Verbuňk 2021

(relácia)
všetky plagáty
Zábavný / Tanečný / Súťažný
Česko, 2021, 90 min

Unikátní mužský lidový tanec ze Slovácka je již více než 15 let na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Letošní finále soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku přenášíme živě z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. .. Slovácký tanec verbuňk se stal 25. listopadu 2005 první českou položkou na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. To ocenilo tanec pro jeho vysokou uměleckou úroveň a označilo ho za výraz kulturní identity jeho oblasti, tedy Moravského Slovácka. Býval zde výrazem vzdoru proti verbování na vojnu. Znalci ho charakterizují jako mužský, skočný, improvizovaný tanec, jehož neoddělitelnou součástí je zpěv. Verbuňk se může tančit sólo, často však tančí více mužů dohromady, přičemž každý nezávisle na ostatních. Snaží se předvést co nejnáročnější a nejzajímavější kombinaci prvků, tedy cifrování. Verbuňk je živá tradice. Dodnes se tančí na hodech, zábavách či svatbách. V rodinách se předává z generace na generaci. Soutěž o nejlepšího verbíře je několik let součástí Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Velkému finále předcházejí regionální kola, ti nejlepší se pak utkají na strážnickém pódiu, obvykle za velkého zájmu diváků. Letos proběhne festival bez diváků a návštěvníků, pokusíme se proto tuto unikátní živou tradici zprostředkovat pomocí televizních kamer. Finále se zúčastní 12 uchazečů o titul Nejlepší verbíř roku 2021, dění na jevišti nám přiblíží jak moderátor soutěže, tak komentátoři Rudolf Tuček, v minulosti několikanásobný vítěz a člen poroty, a Monika Brindzáková. (Česká televize)