a pak probrečela tři noci. Pamatovala jsem si jen vosí hnízdo, holčičku s chlapečkem a prstýnek měnící barvu. Později jsem se ho pokoušela najít, ale jak se film jmenoval a kdo v něm hrál mi bylo záhadou, ač na mě udělal doživotní dojem. Teď jsem ho našla, úplnou náhodou, potom co jsem viděla video what movie made u cry a brečím zas......tohle je prostě děsnej dojááák. :( Zároveň však prostě tak milej, bezprostřední film o životě, ač si celej konec jen říkám: ,,nene tohle se nestává,,.....a hlavní představitelka je kouzelná. ()

Karlos80

Ó, ano! Strasti, slasti dospívání, první lásky a potíže s rodiči..Jako kdybychom to všichni neznali.. Klasika mých dětských let a moje první skutečně filmová láska..Byla to, ano, Anna Chlumsky ("Obklopuji se pouze lidma kteří mě intelektuálně stimulují":-). Jako mladičká Vada zde byla tehdy skutečně velmi kouzelná a pro mně někdy v mých 8-11 letech to byla skutečně veliká dětská filmová láska podobně jako později pak třeba Winnie Copper z Báječných let. Povedený melodramatický rodinný filmík s dojemně krásným reálným příběhem. Škoda jen toho konce, který jsem tenkrát jako asi každý jiný malý kluk pochopitelně obrečel..Škoda, že už se dnes takové filmy pomalu netočí. ()

BoPo

Jedná sa o ten prípad, keď chémia medzi hercami úspešne zakrýva neatraktívnosť príbehu. Výkony detských hercov by totiž nenasrali ani ženu na vrchole laktačnej psychózy. Anna Chlumsky a Macaulay Culkin dokázali nebyť prehnane dospelými deťmi a tiež neskĺznuť do preafektovaného fakana. Vkusný film o vzťahoch. ()

Theraphosa

Jeden z těch filmů,který vám připadá zábavný a "kouzelý" pouze pokud jste mladí a víte,o čem děj na plátně vlastně je.V té době jsem to věděl moc dobře a proto si myslím,že by byla veliká škoda měnit svůj názor na něco,co se mi líbilo tím,že bych se v tom začal šťourat.Kdo si ho nestihl shlédnout do 14 let,teď už je to zbytečný. ()

• Vada (Anna Chlumsky) vlastní takzvaný prstýnek nálady. Ovšem, děj se odehrává v roce 1972 a tyto prstýnky se začaly vyrábět až o tři roky později. (Kacitr)