Čtvrtá brightonská ulice

• USA Brighton 4th

Když bývalý zápasník Kakhi zjistí, že se jeho syn Soso dostal do problémů, vydává se z Gruzie na cestu do New Yorku, aby zjistil skutečný stav věcí a synovi pomohl… Levan Koguašvili zasadil děj svého snímku do brooklynské čtvrti Brighton Beach a nesmírně barvitě zachytil atmosféru místa, kde nacházejí útočiště imigranti z bývalého Sovětského svazu, místa, kde se mísí jazyky a národnosti, nápisy obchodů jsou nejčastěji v azbuce a zakonzervované vzpomínky a nostalgie po vlasti se mísí s aktuálními starostmi obyvatel. S hlubokou melancholií, prostoupenou tragikomickými momenty, a s pochopením pro své hrdiny vykresluje Koguašvili pouto mezi otcem a dospělým synem, odvěké pouto, v němž ten starší vždy bude cítit potřebu chránit svou krev, nehledě na okolnosti. (MFF Karlovy Vary)

Hoyt

Na komedii málo vtipné a na drama bych čekal že ruští věřitelé více přitvrdí ale ve výsledku to ničím neurazí. Silnější 3*. ()

dubinak

Tohle je spíš takové nenáročné sledování několika etnických skupin a jejich společného soužití a toho, jak se plahočí náročným životem přistěhovalců v newyorských bytovkách. Píšu schválně v bytovkách, protože z toho New Yorku je tam vidět opravdu jen málo a kdyby režisér před projekcí nesdělil fakt, že natáčení tam bylo náročné, měla jsem celou dobu v mysli, že kdyby jen předstíral, že je to New York, ani bych si toho nevšimla. Každopádně, děj to příliš nemá, je to spíš jen taková lehká, trošku nemastná, neslaná tragikomedie, která těžko zaujme něčím výjimečným. Je tu jen pár příjemně vtipných momentů, ale s postavami se divák nemá šanci stihnout sblížit, protože se to na žádnou zásadně nesoustředí. Čistý průměr. KVIFF 2021 ()